Dr. Ćiro Truhelka O ETNIČKOJ ČISTOĆI BOŠNJAKA S OSVRTOM NA MUSLIMANSKU KOMPONENTU

Dr. Ćiro Truhelka O ETNIČKOJ ČISTOĆI BOŠNJAKA S OSVRTOM NA MUSLIMANSKU KOMPONENTU

1934. godine arheolog i historičar Dr. Ćiro Truhelka objavljuje studiju “Podrijetlo bosanskih muslimana”…

Dr. Truhelka tu piše sljedeće: “Ostaje nam, da se sa nekoliko riječi osvrnemo i na antropološke osobitnosti bosanskih muslimana. Oni (bosanski muslimani) su ljudi visoka uzrasta i širokih grudi, te uz Skandinavce po poprečnoj visini svoga stasa, stoje u Evropi u prvom redu.

Dr. Ćiro Truhelka nastavlja: “Endogamija bila je u bosanskih muslimana tako stroga, da sam ja u svoje vrijeme poznavao desetak begovskih rodova, koji su se ženili samo među sobom i nebi u svoj harem ni za što dovodili djevojke iz rodova izvan ovoga kola, pa bile iz najboljih kuća. Iz pometnutih razloga su mješoviti brakovi između Osmanlija i bosanskih muslimana bili izvanredno rijetki i bez vidnog učinka na oblikovanje rase.”

“Endogamija i uz nju haremska klauzura bile su dakle u Bosni najuspješnija zaštita za očuvanje rasnog elementa, i mislim, da mogu reći, da su rijetke etničke skupine u Evropi sačuvale od tuđe natruhe onako čiste kao baš bosanski muslimani.”

“Poznato je, da je između bosanskih muslimana i Osmanlija postojao uvijek neki antagonizam i da su Bošnjaci zazirali od toga, da svoje kćeri udaju za tzv. Turkuše, a taj antagonizam zadobivao je često i opasan politički oblik, te je bio uzrokom pobunama…”

“Zasluga je to haremske ekskluzivnosti, koja je i u ovom slučaju očuvala pradjedovska rasna obilježja.”

(MiruhBosne/diwan-magazine)

Previous Ećo company edukuje nazaposlene i zapošljava ih u svojim pogonima
Next Ubica Vedrana Puljića: Oliver Knezović slavio pobjedu u štabu Kolinde Grabar-Kitarović!

You might also like

DUHOVNOST

Čajniče – Klanjana prva teravija u Sinan-begovoj džamiji nakon 32 godine

Prvi teravih-namaz ove godine, kao centralni program za Muftijstvo goraždansko, klanjan je u Sinan-begovoj džamiji u Čajniču, što je i prvi kolektivni namaz u ovoj džamiji nakon 32 godine. Prije

BAŠTINA

Ćamil Metiljević: Zvuk saza je čaroban, kada ga čujem moja duša se nahrani

  Saz, riječ je perzijskog porijekla koja znači trska, tačnije šum trske. Kao žičani instrument koji pripada grupi tambura, saz uz sevdalinku čini dio jedinstvene muzičke bosanske tradicije. Ćamil Metiljević

BAŠTINA

Područje općine Busovača bogato stećcima, ali prepušteno zaboravu (Foto)

Područje općine Busovača, kao i čitavo područje srednje Bosne, bogato je srednjovjekovnim nadgrobnim spomenicima-stećcima, a neki od njih će biti uvršteni u kartu koju će izraditi Turistička zajednica Srednjobosanskog kantona.