Lakše do povrata bosanskog državljanstva

Lakše do povrata bosanskog državljanstva

Inicijativa zastupnice Saveza za bolju budućnost (SBB) BiH u Predstavničkom domu Državnog parlamenta Edite Đapo kojom se omogućuje dijaspori da lakše vrati svoje državljanstvo dobila je pozitivno mišljenje Komisije za finansije i budžet, Ustavnopravne komisije i Zajedničke komisije za ljudska prava.

Naime, brojne evropske države promijenile su svoje zakonodavstvo u pogledu stjecanja državljanstva, a, prema novim odredbama, od državljana zemalja poput Bosne i Hercegovine ne zahtijeva se odricanje od matičnog državljanstva kako bi mogli steći novo. 

Ovo je u nezgodan položaj dovelo brojne bosanskohercegovačke građane koji žive u inozemstvu, a koji su u proteklom periodu bili primorani odreći se državljanstva svoje zemlje ako su željeli dobiti novo.

Stoga je zastupnica Đapo podnijela inicijativu u Predstavničkom domu da se Vijeće ministara Bosne i Hercegovine zaduži da izmijeni Zakon o državljanstvu na način da se ne zahtijeva odricanje od državljanstva zemalja koje su promijenile svoje zakonodavstvo i dozvoljavaju višestruko državljanstvo (kao što su Danska, Norveška, Luksemburg, Češka i druge) ili da se s ovim zemljama hitno zaključe bilateralni sporazumi.

– Raduje me činjenica da je moja inicijativa dobila potrebnu podršku na dvije komisije u Predstavničkom domu. To me ohrabruje i mislim da nakon ovog postoje velike šanse da inicijativa prođe, a sve na dobrobit bh. dijaspore – kazala je Đapo za „Avaz“. 

Dodala je da je Bosna i Hercegovina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma zaključila samo tri bilateralna sporazuma o dvojnom državljanstvu, i to sa Srbijom 2003., Švedskom 2006. i Hrvatskom 2011. godine. 

-Poseban problem predstavljaju bivši bh. građani starije životne dobi, jer bi se odricanjem državljanstva druge zemlje morali odreći i svih tamo stečenih prava, kao što su penzije ili zdravstvo.

Međutim, njihova velika želja je da vrate bh. državljanstvo, jer Bosnu i Hercegovinu osjećaju kao svoju domovinu i napominju da je čovjek bez domovine kao drvo bez korijena – poručila je Đapo. 

Previous Povodom Dana nauke odata počast i položeno cvijeće ispred spomen-ploče nobelovca Vladimira Preloga
Next Premijer Novalić u posjeti Unsko-sanskom kantonu

You might also like

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Ideološke osnove su doktrinarna uvertira za egzekucije i uništavanje blizu 70 hiljada Bošnjaka

Vijeće kongresa bošnjačkih intelektualaca, Regionalni odbor Tuzla i Regionalni odbor Zvornik, organizatori su javne tribine pod nazivom: Genocid i drugi ratni zločini u Bosni i Hercegovini: ideološki i pravni aspekti.

NAŠI DANI

Avdović o EUFOR-ovim pojačanim trupama u Bosni i Hercegovini: Dobro, ali nedovoljno

Erol Avdović, novinar u sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku, komentarisao je za N1 stanje u Ukrajini, sankcije Rusiji, da li se kriza može preliti na Zapadni Balkan, a bilo

NAŠI DANI

Bosanski građani ispred OHR-a na ruke vežu bijele trake

Ispred zgrade OHR-a u Sarajevu počeli su najavljeni protesti neformalne grupe građana zbog nametnutih odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmitda u izbornoj noći 2. oktobra. U obrazloženju