Na “bosanskoj ruti”: Tuzlaci svakodnevno pomažu grupama migranata i izbjeglica

Na “bosanskoj ruti”: Tuzlaci svakodnevno pomažu grupama migranata i izbjeglica

 

Kroz Tuzlanski kanton dnevno prođe više desetina migranata i izbjeglica, koji, samo oni znaju kakvim posredovanjem, stižu iz Srbije, a preko Bosne i Hercegovine namjeravaju se domoći zemalja Evropske unije. U njihovoj potrazi za boljim životom, koja za neke traje godinama, a neizvjesno je da li će i kako stići do cilja, humani građani ovog kantona nastoje im barem malo olakšati put, piše Anadolu Agency (AA).

I dok se vlasti ograđuju od ovog pitanja, problem migranata i izbjeglica iz mjeseca u mjesec sve je prisutniji na ulicama Sapne, Kalesije i Tuzle. Noći su sve hladnije, a migranti koji se zateknu u Tuzli spavaju na betonu, bez ikakvog zaklona, a nije im obezbijeđen ni toalet.

Suosjećajući sa njihovim patnjama i zabrinuti za njihovo stanje i zdravlje, građani im donose hranu, piće, deke, čarape, džempere, cipele i osnovne lijekove. Najčešće ih pronalaze u blizini prostorija Službe za poslove sa strancima i na glavnoj autobuskoj stanici.

˝Realno, velike stvari trebaju institucije da čine. Mi kao pojedinci smo tu da im pomognemo, da im olakšamo boravak ovdje u Tuzli koliko je moguće, jer sama činjenica da grupa njih prespava pod otvorenim nebom i nisu baš olakšavajuće okolnosti njihovog boravka ovdje, ali mi se trudimo da nisu gladni, da nisu žedni i da im donesemo čistu odjeću˝, navela je Mevla Mehanović, jedna od prvih aktivistica koja se sa mužem Muhamedom u junu uključila u neformalnu akciju pomaganja, a sa nekoliko migranata i izbjeglica sklopili su prijateljstvo i redovno komuniciraju.

Kenan Bibuljica stanuje u tuzlanskom naselju Mejdan, nedaleko od glavne autobuske stanice. U posljednjih mjesec, on redovno, nekoliko puta tokom noći, dolazi da provjeri da li migrantima, koji su ostali da prenoće, nešto nedostaje i da li im može pomoći.

U razgovoru za AA Bibuljica navodi da su njihovi prohtjevi minimalni, a nedavno je na stanici zatekao grupu Afganistanaca koji su ga zamolili da im kupi SIM karticu, da bi se mogli spojiti na internet. To je i učinio, te otišao kući, a kada se dva sata kasnije vratio da im donese vodu, pitali su ga da im pomogne aktivirati internet, jer oni to nisu znali.

˝Kažu da im je najbolje u Bosni i u Tuzlanskom kantonu, jer mnogi Tuzlaci dolaze i obilaze ih. Niko ih ovdje ne dira. Lijepo im je. Ovdje, na autobuskoj stanici, spavaju. Imaju da jedu. Ja ću večeras doći oko 11, donijet ću im čaj da popiju prije spavanja i njima lijepo, a meni još ljepše˝, navodi Bibuljica, dodajući da je potrebno više razumijevanja prema ljudima koje je muka natjerala da napuste svoje domove i rodbinu i, sanjajući bolji život, krenu u nepoznato.

Bibuljica apeluje na građane da se, ako su u mogućnosti, više uključe u akciju pružanja pomoći.

Previous Ljepote Bosne i Hercegovine - MOSTARSKA BIJELA (VIDEO)
Next Izvoz bosanske firme Alternativa: Kontejneri panela krenuli za Hong Kong

You might also like

NAŠI DANI

Bosna i Hercegovina je najmanje zadužena država u Evropi!

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je u utorak informaciju Ministarstva finansija i trezora o zaduženosti Bosne i Hercegovine na dan 30. juna 2016. godine. Prema službenim podacima, javni dug Bosne

NAŠI DANI

Chollet razgovarao s Dodikom: Neprihvatljivo podrivanje državnih institucija

Specijalni savjetnik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država Antonyja Blinkena Derek Chollet razgovarao je s članom Predsjedništva Bosne i Hercegovine i liderom Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Miloradom Dodikom. Kako je objavio

NAŠI DANI

Komšić izjavio saučešće predsjednici Slovenije, nakon što je ovu zemlju pogodilo nezapamćeno nevrijeme

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić je u telefonskom razgovoru izjavio saučešće predsjednici Republike Slovenije Nataši Pirc Musar, nakon što je ovu zemlju pogodilo nezapamćeno nevrijeme “Sa velikom tugom