Bosanski barak, pas od 100 dukata

Bosanski barak, pas od 100 dukata

Bosanski oštrodlaki gonič ili jednostavno-barak, prema nekim podacima ranije poznat kao ilirski gonič, danas je jedna od popularnih vrsta goniča za lov u Bosni i Hercegovini, te ujedno jedini autohtoni gonič iz Bosne i Hercegovine.

Međunarodno je priznat 1955. godine, koristi se za lov sitne i krupne divljači. Surove bosanske zime natjerale su lovce da sebi obezbijede psa otpornog na zimu i planinsko-brdska lovišta kakva su prisutna u Bosni i Hercegovini. Radi se o krajnje istrajnom, da ne kažemo tvrdoglavom, goniču, dvoslojne, duge i čekinjaste dlake.

U prošlosti je bio poznat kao pas sa kojim su lovili bosanski plemići, a Franc Laska u svojim zapisima navodi da je naziv barak dobio od turskih lovaca koji su ga nazivali brakirac, a što u prevodu znači munja.

Također Laska navodi da se ova pasmina (prema dostupnim dokumentima) koristi još u 17. stoljeću, a i sam je lovio sa baracima koje je karakterisao kao hrabre, tvrde i pouzdane goniče.

Za vrijeme ratnog stanja broj baraka se smanjio, ali danas mu se vraća popularnost te je primjetan “izvoz” pasmine i van granica BiH gdje se ovaj gonič pokazuje kao vrhunski lovački pas.

OPIS

Barak je snažan pas sa dugom i čekinjastom dlakom, duge i srednje široke glave, izraženih i gustih obrva, temperamentan, ozbiljnog – strogog izraza, uporan i hrabar. Iz važećeg standarda koji se koristi pri ocjenjivanju na izložbama mogu se naglasiti karakteristike bosanskog baraka kako slijedi.

 Veličina: Visina baraka je 46-56 cm, idealno 52 cm, a dužina trupa mora biti veća od visine grebena za 10%. Težina je 16-24 kg, idealno 20 kg. Ženke su nešto manje od mužjaka. 
Glava: potiljna kost je izražena, čelo neznatno ispupčeno, stop blago izražen, nosnik prav. Njuška je snažna i pravougaona, obrasla gustim brkovima i bradom, a gledano odozgo, srednje široka i sužava se prema nosu. Njuška je nešto duža od lobanje. Ukupna dužina glave je 20-25 cm. 
Nos: Nosna pečurka je široka, nozdrve široke, duboko razvijene, crne ili zatvorenosmeđe – kestenjste boje. 
Usne: Duboko pripijene i nešto mesnatije. 
Zubalo: Makazasto i potpuno, zubi jaki. 
Oči: Krupne, ovalne, kestenjaste boje, pametnog i veselog izraza. 
Uši: Visoko postavljene, srednje veličine. Prema vrhu su tanje i zokružene, pravo vise, nešto punije. 
Vrat: Prijelaz u potiljnom dijelu je izražen i koso na trup usađen. Snažan, srednje širok, a prema grudima se povećava. Koža je pripijena, elastična, na cijeloj površini odlakana. 
Trup: Leđna linija se blago spušta od grebena prema sapima. Greben je srednje izražen. Leđa su široka i mišićava, slabinski dio kratak i mišićav. Sapi su blago nategnute i široke (naročito kod ženki). Kukovi malo primjetni. 
Grudni koš: Dug, srednje širok, slabo zaobljen i dubok bar do laktova. Prsa srednje široka. 
Rep: Srednje visoko postavljen, u korjenu deblji, prema vrhu se sužava i dopire do skočnog zgloba ili ga malo prelazi. Nošen je nešto malo nagore, povijen i dobro odlakan. 
Prednje noge: Pravilnih stavova gledano sa strane i sprijeda. Plećke duge, kose i mišićave. Nadlaktica duga i mišićava. Lakat umjereno priljubljen. Nadlaktica i podlaktica treba da sklapaju ugao od 90 stepeni. Podlaktica je vertikalna, mišićava i prava, sa jakim kostima. Šaplje je slabo primjetno. Došaplje je vertikalno i blago nagnuto do 10 stepeni i kratko. Šape mačje, skupljene, sa punim i tvrdim tabanima i jakim dobro pigmentiranim noktima. 
Zadnje noge: Pravilnog stava gledano sa strane i otpozadi. Butine su srednje duge, široke i mišićave. Potkoljenica je jaka, duga, kosa i mišićava. Skočni zglob snažan i dobro postavljen. Došaplje je vertikalno, kratko i snažno. Zadnje šape su, nešto, duže od prednjih. Hod je izdašan i siguran. 
Koža: Srednje debela, elastična, pripijena, dobro pigmentirana i dobro odlakana. 
Dlaka: Duga, oštra i rastresito stršeća, sa gustom podlakom. 
Boja: Osnovna boja je pšenično žuta, žutocrvena, zemljanosiva i tamnosiva. Često sa bijelim povšinama po glavi u obliku lise, nosniku, podvratku, grudima, donjim djelovima nogu ili na vrhu repa. Osnovne boje mogu biti kombinovane – dvobojni ili trobojni psi.

 Koliko se cijene baraci govori izjava koja govori o cijeni prosječnog baraka a koja se plaćala zlatom, a glasi “Jedan barak 100 dukata”.

(slobih.ba/MiruhBosne)

Previous Australijski studenti industrijsku robotiku uče u našoj državi
Next Šarović: Predsjedništvo da zauzme jasan stav o Pelješkom i odlagalštu nuklearnog otpada na granici

You might also like

KULTURA I UMJETNOST

Muzej drvorezbarstva Konjic dobitnik prestižne nagrade Luigi Micheletti

Muzej drvorezbarstva Konjic dobitnik je prestižne nagrade Luigi Micheletti koju dodjeljuje Evropska akademija muzeja.  Nagrada je uručena na konferenciji i ceremoniji dodjele nagrada Evropske akademije muzeja održanoj u Luksemburgu od

BH RAZGLEDNICA

Plivska jezera u Jajcu – dragulj koji privlači hiljade turista godišnje

Plivska jezera najveća su prirodna jezera u Bosni i Hercegovini i čine dio turističke ponude koja u Jajce dovodi više od sto hiljada turista godišnje. Rijeka Pliva u svom srednjem

BAŠTINA

Počitelj – zaboravljeno blago u dolini Neretve

Srednjovjekovno naselje sa zidinama i kulama godišnje posjeti 100.000 turista koji se zadrže samo dvadesetak minuta. Nakon 20 godina života u Chicagu, Asim Perviz se prošlog proljeća sa porodicom vratio