Crtež iz Sarajeva najbolji na Festivalu djece i mladih u Južnoj Koreji

Crtež iz Sarajeva najbolji na Festivalu djece i mladih u Južnoj Koreji

Međunarodni filmski festival djece i mladih u Busanu (BIKY) u Južnoj Koreji najboljim crtežom je proglasio crtež iz Sarajeva autorice Ilhane Šabanović, javlja AA.

U okviru saradnje kreativnih gradova filma iz cijelog svijeta, festival u Busanu poziva mlade da crtaju na zadanu temu za festival, a od prije dvije godine kreativnim gradovima filma pridružio se i grad Sarajevo, koji je dobio status kreativnog grada filma UNESCO-a. Zahvaljujući saradnji Busana i Sarajeva, Sarajevo grad filma UNESCO-a svake godine poziva mlade da sudjeluju u konkursu za najbolji crtež.

“Crtež Ilhane Šabanović, 11-godišnje učenice Osnovne škole “Behaudin Selmanović” iz Sarajeva, ove godine je proglašen najboljim od svih kreativnih gradova filma koji su učestvovali na konkursu. Crtež će biti izložen na lokacijama održavanja ovogodišnjeg Međunarodnog filmskog festivala djece i mladih u Busanu i koristit će se za dizajn postera festivala”, saopšteno je iz Sarajevo grad filma UNESCO-a.

Djeca iz cijelog svijeta od 5 do 12 godina starosti ove su godine crtala na temu “Mi u prirodi”.

“Djevojčica sjedi u prirodi. Oči boje planete Zemlje, kosa sa jedne strane snježna pletenica na kojoj se sankaju djeca, sa druge strane kosa je plava rijeka po kojoj skaču ribe i bivaju joj šnalice. Jednom rukom kupi smeće u kantu, a druga je kao drvo dom za ptice”, opisala je Ilhana Šabanović iz Sarajeva svoj crtež.

Ona je osvojila je vrijedne nagrade festivala u Busanu, a zbog situacije s koronavirusom njen odlazak na festival u Busan je još uvijek neizvjestan.

Ove godine, 16. Međunarodni filmski festival djece i mladih u Busanu (BIKY) u Južnoj Koreji održaće se od 5. do 12. jula.

Previous Mostarski učenici obilježili Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine (Video)
Next Posljedice koronavirusa u regionu: Bosna i Hercegovina i Srbija imale najbolji ekonomski odgovor

You might also like

HISTORIJA

Maktul Mahmud-paša Bošnjak i njegov vakuf u Kairu

Donedavno se smatralo da Bošnjaci nisu izgradili nijednu džamiju u Kairu tokom osmanske uprave Egiptom, ako izuzmemo obnovu nekih starijih kairskih džamija (npr. Ahmed-paša Sarhoš, naš kairski namjesnik 1689.-1691., obnovio

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Imam Ahmed Hrustanović objavio ratna pisma svoga oca: Priča je ovo svih nas iz Srebrenice

Ahmed Hrustanović, imam u Čaršijskoj džamiji u Srebrenici, u rodni grad se vratio prije nekoliko godina. U Srebrenici je, kako kaže, našao mir sa suprugom i četvero djece. U genocidu

KULTURA I UMJETNOST

Bošnjački institut u 2018. godini realizovao više od 100 programa

  Bošnjački institut – Fondacija Adila Zulfikarpašića, kao jedinstvena institucija nauke i kulture u Bosni i Hercegovini, već 16 godina aktivno doprinosi razvoju bosanskohercegovačke nauke i kulture kroz različite programe.