Nakon oslobađanja Bos. Petrovca, 16. septembra preneseno je naređenje komandanta Petog korpusa generala Atifa Dudakovića da se forsiranim maršom krene prema Ključu.
Jedinice su motornim vozilima u marševskoj koloni upućene ka Ključu. Prema tom gradu krenuli su i pripadnici 510. oslobodilačke brigade koji su vodili uspješne borbe na pravcu Begova Glava – Veliki Ljutoč – Dubovsko – Vrtoče -Bosanski Petrovac.
Nakon žestokih borbi na Laništu, u Velagićima i u Pudinom Hanu oko 21.00 sati jedinice 501. i 510. brdske brigade pobjedonosno ulaze u Ključ. Vremena za slavlje nije bilo, već narednog dana u prvim jutarnjim satima 510. slavna brdska brigada u borbenom poretku kreće ka Sanskom Mostu.
Svečano obilježen Dan općine Ključ
U Ključu je obilježena 22. godišnjica od oslobođenja. Dan kada su jedinice Petog i Sedmog korpusa Armije RBiH oslobodile ovaj grad ostao je u sjećanjima stanovnika koji su podnijeli ogromnu žrtvu.
Svečanom sjednicom Općinskog vijeća obilježen je 15. septembar.
Dan je to kada je operacijom „Sana 95“ sloboda vraćena građanima i omogućen povratak na kućne pragove. Tih dana oslobođenja prisjetili su se generali, ratni komandanti, koji su među prvima ušli u Ključ.
Počasnog građanina ove godine nije bilo. Ipak zaslužnim pojedincima, dodjeljene su zahvalnice za nesebičan rad i doprinos u svakodnevnom životu.
U jutarnjim satima organizovana je planinarska šetnja članova udruženja Ljubitelji prirode “Eko sport” od Laništa do Ključa, biciklistička vožnja članova rekreativno biciklističkog kluba „Fantek“ na relaciji Bihać-Ključ i maraton pripadnika MUP USK i građana na relaciji Bihać-Ključ
Proslava najznačajnijeg datuma za općinu Ključ nastavljena je na Trgu Alije Izetbegovića uz obraćanje domaćina načelnika Nedžada Zukanovića, generala Atifa Dudakovića, komandanta Amira Avdića i brigadnog generala Sakiba Forića, nakon čega je počeo kulturno-zabavni program te na kraju vatromet kao poklon slobodnom gradu Ključu.
















