Nijedan pčelar nije zaražen koronavirusom!

Nijedan pčelar nije zaražen koronavirusom!

Pčelari su gotovo svakodnevno izloženi ubodima pčela, što značajno doprinosi vitalnosti i jačanju imunološkog sistema. Tokom jedne sezone pčelarenja ubode ih barem stotinjak pčela, što uz svakodnevno udisanje propolisa doprinosi pravilnom radu imunološkog sistema.

Prema najnovijim istraživanjima Međunarodnog centra za praćenje virusa, na Sveučilištu John Hopkins iz Baltimora SAD, u koje su bili uključeni i znanstvenici iz provincije Hubei iz Kine, a kasnije su se pridružili i znanstvenici referentnog centra za COVID-19 iz Nizozemske, došlo se do zaključka da pčelinji otrov, kojim su pčelari izloženi svakodnevnim ubodima, štiti od koronavirusa.

U isto vrijeme i ugledni hrvatski znanstvenik na području pčelarstva, prof. dr. Nikola Kezić, proveo je anketu među pčelarima iz Hrvatskoj susjednih zemalja, o oboljelim pčelarima od korona virusa i do sada među stotinama ispitanika nije ustanovljen niti jedan oboljeli.

Osim toga istraživanja kineskih znanstvenika, provedeno na 5115 pčelara u samom Wuhanu, epicentru epidemije, pokazali su da nijedan nije obolio od korone virusa. U svojim istraživanjima išli su toliko daleko da su 121 ispitanika koji su prethodno bili na apitoksinoterapiji (terapija pčelinjim otrovom – ubodima pčela), izložili potvrđenim slučajevima – kontakt s oboljelim pacijentima i članovima porodice i niko se od njih nije zarazio virusom COVID-19.

Za pretpostaviti je da su pčelari otporniji na novi virus ili su potpuno rezistentni na njega. U isto vrijeme provedeno je istraživanje o utjecaju propolisa u jačanju imunološkog sistema kod ljudi, u kojem su međuostalim pokazali njegovo antivirusno djelovanja virusa. Od prije je poznato da je propolis prirodni antibiotik i antiseptik, koji se koristi kod dezinfekcije usne šupljine i dišnih putova.

„Niti jedan pčelar ne može izbjeći ubode pčela, a poznato je da pčelinji otrov djeluje kao vrlo jak imunomodulator. Upravo pčelinji otrov stvara u organizmu uvjete u virološkom sistemu da lakše prebrodi izloženosti agensima“, kaže prof. Kezić, koji je uvjeren da pčelari imaju jači imunitet, a samim time su i manje izloženi virusnim oboljenjima.

Sinaj Bulimbašić, pčelar

Izvor: radio.hrt.hr

(MiruhBosne)

Previous Međunarodni dan bijelih traka u Hamiltonu, Kanada
Next 'Dan bijelih traka' obilježen na Ajfelovom mostu u Sarajevu (VIDEO)

You might also like

ZDRAVLJE

Sarajevo u aprilu dobija novu pedijatriju i obnovljeno porodilište

  “Svečano otvorenje obnovljenog odjeljenja Porodilišta te novoizgrađenog odjeljenja Pedijatrije u Općoj bolnici ‘Prim. dr. Abdulah Nakaš’ Sarajevo planirano je za april, iako je najavljeno za kraj ovog mjeseca, ali

ZDRAVLJE

Kako je Miralem Šabić postao “kisikdžija” iz Konjica, heroj svakodnevnice

U doba pandemije iznimno su vrijedne priče o ljuskoj nesebičnosti i požrtvovanosti. A, upravo naredna priča dokaz je ljudske snage, izdržljivosti, ali prije svega humanosti i odgovornosti prema svojim sugrađanima.

ZDRAVLJE

Prirodna termomineralna voda najvažniji resurs Banje llidža Gradačac

Terapijska vrijednost gradačačke banje “llidža” poznata je od davnina. Korištena je u vrijeme turskog vakta i iz tog vremena datira njeno ime. U vrijeme austrougarske okupacije prvi banjski objekt sagrađen