Stanovi za devet porodica u Ustikolini

Stanovi za devet porodica u Ustikolini

Devet porodica izbjeglih i raseljenih osoba dobilo je danas ključeve stanova u prvoj novoizgrađenoj zgradi u Ustikolini, u okviru Regionalnog stambenog programa (RSP) u Bosni i Hercegovini. 

Državni projekt stambenog zbrinjavanja u okviru RSP-a za cilj ima osigurati stambeno zbrinjavanje u BiH za 5.400 porodica ili 14.000 izbjeglih i raseljenih osoba. Ukupna vrijednost projekta za BiH je 101 milion eura. Za vodeću instituciju imenovano je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac uručila je ključeve stanova u Ustikolini te istakla da ovakve događaje doživljava kao nagradu za trud i rad svih nivoa vlasti u BiH, a ujedno i kao dokaz da su donatorska sredstva, bez kojih projekt ne bi mogao biti proveden, kvalitetno utrošena.

– Do sada smo završili 394 stambene jedinice, do kraja godine je planirana obnova i izgradnja još 261 stambene jedinice, a naredne godine 998 – istakla je Borovac te naglasila značaj pružanja podrške povratnicima u vidu održivosti.

Navela je da je ovaj projekt od velike važnosti i zbog jačanja regionalne saradnje te jačanja susjedskih odnosa.

– Sve to je motiv da nastavimo raditi na ovom projektu – poručila je Borovac.

Šef političkog i ekonomskog sektora delegacije EU u BiH Jan Snaidauf je naglasio da ovaj stambeni program pokazuje rezultate i da korist već osjete krajnji korisnici.

– Sve ovo stvara uslove za nastavak projekta – rekao je Snaidauf te istakao da je saradnja sa svima koji rade na projektu na zavidnom nivou.

Također, ponovio je da je osiguranje održivosti posao koji ostaje nakon izgradnje objekta i osiguranja stambenog prostora povratnicima.

– BiH je na putu ka EU i ovaj projekt je naša podrška na tom putu, a prvenstveno pomažemo stanovništvu kojem je pomoć najpotrebnija – kazao je Snaidauf.

Šef Misije OSCE-a u BiH ambasador Bruce Berton je rekao da zabrinjava činjenica da više od 20 godina brojne porodice nemaju riješeno stambeno pitanje te da je važno što ovaj projekt ne gubi svoj osnovni cilj.

Berton je pohvalio saradnju u okviru projekta što je, naglasio je, temelj za nastavak.

Predstavnica UNHCR-a u BiH Anne-Christine Eriksson je kazala da je ovaj dan početak drugačijeg, dostojanstvenog, života za korisnike devet stanova iz RSP-a.

– Ovo je dokaz da RSP ostvaruje svoj cilj – potcrtala je Eriksson te dodala da je cilj ostvaren zahvaljujući dobroj saradnji učesnika projekta.

Pohvalila je saradnju država učesnica projekta: BiH, Hrvatske, Crna Gore i Srbije, pored organizacija koje su donatori i učesnici.

Učešće BiH u RSP-u iznosi oko 15 miliona eura, a najveći dio troškova finansira se iz multidonatorskog Fonda Reginalnog stambenog programa kojim upravlja Razvojna banka Vijeća Evrope. Glavni donator programa je Evropska unija, a značajne novčane kontribucije osigurale su vlada Sjedinjenih Američkih Država, kao i vlade Italije, Njemačke, Norveške, Švicarske, Danske, Turske. Snažnu podršku programu daju UNHCR i OSCE.

Uručenju ključeva prisustvovali su i ambasadori država donatora projekta.

BiH je za vodeću instituciju imenovala Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, a implementaciju potprojekata povjerila je Federalnom ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica, Ministarstvu za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske te Odjelu za izbjeglice, raseljene osobe i stambena pitanja Vlade Brčko Distrikta BiH.

Previous Qatar Airways uspostavio avio-liniju: Na Aerodrom Sarajevo sletio prvi avion iz Dohe
Next Otvoren Sajam zapošljavanja u Sarajevu: Mladi najviše zainteresovani za IT sektor

You might also like

ŽIVOT

Vratio se iz Francuske, sad uzgaja lješnjake i pravi od njih karameliziranu deliciju jedinstvenu na bh. tržištu

Značajan dio radnoga i životnoga vijeka Hruste Arapović iz Sanskoga Mosta proveo je u Francuskoj u kojoj je zaradio prijevremenu mirovinu, a potom se vratio u rodni grad i pokrenuo

MADE IN BOSNIA-387

Jusuf ubere i po tri tone maline po dunumu: ‘Ne bih se mijenjao ni s kim’

Da je malinarstvo danas profitabilan posao, pokazuje primjer iz Brigova kod Bužma.  Na obroncima Bužima nalazi se malinjak Jusufa Kovačevića, koji često bilježi rekorde u ovoj proizvodnji. 

ŽIVOT

Vahidin Kurić u Chicagu: Ovdje radim 12 mjeseci za samo pet dana godišnjeg odmora!

Iako je rođen u Mostaru, Vahidin Kurić veći dio života proveo je u Jablanici. A onda je prije četiri godine stigao u Chicago, treći grad po veličini u Sjedinjenim Američkim