Cvijet Srebrenice u Kanadskom parlamentu

Cvijet Srebrenice u Kanadskom parlamentu

Saopćenje Instituta za istraživanje genocida Kanada: Cvijet Srebrenice uručen članovima Kanadskog parlamenta

U znak zahvalnosti Kanadi za sve što je učinila za istinu o največem zločinu poslije holokausta u Evropi, genocidu u Srebrenici i za pravdu za žrtve tog strašnog zločina, Internacionalni ekspertni tim Instituta za istraživanje genocida, Kanada koji broji više od 100 istaknutih svijetskih istraživača genocida i aktivista za ljudska prava i slobode se pismeno obratio predsjedniku – spikeru Kanadskog parlamenta gospodinu Geoff Regan sa molbom da se Cvijet Srebrenice, simbol genocida u Srebrenici i Bosni i Hercegovini, uruči svim članovima Kanadskog parlamenta.

U pismu između ostalog piše: “Želimo vas podsjetiti da je Kanada jedna od rijetkih država u svijetu koja je sa dvije rezolucije politički priznala sudski utvrđene činjenice o genocidu u Srebrenici. U proceduri Kanadskog parlamenta je i zakon o utvrđivanju 11. jula kao Dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.

U kanadskom muzeju za ljudska prava i slobode u Vinipeku se nalazi stalna postavka o genocidu u Srebrenici. U kanadskom gradu Windsoru je otkriven prvi spomenik žrtvama genocida u Srebrenici u bosanskohercegovačkoj dijaspori. U nekim kanadskim školama i fakultetima se izučava genocid u Srebrenici. Gradonačelnici Hamiltona i Windsora su proglasili 11. juli Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.

Ovi pokazatelji jasno govore da je Kanada svijetski lider u traganju za istinom o genocidu u Srebrenici i pravdi za žrtve tog zločina. U godini kada Kanada obilježava 150 godina od svoje nezavisnosti, u godini kada naša domovina, Bosna i Hercegovina, obilježava 25 godina od svoje nezavisnosti, u godini kada obilježavamo 25 godina od kanadskog priznanja nezavisnosti Bosne i Hercegovine podjela Cvijeta Srebrenice članovima Kanadskog parlamenta znaći zaista mnogo za sve Kanađane bosanskohercegovačkog porijekla, ali i za mnoge Kanađane koji su duboko suosjećali sa patnjama bosanskohercegovačkih građana u agresiji”.

U odgovoru predsjednika Kanadskog parlamenta Geoff Regan, poslanom profesoru Emiru Ramiću, direktoru Instituta za istraživanje genocida, Kanada između ostalog piše:

“Zahvaljujem se za vaše pismo u vezi distribucije Cvijeta Srebrenice članovima Kanadskog parlamenta, kao znak sjećanja na genocid u Srebrenici. Želim da vam se zahvalim što ste me podsjetili na 11. Juli kao dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici. Veoma mi je drago čuti da sa vašim radom osiguravate da se ova tragedija ne zaboravlja i ne ponavlja. Ja ću osigurati da su Cvijet Srebrenice bude distribuiran svim parlamentarnim političkim partijama, odnosno svim članovima Kanadskog parlamenta. Pozdravljam i cjenim vaš rad i rad Instituta za istraživanje genocida, Kanada. Ovaj vaš cjenjeni rad je od suštinskog značaja za pamćenje i sprečavanje genocida, te nas podsjeća na važnost očuvanja vrijednosti slobodnog i demokratskog društva”.

U pismu zahvale predsjedniku Kanadskog parlamenta profesor Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocida, Kanada je između ostalog napisao: “U ime Upravnog odbora i Internacionalnog ekspertnog tima Instituta za istraživanje genocida, Kanada i u ime svih Kanađana bosanskohercegovačkog porijekla i njihovih organizacija i zajednica najsrdačnije se zahvaljujemo na podjeli Cvijeta Srebrenice, simbola genocida u Srebrenici i Bosni i Hercegovini, članovima Kanadskog parlamenta. To je veliki doprinos kulturi pamćenja u Kanadi i svijetu, velika pobjeda istraživača genocida i aktivista ljudskih prava i sloboda i veliki poraz negatora genocida u Srebrenici i Bosni i Hercegovini”.
Institut za istraživanje genocida, Kanada

Previous Na današnji dan '92. navođenom zapaljivom raketom spaljena ugledna naučna ustanova, Orijentalni institut u Sarajevu
Next Održana promocija knjige „Odnos osmanskih vlasti prema Bosanskom ustanku 1875-1878“

You might also like

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Suđenje Stanišiću i Simatoviću: Policajac iz Srbije palio kuće u Istočnoj Bosni

  Svjedočeći na haškom procesu Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću-Frenkiju, optuženim za zločine počinjene u Bosni i Hercegovini, bivši policajac iz Srbije potvrdio je u četvrtak kako je u martu 1993. godine

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Njemački dokumenti otkrivaju: Tuđman je 1991. htio sa Srbijom podijeliti Bosnu

Dopisnik njemačkog konzervativnog lista Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) za Balkan Michael Martens, inače i autor hvaljene biografije Ive Andrića, na Twitteru je objavio preslike njemačkih službenih dokumenata koji se bave

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Promocija knjiga iz edicije “Genocidna namjera Bratunac 1992”: Glas preživjelih Bošnjaka i njihov put do slobode

Promocija prvog i drugog dijela knjige iz edicije “Genocidna namjera Bratunac 1992”, autora Ramiza Salkića održana je u utorak u prostorijama Multimedijalnog centra Kovači u Sarajevu, javlja Anadolija. Knjige razotkriva