Promovisana fotomonografija “Prašume Bosne i Hercegovine”

Promovisana fotomonografija “Prašume Bosne i Hercegovine”

 Fotomonografija pod nazivom “Prašume Bosne i Hercegovine” promovisana je jučer na Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.


Sadrži motive i karakteristike jedanaest prašuma i jednog šumskog rezervata izuzetno bogatih biljnim i životinjskim svijetom: Plješevice, Bobije, Crnog Vrha, Loma, Malovčića doline, Janja, Golije, Masne Luke, Trstionice, Mačen dola, Ravne Vale i Perućice.

Monografija je ilustrovana fotosima većeg formata, objektivom ovjekovječenim prizorima jedinstvene ljepote, poznate samo onima što pohode netaknute prirodne oaze ili bar imaju sreću da ih posmatraju izbliza.

Značaj očuvanja prašume i autohtonog biodiverziteta je ogroman, rekao je na promociji moderator, akademik Vladimir Beus, napomnjući da je Bosna i Hercegovina po šumovitosti među pet-šest zemalja u Evropi.

Prema podacima koje je prezentirao jedan od promotora, profesor Šumarskog fakulteta u Sarajevu Sead Vojniković, šume pokrivaju oko 56 posto teritorije Bosne i Hercegovine, a ako se uzme u obzir i šumsko zemljište, oko 62 posto.

Ahmet Lojo iz Udruženja inženjera i tehničara šumarstva Federacije Bosne i Hercegovine uime izdavača je rekao da je izrada fotomonografije trajala duže zbog neophodnih odlazaka na teren po cijeloj zemlji.

Udruženje je i dosad imalo veoma važnu ulogu u promovisanju struke te zalaganju za kvalitetno i održivo upravljanje šumama, kazao je također Lojo.

Udruženje inženjera i tehničara šumarstva Federacije Bosne i Hercegovine je priređivač ove monografije od naučnog značaja, s vrlo korisnim podacima o prašumama, zbog čega estetika nije jedini element djela.

Rađena je nepune tri godine i promovisana povodom Svjetskog dana prašuma, 14. septembra.

Autori su Azer Jamaković, Muhamed Smailhodžić i Almin Tabak, urednik izdanja akademik Vladimir Beus. Osim autora, određen broj fotografija osigurali su profesori Šumarskog fakulteta u Sarajevu, a uključen je i veliki broj zaposlenika šumarskih preduzeća iz oba bosanskohercegovačka entiteta.  

Cilj je da se najšira javnost upozna s prašumama Bosne i Hercegovine, osnovnim podacima o njihovim lokacijama, površini i trenutnom statusu.  

Projekat je realizovan od 2016., sufinansirao ga je Fond za zaštitu okoliša FBiH, a najvećim dijelom finansirao priređivač, Udruženja inženjera i tehničara šumarstva FBiH.

Previous Kako je pitanje jedne nane potaklo Suada Bešlića da se vrati u Bosnu
Next Obilježena godišnjica bitke u kojoj je ranjen i glavnokomandujući agresorsko-genocidne vojske

You might also like

ŽIVOT

Dobar rod, dobar komšiluk – u ovom bosanskom selu jedni drugima pripomažu u radu u polju

Složnost mještana sela Kute u Kupresu je rijetka pojava danas. Ovih dana u toku je akcija vađenja krompira koji su zasadili i svi koji imaju zasađen krompir se organizuju i

NAŠI DANI

Snijeg očistio zrak u Sarajevu!

Ministar prostornog uređenja, građanja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo (KS) Čedomir Lukić donio je Naredbu o ukidanju druge epizode “Upozorenje” i prve epizode “Pripravnost” povećanih koncentracija zagađujućih materija u zraku

BH RAZGLEDNICA

Pogledajte snimak iz zraka sjevernog i južnog portala tunela Hranjen

Izgradnja tunela Hranjen u ukupnoj dužini od 5,5 km na budućoj brzoj cesti Prača – Goražde, prema novom ugovoru za građenje odvija se prema programu radova odobrenog od strane nadzornog