Privodi se kraju rekonstrukcija najveće mostarske džamije

Privodi se kraju rekonstrukcija najveće mostarske džamije

 

U toku su završni radovi na rekonstrukciji najveće mostarske, a nekada i najveće hercegovačke, Sinan-pašine ili Atik džamije u mostarskom naselju Mejdan.

Nakon 69 godina od rušenja, ove godine su vjernici imali priliku da u njoj klanjaju prvi teravih-namaz i time praktično ozvaniče završetak glavnih radova na njenoj rekonstrukciji.

Sinan-pašina džamija je najstarija džamija u Mostaru i njena historija je na izvjestan način ”rodni list” grada Mostara. S gradnjom Sinan-pašine džamije počinje urbani razvoj ovog grada.

Turski putopisac Evlija Čelebija koji je kroz Mostar proputovao 1664.g., navodi u putopisu, da je Stara džamija sagrađena 878.h.g. ili 1473.g. Od prvih dana turske uprave postojao je tu i trg nazivom Mejdan, koji se prvi put spominje u izvorima 1478.g.

Srušena je kukavički za jednu noć 29.12.1949. g. Oficiri JNA zaduženi za njeno rušenje su prilikom miniranja upotrebljavali male količine dinamita tako da se eksplozije skoro nisu čule po Mostaru.

Više podataka i fotografija na: Rekonstrukcija Sinan-pašine (Atik) džamije

Previous Izložba "Povelje srednjovjekovnih bosanskih vladara i vlastele"
Next Obilježena godišnjica zločina nad stanovnicima Višegrada - 3.000 ruža za 3.000 života

You might also like

BAŠTINA

Serdžada – respekt prema dizajnu, biranom materijalu, ukrasu i porijeklu

Podneblje formira ličnost, a samo poneki svoje misli umiju kroz ručni rad, pretočiti u rijeku boja lijepo složenih komada čohe, latica, listova i buketa cvijeća… Dio Bosne kojem pripadaju banjalučke

BH RAZGLEDNICA

Tešanj: Jezero ”Jelen” idealno mjesto za nezaboravan odmor

  Prirodni rezervat divljine „Jezero Jelen“ nalazi se u Jelah polju i idealno mjesto je za porodični izlet i piknik. Duž jezera je uređena staza dužine od oko 3 km.  Stoga

BH RAZGLEDNICA

Nadomak Sarajeva: Medvjedi i vukovi na Skakavcu su blago

Spomenik prirode “Skakavac” je prvo zaštićeno područje u Kantonu Sarajevo. Profesor s Poljoprivrednog fakulteta doc. dr. Vedad Škapur je u razgovoru za Radiosarajevo.ba govorio o biodiverzitetu na ovom području i bogatstvu koje imamo. Projekt