Bosanski naučnici objavili istraživanje u najstarijem američkom naučnom časopisu

Bosanski naučnici objavili istraživanje u najstarijem američkom naučnom časopisu

Naučnici društveno-humanističkih nauka Univerziteta u Tuzli, Husnija Hasanbegović, redovni profesor, i Esad Mahmutović, docent, objavili su istraživanja u časopisu “The American Annals of the Deaf”, najstarijem i najčitanijem naučnom časopisu u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), koji u kontinuitetu izlazi četiri puta godišnje punih 170 godina, prenosi AA.

U objavljenom članku, autori su komparativnom studijom, upotrebom meta analize naučnih članaka iz relevantnih baza podataka upoređivali razvoj naučne oblasti senzornih oštećenja sluha u Bosni i Hercegovini u odnosu na dostignuća razvijenog svijeta, tako da će svi naučnici-istraživači u ovom području preko najčitanijeg časopisa imati ključne informacije o stručno-naučnom opusu ove naučne oblasti u ovom dijelu svijeta.

Časopis, koji se bavi publikovanjem naučnih članaka vezanih za probleme senzornog oštećenja sluha i gluhoće, istovremeno je najprestižniji i najčitaniji u svijetu.

Journal “The American Annals of the Deaf” (Američki Anali) osnovan je 1847. godine, a izlazi u izdanju Gallaudet University Press u Washingtonu.

To je najprestižniji časopis u kojem se može objaviti naučno-istraživački rad u naučnim disciplinama senzornog gubitka sluha (edukacija/rehabilitacija). Indeksiran je najvišim kriterijumskim rangom publikovanja platforme Web of science (Current Contents Social And Behavioral Sciences/Essential Science Indicator; Social Sciences Citation Index).

Po svojoj tradicionalnoj naučnoj vrijednosti, uporediv je sa dva najuglednija naučna časopisa u svijetu: Američki časopis “Science”, koji je osnovan 1880. godine, i britanski “Nature”, koji je ove godine proslavio 150 godina postojanja.

Za pojedinačne naučnike objavljivanje u ovim vrhunskim časopisima smatra se velikim profesionalnim uspjehom, jer su standardi za objavljivanje postavljeni sa vrlo strogim kriterijumima naučnog pisanja i naučne elaboracije istraživanja.

Evaluacija članka ponekad traje više od godinu dana, a bosanskohercegovački autori su od prihvatanja do konačnog objavljivanja članka čekali deset mjeseci.

Previous Mladi bosanski fudbaler Ajdin Hasić zvanično član turskog Bešiktaša
Next Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine obilježava 132. godišnjicu: Besplatni sadržaji za brojne posjetioce

You might also like

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Dodijeljena priznanja učesnicima BOSEPO olimpijade (VIDEO)

Učesnicima Naučne olimpijade Bosanski naučni projekt (BOSEPO 2020) dodijeljena su prizanja, a kao i ranijih godina učenici sa najboljim projektima će Bosnu i Hercegovinu predstavljati u cijelom svijetu.

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Dodijeljene stipendije mladima u Kantonu Sarajevo koji se školuju za deficitarna zanimanja

Ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović potpisala je danas ugovore o dodjeli stipendija učenicima koji se školuju za deficitarna zanimanja. Ova inicijativa ima za cilj podržati mlade

NAUKA I TEHNOLOGIJA

UNTZ: Akademska zajednica bogatija za skoro 1000 diplomanata i magistara nauka

Univerzitet u Tuzli iznjedrio je 43. generaciju diplomanata i magistara koji su danas svečano promovisani u Tuzli. Ovim činom tuzlanska akademska zajednica postala je bogatija za skoro 1 000 diplomanata