Turska predstavila svoj prvi automobil, može li Bosna proizvesti svoj?

Turska predstavila svoj prvi automobil, može li Bosna proizvesti svoj?

U Dolini tehnologije u Gebzeu jučer je predstavljen prototip prvog turskog automobila koji je još jedan u nizu tehnoloških i industrijskih iskoraka te zemlje.

Ceremoniji je prisustvovao i turski predsjednik Erdogan koji je istakao da je na razvoju turskog domaćeg automobila radilo više od 100 turskih inženjera.

“Naš san je da imamo i svijetu pokažemo automobil koji su, koristeći nacionalnu tehnologiju, napravili naši dizajneri i inženjeri“, poručio je Erdogan.

On je odao počast bivšem premijeru Turske Necmettinu Erbakanu kojeg je nazvao učiteljem, braniteljem ideje razvoja i inicijatorom prve fabrike motora u Turskoj, a današnji dan nazvao je historijskim.

Turski predsjednik Erdogan dalje je kazao da je priča o prototipu turskog automobila Devrim iz 1961. godine bila i priča o rušenju snova, te je poručio da Turska ovog puta neće dozvoliti da joj isti krugovi stanu na put uspjeha.

Najavivši da će fabrika za proizvodnju turskih automobila biti otvorena u Bursi, Erdogan je kazao da u svoje lično ime naručuje prvi automobil.

 “Pravimo globalni brend. Infrastruktura za električne automobile će u Turskoj biti kompletirana do 2022. godine“, kazao je Erdogan i dodao da Turska više ni od koga ne uzima licence i dozvole za proizvodnju automobila, već da sama postavlja pravila, bira i kreira sve njegove karakteristike.

Najavljeno je da će proces licenciranja brenda biti završen naredne godine, a da će godinu kasnije biti otvorena i fabrika za serijsku proizvodnju da bi prvi turski automobili bili na tržištu već 2022. godine.

“Kada krenemo sa serijskom proizvodnjom, nadamo se da ćemo imati prvi i jedini neklasični SUV model na električni pogon u Evropi“, kazao je Erdogan.

Nakon obraćanja javnosti su na pozornici prvi put pokazana dva primjerka turskog automobila i to njegove SUV i sedan verzije.

Na projektu razvoja prvog turskog automobila radi Inicijativna grupa za proizvodnju turskog automobila (TOGG) koja je Erdoganovom preporukom nastala u junu prošle godine udruživanjem resursa turskih kompanija Anadolu Grubu, BMC, Kok Grubu, Turkcell, Unije turskih berzi i privrednih komora i Zorlu Grubu.

Prvi model turskog automobila će biti iz kategorije SUV vozila na električni pogon. Plan je da do 2030. godine bude pokrenuta proizvodnja pet modela turskih automobila i to po tri različite verzije za svaki model. Godišnje je planirana proizvodnja 175 hiljada primjeraka.

Može li Bosna i Hercegovina slijediti primjer Turske u ovom segmentu? Duga je tradicija automobilske industrije u našoj zemlji. TAS je u Vogošći do početka devedesetih proizveo skoro 350.000 automobila za Volkswagen. Golfa ponajviše. Saradnja s tom njemačkom kompanijom obnovljena je nakon rata te se jedno vrijeme u našoj zemlji sklapala Škoda.

Danas nemali broj bosanskih kompanija radi za inostrano automobilsko tržište proizvodeći određene dijelove. Prevent je postao ozbiljan igrač u proizvodnji komponenti za vodeće brendove evropske i britanske autoindustrije.

Vrijedi istaći da je ove godine u našoj zemlji počela proizvodnja vatrogasnih vozila. Na putnička ćemo čekati dok neko, kao i u Turskoj, ‘okupi snage’ i time napravi značajan korak naprijed.

Previous Donacija mostarskog muftije za Sabornu crkvu
Next Metalski sektor bilježi stalni rast broja zaposlenih i kompanija, te značajan porast prihoda

You might also like

Ekonomija/Biznis

Kompanija BME iz Tešnja širi proizvodnju; raspisali konkurs za 50 novih radnika

  Kompanija BME u Tešnju širi proizvodnju nakon što je osigurala nove partnere za svoje proizvode. Zbog toga je kompanija sredinom ovog mjeseca raspisala konkurs za prijem 50 novih radnika.

Ekonomija/Biznis

Mesna industrija „Bajra“ u Kaknju gradi fabriku vrijednu 50 miliona KM

Nakon početka gradnje fabrike za preradu životinjskog otpada vrijedne 20 miliona KM, u Kakanj stiže nova investicija vrijedna čak 50 miliona KM, piše bh. novinska agencija Patria. Mesna industrija „Bajra”

Ekonomija/Biznis

Zagarantovan otkup uljarica u Bosni i Hercegovini, u planu aktivacija 500.000 ha neobrađenog zemljišta

  Bosna i Hercegovina je bogata plodnim zemljištem pogodnim za uzgoj mnogih kultura, ali ima i oko 500.000 hektara neobrađenih parcela, koje bi mogle da se dovedu u obradivo stanje.