Knežević: Prije je zagađenost bila i deset puta viša

Knežević: Prije je zagađenost bila i deset puta viša

Gost dnevnika BHRT-a bio je Aleksandar Knežević, stručnjak za kvalitet zraka. Sa njim smo razgovarali o zagađivanju zraka, zagađivačima i načinu kako možemo poboljšati kvalitet zraka u gradovima Bosne i Hercegovine.

Cijenim nevladine organizacije i njihovo djelovanje, ali ovaj sistem kako oni djeluju je samo takav da uzbuni javnost. To nije sistem koji je priznat u zakonodavstvu BiH i EU, kazao je Knežević.

Monitoring kvaliteta zraka zahtjeva dvije vrste podataka: monitoring u realnom vremenu i monitoring u integriranom vremenu. Monitoring u realnom vremenu su trenutni podaci, a ovi drugi su podaci od cijele godine. Tek takvi podaci se mogu upoređivati.

Bez te statistike mi ne možemo reći da li je zrak zagađeniji u Sarajevu ili nekom drugom gradu, kazao je on.

Ulažemo sredstva u uzorkovanje i mjerenje, ali ne radimo pravilno vrednovanje, i vlasti ne izvještavaju javnost.

Termin “zagađenje” ne postoji

Kada govorimo o zagađivanju opet možemo govoriti o dva pojma, zagađivanje i zagađenost, kazao je Knežević.

Postoji i termin “Zagađenje” ali je to termin koji se koristi u medijima i ne postoji. Zagađivanje, odnosno ispuštanje znači koliko se emituje godišnje, a zagađenost je stanje kvalitete zraka. I jedno i drugo je zakonski određeno i postoji krivac koji snosi odgovornost u oba slučaja.

Sarajevo se nalazi u kotlini gdje su slabi uslovi samočišćenja atmosfere, tako da i male emisije prouzrokuju značajnu zagađenost.

Sarajevo nema industrijsko zagađivanje, tako da su zagađivači male sobne peći i saobraćaj. Posebno od Marindvora do Baščaršije.

Treba imati politički volju i organizacioni sistem

Organizacioni sistem je taj sistem koji treba reći: “Ako smanjimo emisiju toliko i toliko na Trebeviću , toliko i toliko će se smanjiti na Baščaršiji.”

Trebamo imati intelektualne aparate koji se baždare sa podacima monitoringa inventara emisije, i na osnovu tih modela mi moramo znati prognozirati kvalitet zraka, tvrdi on.

Vjerovali ili ne ja sam 1974. kada su u Bosni i Hercegovini bila samo tri računara, modelirao Efekat odluke o zaštiti vazduha od zagađivanja koji je trebao biti usvojen 1975.

Od 1965. do 1970. zagađenost je bila deset puta viša

Od 1965. do 1970. godine zagađenje je bilo toliko veće da niste mogli hodati gradom da ne kašljete ili da vam ne idu suze na oči.

Zato je Sarajevo uspostavilo sistem menadžmenta kvaliteta zraka 1971. koji je bio prepoznat u cijelom svijetu. Tako smo prije uvođenja zemnog gasa uspjeli tehnikom sagorijevanja uglja smanjiti zagađenost pa tek onda gasom.

Grad Sarajevo je 1971. godine štampao 70 hiljada knjižica “Kako ložiti sobne peći”.

Sva djeca u školama su dobila te knjižice, i sve mjesne zajednice su organizovale predavanja.

Knežević je na kraju razgovora kazao da je ustvari sve pitanje političke volje, koja trenutno postoji.

Previous Brojne Sarajlije i turisti uživali na Trebeviću (VIDEO)
Next Koliko je za vas, Milanoviću, “puno muslimana” u Bosni?

You might also like

NAŠI DANI

Kozarac: Klanjana dženaza i obavljen ukop za osam žrtava zločina u Prijedoru

Prijedor je druga Srebrenica, ako ne i teža od Srebrenice, međutim zlo u Prijedoru desilo se 1992, početkom agresije, izvan očiju svjetske javnosti. Nas su ovdje u Prijedoru ubijali, mučili,

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Kolektivna dženaza u Gornjoj Kalesiji: Idriz dobio ime po djedu kojeg su ubili zločinci u Zvorniku

U Memorijalnom šehidskom kompleksu Gornja Kalesija danas je klanjana dženaza za pet žrtava s područja Opštine Zvornik koje su u proljeće i ljeto 1992. godine ubili pripadnici Vojske i MUP-a

NAŠI DANI

Advokat Emir Kovačević: Zakon o premjeru i katastru RS krši ljudska prava, podnesena apelacija Ustavnom sudu BiH

Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine podnesena je apelacija na Zakon o premjeru i katastru RS, jer ovaj zakon ograničava pravo na žalbu, čime su narušena ljudska prava utvrđena Ustavom Bosne