Bosanski kulturni centar Gračanica osniva Spomen-sobu 1992.-1995.

Bosanski kulturni centar Gračanica osniva Spomen-sobu 1992.-1995.

Bosanski kulturni centar Gračanica nedavno je, u saradnji s boračkim udruženjima i uz podršku gradske uprave, pokrenuo aktivnosti na formiranju Spomen-sobe 1992.-1995. godine, kao posebne muzejske i dokumentacione kolekcije u okviru Zavičajne muzejske zbirke Gračanica.

U realizaciju ovoga projekta smo krenuli u želji da časno razdoblje odbrane Bosne i Hercegovine i Gračanice u njoj otrgnemo zaboravu, da mlađe generacije upoznamo s doprinosom boraca i naroda s ovih prostora u očuvanju opstojnosti naše zemlje, ali i da ih podsjetimo na sve užasa rata, razaranja i ratnih stradanja – kazao je Feni Nedžad Peljto, direktor ove ustanove.

Kako je naglasio, namjera im je da sakupe svu muzejsku i historijsku građu koja svjedoči o periodu 1992-1995. na prostorima Gračanice i njene okoline.

Na upućeni javni poziv do sada se odazvalo već tridesetak građana koji su poklonili vrijedne muzejske ekpsonate i još vrijedniju arhivsku građu, ističe Edin Šaković, stručni saradnik za kulturno naslijeđe i rukovodilac Zavičajne muzejske zbirke.

– Svu sakupljenu muzejsku i arhivsku građu stručno ćemo obraditi i evidentirati, te izložiti u okviru posebne postavke, koja će kao Spomen-soba 1992.-1995. upotpuniti kulturnu ponudu Gračanice, a ujedno biti i svojevrstan spomenik svima koji su svojim životima, djelovanjem i zalaganjem dali doprinos odbrani i opstanku Bosne i Hercegovine. Uz muzejsku postavku, uredit ćemo i posebnu arhivsko-dokumentacionu zbirku, koja će služiti budućim istraživačima i historičarima – rekao je Šaković.

Svečano otvorenje Spomen-sobe planirano je za 25. maj, koji se obilježava kao Dan odbrane grada Gračanica. Bit će to prilika, ističu u Bosanskom kulturnom centru, da se svim donatorima, ljudima koji su ustupili i poklonili građu, uruče prigodne zahvalnice. Iz ove ustanove ujedno upućuju poziv svim drugim građanima Gračanice, a posebno nekadašnjim borcima, da podrže ove aktivnosti i doniraju muzejsku i historijsku građu, ukoliko je posjeduju.

– Nemojmo dozvoliti da ovo svijetlo razdoblje naše historije utone u zaborav – poruka je gračaničkog BKC-a i Koordinacije boračkih udruženja.

Previous Avdić: Vrijeme je da se košarka vrati košarkašima
Next Tokić: Primitivna i sramotna borba za fotelje u KS mora prestati

You might also like

KULTURA I UMJETNOST

”Quo Vadis, Aida?” najbolji evropski film, Žbanić najbolja rediteljica, Đuričić najbolja glumica

Film bosanske rediteljice Jasmile Žbanić na 34. svečanoj dodjeli Evropske filmske nagrade, održane u Berinu, proglašen je najboljim evropskim filmom 2021. godine. Žbanić je dobitnica nagrade za najbolju redateljicu, a

KULTURA I UMJETNOST

Danis Tanović predsjednik žirija službene konkurencije Filmskog festivala u Kairu

Oskarovac Danis Tanović predsjedavat će zvaničnim takmičarskim žirijem 45. izdanja Međunarodnog filmskog festivala u Kairu, javlja Anadolu. “Sa velikim zadovoljstvom otkrivamo imenovanje renomiranog bh. reditelja Danisa Tanovića za predsjednika žirija

SPORT

Muzej novije i savremene historije Slovenije otvara izložbu povodom 40. godišnjice OI u Sarajevu

Legendarna Vukova i Frankova srebrna medalja samo su dio Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu 1984. godine. Mnogi Slovenci pomogli su u realizaciji ključnog jugoslovenskog projekta decenije, a to je i