Bosanske firme na prestižnom sajmu dobavljača Volkswagena privukle pažnju i njemačkih medija

Bosanske firme na prestižnom sajmu dobavljača Volkswagena privukle pažnju i njemačkih medija

 

U uglednom njemačkom dnevnom časopisu „Wolfsburger Nachrichten” objavljen je tekst o premijernom nastupu bosanskohercegovačkih kompanija na međunarodnom sajmu dobavljača Volkswagen grupacije, IZB 2018 (Internationale Zuliefererbörse 2018), koji se svake dvije godine održava u Wolfsburgu, Savezna Republika Njemačka, pod pokroviteljstvom WOB AG, inače 50 posto u vlasništvu grada Wolfsburga i 50 posto u vlasništvu Volkswagena.

U tekstu je navedeno da Bosna i Hercegovina ove godine slavi premijerni nastup na ovako važnom sajmu i da će devet kompanija iz automobilskog sektora BiH imati priliku da se pokažu u najboljem svijetlu i predstave asortiman njihovih proizvoda i usluga, saopćila je Privredna komora Federacije Bosne i Hercegovine.

Na prestižnom sajmu IZB 2018 učestvuje više od 800 kompanija iz 34 države svijeta, dok je na užoj listi čekanja više od 300 svjetskih kompanija.

Devet kompanija iz Bosne i Hercegovine bit će smještene u Dvorani br. 4 na zajedničkom štandu br. 4.302, pod organizacijom Privredne komore Federacije BiH.

S obzirom na važnost privredne snage i potencijal rasta industrije, Vlada FBiH je, u saradnji s Privrednom komorom FBiH, pokrenula projekt “Razvoj automobilske industrije Federacije Bosne i Hercegovine”.

Također, 2016. godine osnovana je Grupacija automobilske industrije (GAI) pri Privrednoj komori FBiH koja se sastoji od 32 kompanije koje izravno rade za automobilsku industriju.

Glavni cilj zajedničkog projekta Vlade i Privredne komore FBiH je daljnje jačanje automobilskog sektora kao jednog od najvažnijih pokretača privrednog razvoja u Bosni i Hercegovini.

Vrlo je bitno naglasiti da se kontinuiranim daljnjim obukama, standardizacijom i certificiranjem, sistemski povećava konkurentnost ekonomije zemlje, kao i dugogodišnje iskustvo domaćih dobavljača automobilske industrije te njihove trenutne mogućnosti, tehnološki napredak i opredjeljenost ka daljem razvoju i usavršavanju, navode iz PKFBiH.

Navedene aktivnosti također su prepoznate i podržane od USAID WHAM projekta.

Previous Nacionalni spomenici: Harem Hadži Reuf-begove džamije u Gradačcu
Next Svečano otvoren 24. Sarajevo Film Festival

You might also like

Ekonomija/Biznis

Povećana proizvodnja uglja

  O stanju u rudnicima Koncerna, godišnjoj proizvodnji uglja, problemima sa kojima se susreće JP Elektroprivreda BiH, ali i značaju učešća na forumu investicija u rudarstvu, energetici i industrijskim granama

MADE IN BOSNIA-387

Vispakov espresso se pije u 60 kafea u Kairu

Nakon što je bosanskohercegovačka prehrambena industrija Vispak u maju ove godine uspješno plasirala prve količine espresso kafe na tržište Egipta, u Kairu se ovaj brand nalazi u ponudi već u

Ekonomija/Biznis

Porast od 33 posto izvoza bh. električne energije

U prvom polugodištu ove godine fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine iznosio je 4,5 TWh, u vrijednosti od 380 miliona KM, što predstavlja finansijski i količinski porast