Sirija – zemlja koja je nekad bila utočište europskim izbjeglicama

Sirija – zemlja koja je nekad bila utočište europskim izbjeglicama

 

Od početka građanskog rata u Siriji milioni njenih stanovnika raseljeni su unutar i izvan granica zemlje. Sirija, čiji su stanovnici danas rasuti svuda po svijetu, nekada je bila utočište za veliki broj izbjeglica s europskog kontinenta, javlja Anadolu Agency (AA). 

Jedna od historijskih činjenica je da su zemlje Bliskog istoka, među kojima i Sirija, tokom Drugog svjetskog rata primile veliki broj izbjeglica koji su napustili europski kontinent kako bi spasili živote u burnim vremenima.

U vremenu Drugog svjetskog rata brojne izbjeglice, posebno s područja istočne Europe i Balkana, su usljed nacističke i sovjetske okupacije, preko Turske i Sredozemlja stigle do zemalja Bliskog istoka.

Velika Britanija je 1942. godine osnovala Upravu za pomoć i izbjeglice na Bliskom istoku (MERRA), preko koje je oko 40.000 Europljana smješteno u kampove u Siriji, Egiptu i Palestini. Tu su se zadržali do kraja rata, nakon čega su se vratili u domovinu ili treću zemlje.

Američki dnevnik “Whashington Post” je prije dvije godine objavio tekst koji tematizira ovu zaboravljenu historijsku činjenicu.

U tekstu se navodi kako su u uslovi u kojima su tada boravile izbjeglice iz Europi bili veoma dobri, da su sve izbjeglice bile podvrgnute ljekarskim kontrolama te kako su dobili identifikacione dokumente.

Navodi se kako je grupa izbjeglica 1944. godine s grčkih otoka stigla u sirijski grad Halep. Istaknuto je kako su tamo bili sigurni boravili u kampu, te bez problema izlazili vani i obavljali kupovinu.

U tekstu se navodi kako je između 114.000 i 300.000 Poljaka bježeći od nacista i ne želeći završiti u sovjetskim radnim logorima, u periodu od 1939. do 1941. godine, utočište našlo u Iranu. Navodi se kako je Vlada Poljske tada bila žestoko protiv prihvatanja svojih građana koji su se željeli vratiti u domovinu.

Dokaz o dobrom postupanju prema izbjeglicama u zemljama Bliskog istoka je i naslovna strana lista “Hune al-Kudus” (Ovo je Jerusalem), koji je objavljivo vijesti na arapskom jeziku. Na naslovnici broja objavljenog 11. januara 1942. godine, na današnji dan prije tačno 77 godina, nalazi se fotografija na kojoj se vide Sirijke kako dijele odjeću mališanima pristiglim iz Grčke. U tekstu je također navedeno kako je podijeljena hrana i odjeća za izbjeglice koje su iz Grčke doputovale u Siriju.

Previous Sarajevo: Dragana osvaja turiste proizvodima od filcane vune
Next Okupacija Bosne između dva svjetska rata: Ko je domaćin a ko je bio gost?

You might also like

NAŠI DANI

Blizanci spašeni ispod ruševina 40 sati nakon zemljotresa u Gaziantepu

Blizanci stari 18 mjeseci spašeni su ispod ruševina zgrade, 40 sati nakon razornog zemljotresa u Gaziantepu, javlja Anadolija. Spasilačke ekipe na terenu rade na spašavanju ljudi koji su ostali ispod

NAŠI DANI

Blinkena na aerodromu u Turskoj nije dočekao nijedan visoki zvaničnik

Američki državni sekretar Antony Blinken sastao se u Ankari s turskim ministrom vanjskih poslova Hakanom Fidanom. S turskim zvaničnicima razgovara o trenutnoj situaciji u Gazi. Neposredno uoči Blinkenove posjete, Turska

NAŠI DANI

‘Zar je normalno da primamo 5, 6 hiljada platu a da sjedimo i ne dolazimo na posao’

Današnja sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine otkazana je zbog nedolaska ministara iz redova HDZ-a, izvještavaju mediji. Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić kazao je kako je Milorad Dodik,