Pčelarski centar u Brčkom proizvodi 300 košnica mjesečno

Pčelarski centar u Brčkom proizvodi 300 košnica mjesečno

Uspješna priča o udruženju “Golub” i Pčelarskom centru u Brčkom

Za Milana Dragičevića iz udruženja „Golub“ nema odmora. Udruženje pokrenuto od nekoliko entuzijasta u Brčkom, danas je izraslo u jednu od ključnih organizacija za promociju ruralnog razvoja, podizanje svijesti o zaštiti životne sredine i održive poljoprivrede.

„Udruženje je nastalo, prvenstveno, kao želja da se unaprijede uslovi  života u ruralnim krajevima Brčko distrikta BiH. Članstvo Udruženja čine ne samo poljoprivredni proizvođači, već i stručnjaci iz raznih oblasti. Već smo imali niz uspješnih projekata u promociji turizma, radu sa zajednicom i dokazali smo da možemo napraviti važne iskorake za naše društvo“, kazao je Dragičević.

U saradnji sa USAID/Sweden FARMA II projektom, udruženje je pokrenulo Pčelarski centar u Brčkom.

„Uskoro kroz udruženje želimo registrovati i preduzeće kako bi mogli da svoje poslovne ideje širimo na ozbiljniji način te da relizujemo neke preliminarne dogovore oko izvoza naših proizvoda. U našem Pčelarskom centru u Brčkom se proizvode košnice svih tipova i to na najkvalitetniji i najsavremeniji način kada je u pitanju stolarski zanat. Kapacitet nam je oko 300 košnica na mjesečnom nivou što nije dovoljno ako bi se opredjelili na veći nivo rada koji predviđa izvoz i prodaju na veliko. No, mi smo ponosni i na svoje trenutne rezultate te vjerujem da prostora za napredak ima“, poručuje Dragičević.

Pored košnica, u Pčelarskom centru proizvode i satne osnove po sistemu hladnog valjanja.

„Uz ovu liniju spojili smo i sterilizaciju pod pritiskom  – u autoklavu što na Balkanu niko još nije uradio. Da napomenemo, jedino sterilizacija u autoklavu na temperaturi od 135 stepeni celzijusa uz pritisak od 3,4 bara u trajanju od 30 minuta garantuje potpunu sterilizaciju voska. U planu smo da tražimo partnere za kupovinu dodatne opreme i mašine koje će nam omogućiti da zaposlimo oko 15 radnika, kako bismo dostigli odgovarajuće količine za kupce u inostranstvu“, pojašnjava Dragičević.

Trenutno rade na realizaciji više pojedinačnih poslova kako bi bili što konkurentniji na tržištu, te proširenje proveli na najbolji mogući način. Sve to traži usavršavanje proizvodnje košnica i satnih osnova, nabavku novih mašina, nabavku repormaterijala odgovarajućeg kvaliteta, potpisivanje ugovora s pilanama kako bi osigurali osnovnu sirovinu za rad, nabavku čistog pčelinjeg voska te upošljavanje novih radnika. U toku je i realizacija dodjele košnica koje sami proizvode mladim pčelarima koji su prošli pčelarsku obuku i koji žele da se nastave baviti pčelarstvom.

„Ključna pomoć USAID/Sweden FARMA II projekta je bila kroz nabavku dvije stolarske mašine i linije za izradu satnih osnova. Međutim, pored toga dobili smo mnogo dobrih savjeta i proširili smo svoje znanje. Poruka svim trenutnim i budućim proizvođačima je da nikada ne posustaju i da ne odustaju. Vrijedno da rade i da se trude maksimalno da unaprijede svoj posao“, zaključuje Dragičević.

Previous Ide primirje: Padavine bi trebale postepeno jenjavati
Next Rođen u Njemačkoj, studira u Americi: Sa znanjem biomedicinskog inženjera planira se vratiti u svoju Bosnu

You might also like

Ekonomija/Biznis

Probijene obje cijevi tunela Zenica, put između Zenice i Žepča kraći za pet kilometara

Na poddionici Ponirak – Vraca danas je završen iskop i lijeve tunelske cijevi, čime je tunel Zenica kompletno probijen. Proboj tunela odvijao se 24 sata dnevno, u tri smjene. Prosječno

Ekonomija/Biznis

U automobilskoj industriji FBiH radi više od 10.000 radnika

  Snažnije prisutvo Grupacije automobilske industrije na tržištu Njemačke Redovna sjednica Grupacije automobilske industrije održana je 8.2.2018. godine u Privrednoj/Gospodarskoj komori FBiH u Sarajevu. Dnevni red sastanka je obuhvatio najvažnije

MADE IN BOSNIA-387

Živinice: Uskoro proizvodnja modernih vatrogasnih vozila s oznakom ‘Made in Bosnia and Herzegovina’

Općinski načelnik Samir Kamenjaković i direktor novootvorene kompanije “Sućo” d.o.o. Živinice Suad Bešlić potpisali su Memorandum o saradnji kojim su odredili smjernice za stvaranje ambijenta neophodnog za proizvodnju prvog vatrogasnog