Mahmutćehajić: Naša pluralnost je naša prednost

Mahmutćehajić: Naša pluralnost je naša prednost

 

Međunarodni forum Bosna u suradnji sa Općinom Stari Grad Sarajevo organizirao je večeras javnu raspravu u okviru programa Šeste Sarajevo UN sedmice međuvjerskog sklada u svijetu, a posvećen je temi “Izazovi bosanske društvene pluralnosti”.

Predsjednik Međunarodnog foruma Bosna Rusmir Mahmutćehajić kazao je novinarima da se prva sedmica februara obilježava širom svijeta kao sedmica istraživanja pitanja pluralnosti i religijske pluralnosti prije svega te naglasio da je za Sarajevo to posebno značajno.

– Sarajevo je u čitavoj svojoj historiji ideja religijski pluralnog grada. Ta ideja je u nekim razdobljima možda bila svijetao primjer u cijeloj Evropi, potom je (razvojem različitih procesa u svijetu) zapadalo u krize (veće i manje), a na početku 21. stoljeća Sarajevo i BiH su zatečeni u temeljnoj krizi nerazumijevanja sebe,  društvene i religijske pluralnosti – kazao je.

Primjećuje da u svijetu nema društava koja nisu religijski pluralna te da su čak i najrazvijenije demokracije svoju budućnost grade upravo na otkrivanju, razvijanju, razumijevanju svoje pluralnosti.

– Naša pluralnost je naša prednost, uz uvjet da jednom promijenimo taj obrazac njene zloupotrebe. Ono što danas imamo kao unutarnju podijeljenost, napetost, netoleranciju…. to je upravo zloupotreba te pluralnosti – kaže on.

Po mišljenju Mahmutćehajića, bosanska religijska pluralnost je u toku posljednja dva stoljeća redovito tumačena u okviru vladajućih ideologija (nacionalizma, fundamentalizma….).

– Mi smo zapravo djeca toga doba velikih ideologija unutar kojih je redovito postojala zamisao koju je trebalo nametnuti da su naše realigijske različitosti smetnja za ono što bismo nazvali ostvarivanje poželjnog cilja. Te ideje su u Evropi proizvele najgore oblike stradanja. Ako BiH i njeni građani žele izgraditi poželjnu budućnost onda upravo u toj pluralnost (takvoj kakva jeste) valja otkriti taj potencijal. On je danas još uvijek samo neiskorišteni potencijal, baš kao što su to bh. prirodna dobra – naglasio je.

O izazovima bosanske društvene pluralnosti na večerašnjem skupu govorili su profesori Samir Beglerović, Anto Domazet, David Kamhi i Krsto Mijatović, docent Asim Zubčević, te franjevački redovnik fra Ivo Marković i političar Žarko Papić.

Previous Adla Kahrić voditeljica tima Nacionalne Geografije za analiziranje raža Mediteranskog mora
Next Kompleks Ratne džamije na Igmanu privlači pažnju potencijalnih investitora

You might also like

KULTURA I UMJETNOST

Gazi Husrev-begova emernama: Akt civilizacijske tolerancije

Emernama je najstariji dokument Historijskog arhiva Sarajevo, a izdao ju je Gazi Husrev-beg vlastima Fojnice i Kreševa. Historija Osmanskog carstva, osim historije osvajanja, podjednako je i priča o tolerantnosti i

KULTURA I UMJETNOST

Novalić: Otkupom slika pomoći umjetnicima u radu

Predstavnici Vlade Federacije Bosne i Hercegovije primili su u svom sjedišu u Sarajevu predstavnike Upravnog odbora Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti FBiH, predsjednika Armina Omerovića i članove Upravnog

OTPOR BOSNE

U Travniku održana promocija dokumentarnog filma “Zagonetka Alagić – General koji je uspijevao nemoguće”

Premijera dokumentarnog filma “Zagonetka Alagić – General koji je uspijevao nemoguće”, autora Avde Huseinovića, u povodu obilježavanja 20. godišnjice smrti generala Mehmeda Alagića, urpiličena je 10. marta u Travniku, a