Privodi se kraju rekonstrukcija najveće mostarske džamije
U toku su završni radovi na rekonstrukciji najveće mostarske, a nekada i najveće hercegovačke, Sinan-pašine ili Atik džamije u mostarskom naselju Mejdan.
Nakon 69 godina od rušenja, ove godine su vjernici imali priliku da u njoj klanjaju prvi teravih-namaz i time praktično ozvaniče završetak glavnih radova na njenoj rekonstrukciji.
Sinan-pašina džamija je najstarija džamija u Mostaru i njena historija je na izvjestan način ”rodni list” grada Mostara. S gradnjom Sinan-pašine džamije počinje urbani razvoj ovog grada.
Turski putopisac Evlija Čelebija koji je kroz Mostar proputovao 1664.g., navodi u putopisu, da je Stara džamija sagrađena 878.h.g. ili 1473.g. Od prvih dana turske uprave postojao je tu i trg nazivom Mejdan, koji se prvi put spominje u izvorima 1478.g.
Srušena je kukavički za jednu noć 29.12.1949. g. Oficiri JNA zaduženi za njeno rušenje su prilikom miniranja upotrebljavali male količine dinamita tako da se eksplozije skoro nisu čule po Mostaru.
Više podataka i fotografija na: Rekonstrukcija Sinan-pašine (Atik) džamije
You might also like
Na Vrelu Bosne i Bijambarama više od 250.000 posjetilaca u 2016. godini
Tokom 2016. godine na području Vrela Bosne i Bijambara boravilo je više od 250.000 posjetilaca sa plaćenim ulaznicama. Na Vrelu Bosne 190.191, a na Bijambarama 63.981 posjetilac. Najveća posjeta na
Neznane ljepote Bosne i Hercegovine: Rimska vila stara blizu 2.000 godina biser antičke arhitekture
Općina Čapljina na svom području ima nekoliko značajnih kulturno-historijskih spomenika među kojima su stari gradovi Počitelj i Gabela, nalazišta iz rimskog perioda na području Višića, podvodno arheološko nalazište Desilo
Selo Deževice: Srednjovjekovna riznica srebra i zlata
Usnuli planinski krajolik između Kreševa i Fojnice predstavlja možda najposebniji prirodni ambijent u cijeloj Bosni i Hercegovini. Sama naselja razvijana su u podnožju planinskih masiva, pa nerijetko podsjećaju na idilična