Najznačajnija interpretatorka sefardske  muzike: Flory Jagoda je imala poseban senzibilitet za Sarajevo i Bosnu

Najznačajnija interpretatorka sefardske muzike: Flory Jagoda je imala poseban senzibilitet za Sarajevo i Bosnu

Savjetnik za kulturu i religiju Jevrejske zajednice u BiH Eli Tauber kazao je da je Flory Altarac Jagoda bila izuzetna interpretatorica sefardske romanse koja nikada nije zaboravila Sarajevo i Bosnu i svaki koncert počinjala je upravo svojom pričom o Bosni i Sarajevu.

Čuvena Flory Jagoda, najznačajnija interpretatorka sefardske tradicionalne muzike, preminula je nedavno u 97. godini u SAD-u.

Tauber se u izjavi za Fenu prisjetio ‘90- te godine kada je kao mandžer grupe “Ladino” posjetio Jagodu u Washingtonu da bi ona preslušala njihov materijal i dala ocjenu da li su uspjeli postići zvuk koji bi odgovarao našem, bosanskom doživljaju sefardske romanse. Jagodi se dopao materijal, dodato je malo južnoameričkog ritma i dalje je ostao prepoznatljivi osjećaj.

Jagoda je, kako je dodao, poslije rata bez razmišljanja prihvatila poziv da dođe na Festival “Baščaršijske noći” i napravi za svoje Sarajlije dva nezaboravna besplatna koncerta. Prošle godine, na njen 96. rođendan, u Art kući sevdaha, u srcu Baščaršije u kojem se nalazi nesvakidašnji muzej posvećen pjevačima narodne muzike i sevdalinke, našli su mjesto za sjećanje na Flory Jagodu, tako svaki posjetilac grada Sarajeva može da i dalje uživa u njenom glasu i jedinstvenom doživljaju sefardske romanse.

– Imala je poseban senzibilitet kada je riječ o Bosni i ljudima, iako je tako davno otišla iz Bosne, 1941. godine – dodao je Tauber. 

Jevrejska zajednica, prema njegovim riječima, ima namjeru da se na dostojanstven način oprosti od Flory Jagode. Namjeravaju da uz pomoć ambasada koje su vezane za sefardsku romansu dovedu grupu “Trio Sefardi”, a to su njeni učenici koji nastavljaju ovu priču, kao i da naprave izložbu posvećenu Flory Jagodi. U najskorije vrijeme, dodao je Tauber, planiraju i da naprave omaž Flory Jagodi u Art kući sevdaha.

Previous Njemačku su zamijenili rodnim Jajcem i krenuli stazama poduzetništva
Next Ekonomija: Tešanj po prometu pretekao i duplo veću Zenicu

You might also like

KULTURA I UMJETNOST

Skoro pet stoljeća Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu

  Gazi Husrev-begova biblioteka u Sarajevu, koja se klasificira kao historijska, odnosno biblioteka specijalnih zbirki, postoji skoro 500 godina. U Bosni i Hercegovini i svijetu poznata je po vrijednim rukopisima

KULTURA I UMJETNOST

Bešlagić: Kod nas ljudi ne vjeruju u rad, misle da je rad uvijek negdje vani i da će im tamo biti bolje

Enis Bešlagić progovorio je o novom zanimanju, ali i o teretu slave s kojim se suočio. Sigurno ste se pitali gdje je nestao jedan od najduhovitijih glumaca na ovim prostorima i što

KULTURA I UMJETNOST

Tajna glasa Whitney Houston

Prije 10 godina umrla je Vitni Hjuston. Ona je usavršila melizma tehniku pjevanja, koja postoji već stoljećima, a koristi je i imam kad poziva na molitvu. Najbolji primjer je njen