Bosanski izvoz električne energije porastao za 20 posto u prvih 6 mjeseci tekuće godine

Bosanski izvoz električne energije porastao za 20 posto u prvih 6 mjeseci tekuće godine

Bosna i Hercegovina je u prvom polugodištu ove godine izvezla 3,4 TWh električne energije u vrijednosti od 286 miliona KM, što predstavlja povećanje izvezenih količina za 20 posto u odnosu na isti period prethodne godine, kada je izvezeno 2,85 TWh električne energije, pokazuju analitički podaci Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme (BHK CIGRE).

Predsjednik BHK CIGRE Edhem Bičakčić kazao je za Fenu da povećanje količina izvoza električne energije nije pratio i finansijski rezultat, koji je manji za tri procenta što je uglavnom uzrokovno okolnostima uslijed pojave Covida-19, zbog čega je došlo do pada potrošnje i pada cijena električne energije na međunarodnim berzama.

U ovom polugodišnjem periodu u BiH je uvezeno je 1,3 TWh, što predstavlja smanjenje uvoza količina električne energije za 12 posto u odnosu na isti period prošle godine.

– Kada se posmatraju finansijski pokazatelji u ovom polugodištu, uvoz struje je iznosio 40 miliona KM, što u odnosu na 190 miliona KM koliko je uvezeno u istom periodu prethodne godine predstavlja smanjenje od 79 procenata – dodao je Bičakčić.

Komentarišući izvozno-uvozne rezultate bosanskohercegovačkih proizvođača električne energije predsjednik CIGRE BiH je kazao da su ovogodišnje uvozne cijene značajno manje i u prosjeku su se kretale oko 15 EUR/MWh. Razog je u padu potrošnje i povećanju ponude, posebno električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora usljed potreba za balansiranjem.

– Našim vlastima sve ovo trebalo bi da bude ozbiljan povod da konačno krenu u proces uspostave bh. berze električne energije, što već odavno sugerišemo – zaključio je Bičakčić.

Previous U Tuzli se osniva ‘Savremeno-umjetnička škola’
Next “Slobodarski dani viteškog grada Bužima- 2020”

You might also like

Ekonomija/Biznis

Aplikacija bosanske kompanije olakšava kupovinu širom svijeta

Priča o kompaniji “Smart 387” i njihovoj aplikaciji “RecApp” za platformu Shopify Izeta i Munib Salihefendić u Jajcu već godinama vode kompaniju koja se bavi fiskalizacijom, mrežama održavanja i IT podrške na lokalnom

MADE IN BOSNIA-387

Halilovići na Nišićima razvijaju organsku preradu ljekovitog i aromatičnog bilja

Anela Halilović i Hajrida Bešlija su uposlenice kompanije „Halilović“ d.o.o., koja se bavi organskom proizvodnjom i preradom ljekovitog i aromatičnog bilja. Dok Anela radi kao rukovodilaca prodaje i marketinga, a

MADE IN BOSNIA-387

Kako Bužim odolijeva “bijeloj kugi”

Bužim je vodeći u Bosni i Hercegovini po prirodnom priraštaju. Ovdje živi i najmlađe stanovništvo u državi. No, u medijskim prilozima o ovom fenomenu rijetko se govori o tome kako