Udruženje ‘Vrijesak’ čuva tradiciju pčelarstva u Živinicama

Udruženje ‘Vrijesak’ čuva tradiciju pčelarstva u Živinicama

Hamdo Mulavdić je čitav svoj radni vijek posvetio Rudniku mrkog uglja Đurđevik, gdje rukuje mašinama na površinskom kopu Višća. No, pored rudarstva, u porodici Mulavdić je već generacijama prisutna tradicija bavljenja pčelarstvom. Hamdo je tradiciju spasio od zaborava, a danas uspješno radi sa razvojem aktivnosti udruženja “Vrijesak” koja okuplja pčelare sa područja općine Živinice.

“Djed, amidže i otac su mi se bavili pčelarstvom. Kada mi je otac umro 1992. godine, iza njega su ostale pčele, a ja o tome nisam znao gotovo ništa. Žao mi je bilo da se tradicija prekine i da ostavim pčele da stradaju, pa mi je nekako samo došlo da ih nastaviti ih čuvati, znajući koliko ih je rahmetli babo volio”, započinje svoju priču Hamdo.

“Radim sa sedamdeset košnica, proizvodimo med, polen, mliječ, propolis, rojeve matice.  Veliki izazov nam je pokretanje proizvodnje pčelinjeg otrova, za šta smo osigurali opremu. U svom radu smo imali velikih problema jer smo dobivali satna osnove lošeg kvaliteta od prodavača, pa je i naš med gubio na kvaliteti”, dodaje Hamdo.

U saradnji sa USAID/Sweden FARMA II projektom, udruženje pčelara “Vrijesak”, na čijem je čelu, je nabavilo liniju za sterilizaciju i izradu satnih osnova.

“Danas sami sebi prerađujemo vosak bez dodataka, vršimo sterlizaciju, te smo i po tome jedinstveni u odnosu na neke druge prerađivače. Danas se naše članstvo širi, radimo s pčelarima živiničkog kraja i vjerujemo da se isplati sačuvati tradiciju, učiti o ovome i time doprinositi razvoj pčelarstva”, zaključuje Mulavdić.

Pčelarstvo ima dugu i bogatu tradiciju na području Živinica. Međutim, pčelari se suočavaju sa brojnim preprekama kako bi održali korak sa naprednom i modernom proizvodnjom. Pored činjenice da se pčelarstvo ne tretira kao profitabilna djelatnost, pčelari imaju dodatne napore da nabave kvalitetan vosak, koji je nužan za zdrave košnice. Često se suočavaju i sa problemom meda plasiranog na tržištu koji po svojoj kvaliteti i tehnologiji proizvodnje ne odgovara visokim standardima proizvodnje meda.

“Naše udruženje se bavi unapređenjem interesa lokalnih pčelara Živinica. Danas, imamo modernu mašinu koja omogućava proizvodnju kvalitetnog voska potrebnog za formiranje zdravih košnica i to je put ka napretku”, napominje Mulavdić.

Udruženje pčelara “Vrijesak” Živinice je osnovano 1993.godine, kada je za prvog predsjednika izabran Alija Zehić, istaknuti pčelar. Vrijesak je te prve godine imao oko 40 članova, a danas ih ima oko 200.

“Jedno smo od najjačih udruženja u Tuzlanskom kantonu, pokrenuli smo školu pčelarstva za početnike, te time pridružili još 30 učesnika koji su savladali i praktični i teorijski dio. Ostvarujemo jako dobro saradnju sa drugim pčelarima širom zemlje, i ponosno predstavljamo svoj kraj u pčelarskoj zajednici”, zaključuje Mulavdić.

Previous Najveći broj putnika u jednom mjesecu na Međunarodnom aerodromu Sarajevo
Next Tokić Izetbegoviću: PRESTANI IMATI PODANIČKI MENTALITET!

You might also like

Ekonomija/Biznis

Turci i Azerbejdžanci najavljuju investicije u bosansku poljoprivredu

Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić sastao se sa Elnurom A. Guliyevom, savjetnikom Diplomatske misije Republike Azerbejdžan u Bosni i Hercegovini. Teme sastanka bile su unapređenje ekonomske saradnje

MADE IN BOSNIA-387

Bosanski proizvodi na policama katarskih marketa početkom 2018.

  Kompanija Labbaik Group iz Katara krajem ovog mjeseca uvesti će prve količine brandova     Zlatna džezva, Tops, Oaza, Zlatni puder, te Klasovih konditorskih proizvoda, a ovi proizvodi naći će

MADE IN BOSNIA-387

Bosanski motocikl bit će distribuiran širom svijeta

  Nedavno je veoma uspješna kompanija Cromex iz Prijedora krenula s proizvodnjom motocikla. A ovih dana izlažu na najvećem svjetskom industrijskom sajmu – Hannover Messe, gdje su i potpisali vrijedan ugovor