Grad Sarajevo će sufinansirati izradu XI toma enciklopedijskog Rječnika bosanskog jezika

Grad Sarajevo će sufinansirati izradu XI toma enciklopedijskog Rječnika bosanskog jezika

Gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka je sa Emirom Zlatarom, generalnim sekretarom Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI) potpisao Sporazum o sufinansiranju izrade XI toma enciklopedijskog Rječnika bosanskog jezika.

Rječnik je nastao kao rezultat dvadesetogodišnjeg rada akademika prof. dr. Dževada Jahića, bh. lingviste i pjesnika, profesora na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, koji je, također, prisustvovao današnjem prijemu u Vijećnici.

Štampanje Rječnika prvo je podržalo Vijeće kongresa bošnjačkih intelektualaca BiH, da bi potom druge državne ustanove i institucije potpomogle realizaciju ovog višetomnog rječnika. U konačnici, rječnik bi trebalo činiti 16 tomova.

„Rječnik bosanskog jezika do sada je jedan od najvećih projekata proučavanja i prezentiranja bogatstva bosanskog jezika. Ovo kapitalno djelo našeg uvaženog akademika Jahića je od općeg interesa za Bošnjake, kao i za sve Bosance i Hercegovce kojima je materinji jezik bosanski. Moramo intenzivirati afirmaciju bosanskog jezika i države Bosne i Hercegovine. Svjedoci smo učestalijih ciljanih ataka na bosanski jezik: na udaru je opstojnost naziva bosanskog jezika, djeci se osporava ustavno pravo da uče na svom materinjem bosanskom jeziku. Negiranje bosanskog jezika je otvoreni napad na državu Bosnu i Hercegovinu, na bošnjački narod čiji je materinji jezik bosanski i jedan od tri službena jezika BiH“, istakao je Skaka.

Smatra da je afirmacija jezika afirmacija našeg identiteta, kulture, tradicije: „Zato nam je čast što smo dio ovog izuzetno važnog projekta“, istakao je Skaka.

Akademik Jahić zahvalio se Gradu Sarajevu i gradonačelniku Skaki na konkretnoj podršci:

„Time je ova institucija prepoznala vrijednosti ovog projekta koji puno znači i za državu BiH i za grad Sarajevo. Prvi put građa bosanskog jezika predstavljena je u cjelini. Rječnik je najvećim dijelom naučni, ali je tako rađen da je metodološki prilagođen svima bez obzira kojom se profesijom bave“, kazao je Jahić.

Previous Bosna i Hercegovina je kao velika krošnja koja uvijek daje i hrani. I prašta što joj lome grane i bacaju pritke da obore njene plodove
Next Voda bosanskih kraljeva: "Kraljevska voda" nadomak Bobovca slavi prirodu Bosne

You might also like

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Obilježen ‘Mak Dan’ povodom 104. godišnjice rođenja Maka Dizdara

Manifestacija “Mak Dan“ održana je u Sarajevu povodom 104. godišnjice od rođenja Maka Dizdara, jednog od najvećih bosanskohercegovačkih pjesnika. Organizatori, Fondacija “Mak Dizdar“ i Bošnjačka zajednica kulture “Preporod“, nadaju se

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Iz štampe izašla Monografija Drugi Korpus Armije RBiH 1992 – 1995. (Video)

U povodu obilježavanja godišnjice formiranja 2. Korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine, ovih dana je iz štampe izašla monografija, koja na najbolji način svjedoči o uspjesima i doprinosu ovog korpusa.

KULTURA I UMJETNOST

Predstavljena studija ‘Sevdalinka od prve vijesti do savremenih pjevača’

Izdanje Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine studija “Sevdalinka od prve vijesti do savremenih pjevača” autorice Nirhe Efendić predstavljena je danas u okviru Sarajevskog sajma knjige. Riječ je o studiji koja