Sjećanje na bužimskog gaziju Nevzeta Nanića

Sjećanje na bužimskog gaziju Nevzeta Nanića

Na koncu mjeseca juna 1992. godine poginuo je bužimski vitez, brat legendarnog komandanta Izeta Nanića, Nevzet Nanić Crni. Desilo se to prilikom zaustavljanja četničke ofanzive u rejonu Osmače kod Bosanke Otoke.

Osnivač elitne jedinice 5. Korpusa IDV “Gazija”, koja je u periodu 1992. godine imala ulogu jedinice za protivoklopnu borbu, tog kobnog 30.6.1992. godine, herojski je položio svoj život za odbranu Republike Bosne i Hercegovine.

Od svog brata Izeta dobio je naređenje da s jedinicom ode u rejon Ivanjskog puta gdje su četnici već bili otpočeli tenkovsko-pješadijski napad. Nevzet je zatekao grupu boraca ispod brda Osmača gdje su i zaustavljeni četnički tenkovi. U žestokim bliskim borbama IDV “Gazija” i jedinice “Otočkog” bataljona uspijevaju zaustaviti tenkovsko-pješadijski napad, te nanijeti neprijatelju značajne gubitke. Nažalost, neprijatelj je nama tog dana oduzeo istinskog heroja.

Herojska pogibija komadanta Nevzeta nije demoralisala naše borce, već baš suprotno. Ulila im je moral i snagu tako da su već sutradan izvršili napad na strateški važan objekat – Osmaču, koji su i zauzeli u veoma kratkom vremenskom roku bez gubitaka.

Nevzet je rođen u Bužimu 8. maja 1968. godine. Osnovu školu završio je u Bužimu, a Srednju mašinsko tehničku u Bosanskoj Krupi. Nakon toga upisuje Fakultet brodostrojarstva u Splitu. Bio je oženjen i otac dječaka Emira. Prije početka rata bio je član Patriotske lige, a u okviru PDV-a bio je na dužnosti komandira voda. Početkom rata bio je u Splitu na završetku studija.

Heroj kakav jeste, odmah se uključuje u sastav jedne vojne jedinice i učestvuje u borbama na ratištima oko Bugojna i Livna. Sredinom juna 1992. godine formira jedinicu pod nazivom “GAZIJA” i odlučno kreće na put prema rodnom Bužimu. Grupa od dvadesetak boraca, naoružana pješadijskim i protivoklopnim sredstvima uspješno prelaze 120 km dug put kroz teritoriju tzv. SAO Krajine. Od želje za borbom nije stigao ni popričati sa svojim najmilijima. Žuljevi od marša nisu bili ni zarasli kada je na čelu “GAZIJA” krenuo na izvršenje zadatka.

“GAZIJE” su poslije njegove pogibije nastavile stopama svog komandanta i izrasle u jednu od najboljih jedinica Armije R BiH,a Nevzetu je posthumno dodijeljeno i odlikovanje Zlatni ljiljan.

Članovi udruženja “NANIĆEVI BUŽIMLJANI” u petak su posjetili mjesto pogibije Nevzeta Nanića, kao i turbe braće Nanić.

Fotografija korisnika/ce Udruženje "Nanićevi Bužimljani".

Fotografija korisnika/ce Udruženje "Nanićevi Bužimljani".

Previous Bećirović predlaže usvajanje strategije nacionalne sigurnosti države Bosne i Hercegovine
Next Novi uspjesi namjenske industrije - proizvedena prva bosanska puška i pištolj!

You might also like

OTPOR BOSNE

‘Odlučio sam život dati, ali Bosnu sačuvati!’ – Godišnjica pogibije komandanta Muharema Horića

U Starom Teočaku danas je obilježena 31. godišnjica od pogibije velikog komadanta, majora i zlatnog ljiljana Muharema Horića. Tim povodom saborci, porodica i predstavnici boračkih udruženja obišli su njegov mezar

OTPOR BOSNE

Godišnjica bitke Munja ’93

  Ako je bitka za Ćorkovaču ostala zabilježena kao prva velika pobjeda boraca Armije R BiH onda će “MUNJA 93”, po opsegu, umijeću, hrabrosti, sistemu rukovođenja i komandovanja i realizaciji

RIJEČ

JA, DIJETE LOGORAŠA

I opet. Ista galama i dreka. Pogledah na sat, pola dva. Noćas je malo uranio, jer obično mu košmari dolaze kasnije, tamo nekad pred zoru. “Nee…“, „bježi Avdo…“ „…ne pucaj…“.