Kompanija braće Omeragić proizvodi i otkupljuje jagodičasto i šumsko voće – novi pogon za zamrzavanje omogućit će da utrostruče posao

Kompanija braće Omeragić proizvodi i otkupljuje jagodičasto i šumsko voće – novi pogon za zamrzavanje omogućit će da utrostruče posao

Iako je temperatura u novosagrađenoj hladnjači u selu Voljevac -18°C, unutra se još uvijek može osjetiti miris svježe maline i borovnice. Prije skladištenja, one su zamrznute u tunelu za brzo smrzavanje, na temperaturi od -30.

Ovaj objekat za hlađenje i zamrzavanje, veličine 400 metara kvadratnih, kupljen i instaliran sredinom jula 2020. godine uz podršku projekta Sweden/USAID FARMA II, sada koristi stotinjak ugovorenih poljoprivrednika i kompanija Euro Lana, proizvođač i kupac jagodastog i šumskog voća, gljiva i bilja iz Gornjeg Vakufa-Uskoplja.

Kako kaže Salko Omeragić, direktora kompanije Euro Lana, proizvodi sa kojima oni rade moraju biti zamrznuti odmah nakon berbe, osim ako neće biti konzumirani u narednih 12 do 24 sata.

„Ako jagodasto i šumsko voće nakon berbe ostanu nezaleđeni, počinju ispuštati sokove i postaju mekani i kašasti. Zamrzavanje odmah nakon berbe je jedini način da se očuva njihov kvalitet i prvoklasnost proizvoda,“objašnjava on.

„Ukoliko ih zamrznemo odmah nakon isporuke iz polja i planinskih šuma, koristeći postupak brzog smrzavanja koji nazivamo„ šokiranje“, svaka bobica se zamrzava pojedinačno, a usto zadržava svoj puni ukus i miris. To je ono što kupaci želi dobiti kada ih odmrznu i kada ih na primjer koriste za ukrašavanje kolača ili u pripremi jela,“ nastavlja Salko.

Uz novu hladnjaču Euro Lana sada može pravovremeno zamrznuti najmanje 80 posto njihovih proizvoda i time očuvati njihovu prvoklasnost. Za poljoprivrednike to podrazumijeva više prodajne cijene, a za Euro Lanu višu maržu do 25 odsto, umjesto 15 odsto, koliko se dobija za svježi ili proizvod nižeg kvaliteta.

Salko (32) i njegov brat Zijad (35) su osnovali kompaniju Euro Lana prije četiri godine. Osim proizvodnje maline, počeli su otkupljivati maline, divlje borovnice, šumske jagode, gljive i srijemoš od drugih malih poljoprivrednika i sakupljača u njihovoj regiji.

„Na početku smo uspjeli instalirati malu hladnjaču sa još manjim tunelom za zamrzavanje koji su bili prikladniji za kućnu upotrebu. Kako smo počeli otkupljivati sve više proizvoda od lokalnih poljoprivrednika, nismo mogli da ih pravilno skladištimo. Pošto naše proizvode prodajemo većim kupcima i izvoznicima, morali smo vršiti svakodnevne isporuke, kao i mnogi drugi koji se bave sličnim poslom. Samo dok bi čekali na istovar proizvoda, usljed visokih vanjskih temperatura, gubili bi na kvalitetu proizvoda i otkupnoj cijeni,“ kaže Salko.

Sada to više ne moraju raditi i mogu se dogovoriti sa svojim kupcima da voće i druge proizvode preuzimaju kamionima-hladnjačama. „Sada možemo čekati da prodamo proizvode i da dogovaramo isporuke s našim kupcima.”

Novi pogon će omogućiti zamrzavanje do tri tone voća i povrća dnevno. Ovo će im omogućiti da utrostruče posao i prošire mrežu ugovorenih poljoprivrednika.

U dobroj godini, Euro Lana proizvode 20 i otkupi dodatnih 80 tona malina, 60 tona divlje borovnice, 30 tona srijemoša, 10 tona gljiva, i čak tri do četiri tone divljih jagoda.

Novi rashladni pogon je instaliran tačno u vrijeme berbe malina i divljih borovnica. Međutim, sa svim proizvodima koje imaju, njihova sezona berbe traje od sredine aprila do kraja novembra.

„Poljoprivredni proizvođači sa kojima imamo ugovore nam vjeruju. Uvijek plaćamo na vrijeme, po isporuci ili na kraju mjeseca, ovisno o njihovim željama. Sada ćemo ih ohrabriti da proizvode više, a mi ćemo nastojati da angažujemo i nove poljoprivrednike. Ovaj novi pogon za hlađenje i zamrzavanje donijet će puno dobrog poslovanja nama i našoj zajednici,“ zaključuje Salko.

Previous Svečano otvoren 47. Sajam šljive u Gradačcu
Next Počeli radovi na zaštiti i rekonstrukciji Starog grada Bužim

You might also like

Ekonomija/Biznis

Firma smještena u Maglaju godišnje proizvede 350.000 različitih kablovskih sastava

Kompanija Excel Assemblies BH predstavlja firmu koja može biti veoma dobar primjer drugima, prije svega svojim poslovanjem. Oni su britanska kompanija koja se bavi proizvodnjom kablovskih sistema i sistema za strane proizvođače vozila

MADE IN BOSNIA-387

Voda bosanskih kraljeva: “Kraljevska voda” nadomak Bobovca slavi prirodu Bosne

Na dvadesetom kilometru od Vareša, u šumovitim njedrima Donje i Gornje Borovice, krije se izvor rječice Radakovica na kome je, prema legendi, prije više od 550 godina posljednji put gasila žeđ bosanska

MADE IN BOSNIA-387

Puževi iz naše zemlje završavaju na evropskim trpezama

  Iz Bosne i Hercegovine je na tržište Evropske unije (EU) prošle godine izvezeno puževa u vrijednosti od 12,6 miliona KM. Tokom 2016. izvoz je bio i veći i to