Bosna i Hercegovina prihvatila dodatne uslove Pfizera za nabavku vakcina

Bosna i Hercegovina prihvatila dodatne uslove Pfizera za nabavku vakcina

Bosna i Hercegovina je spremna da potpiše ugovore o odšteti za slučaj eventualnih komplikacija korišćenja Pfizer vakcine i odgovornosti koje je od ove države naknadno tražila ta kompanija. Time bi bio ispunjen uslov da dostavi vakcine protiv korona virusa rezervisane kroz COVAX mehanizam.

Ovo je za Radio Slobodna Evropa (RSE), potvrdio u srijedu, 3. marta, sudionik razgovora sa američkom kompanijom i predstavnicima COVAX-a, mehanizma Svjetske zdravstvene organizacije, koji je želio ostati anoniman (ime i prezime poznato redakciji).

„Međutim, neophodne administrativne procedure mogle bi dodatno usporiti početak dugo očekivane vakcinacije“, ističe sagovornik RSE.

Sastanak predstavnika Bosne i Hercegovine, Pfizera i COVAX mehanizma je održan u utorak, 2.marta, nakon što je zvanično Sarajevo upozorilo da bi zbog kašnjenja vakcina iz COVAX-a, i u slučaju izostanka najavljenih isporuka, Bosna i Hercegovina mogla na sudu zatražiti pravdu.

COVAX mehanizam su oformile Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), Globalna alijansa za vakcine (GAVI) i Koalicija za inovacije, pripravnosti na epidemiju (CEPI), a cilj mehanizma je osigurati ravnopravnu raspodjelu vakcina protiv korona virusa širom svijeta.

Ugovor sa COVAX-om za nabavku 153.600 doza cjepiva AstraZeneca i 23.000 doza cjepiva Pfizer-BioNtech, Bosna i Hercegovine je potpisala u septembru 2020. godine i u tu svrhu su bosanskohercegovački entiteti, Federacija Bosne i Hercegovine i Republika srpska, izdvojili više od 10,5 miliona dolara.

Prema posljednjem saopštenju alijanse GAVI, BiH bi do kraja maja, umjesto februara, trebala dobiti 108.000 AstraZeneca i 23.400 Pfizer vakcina, ukoliko se ispoštuju naknadno postavljeni uslovi.

Sugovornik RSE kaže kako će potpisnik dodatnih ugovora biti Ministarstvo civilnih poslova BiH, koje zbog nepostojanja državnog ministarstva zdravstva koordinira proces nabavke vakcina.

„Mi smo potpisnici i ugovora sa GAVI-jem tj. COVAX mehanizmom, što po automatizmu znači da sve proistekle obaveze iz toga potpisujemo mi“, kaže izvor RSE.

Šta je dogovoreno?

U novim zahtjevima, američka kompanija Pfizer zahtijeva od Bosne i Hercegovine uspostavljanje odštetnog fonda, u slučaju odštetnih zahtjeva u građanskim parnicama zbog eventualnih komplikacija uzrokovanih Pfizer-BioNtech vakcinom. Koliko će novca biti potrebno izdvojiti u odštetni fond, još uvijek nije poznato.

„Ostaju neki detalji koji se moraju naknadno definisati na tu temu, tako da je rano prejudicirati“, kaže sugovornik RSE, dodajući kako je moguće da će biti potrebno uraditi i određene zakonske promjene kako bi se postupak zaključio.

„Sve je moguće. Pfizer je 2. marta predstavio uslove sa njihove strane, GAVI također. To su ti obavezujući ugovori o obeštećenju, kao i amandman na osnovni ugovor, ali je Bosna i Hercegovina rekla svoje uslove koje ima, posebno proizvođačima, jer se mi moramo kretati u okviru Zakona o medicinskim lijekovima i sredstvima“, kaže ovaj zvaničnik.

On dodaje kako bez obzira na to što je dokument obavezujući, Bosna i Hercegovina mora ispoštovati svoje zakonske procedure.

„Ne možemo mi na silu, tek tako, bez obzira bio dokument obavezujući ili ne. Dokument se mora dobro proučiti“, navodi sugovornik RSE.

S obzirom da Bosna i Hercegovina nema državno ministarstvo zdravstva, Ministarstvo civilnih poslova BiH koordinira nabavku vakcina za dva bosanskohercegovačka entiteta.

Za nabavku vakcina preko COVAX mehanizma Federacija Bosne i Hercegovine je nakon kašnjenja krajem decembra 2020. godine uplatila oko šest miliona eura, dok je Republika srpska u u tu svrhu izdvojila oko 4,5 miliona eura.

I u novoformirani fond bi se sredstva trebala uplaćivati u podjednakom omjeru, navodi sagovornik RSE.

Previous Film o bosanskom vitezu
Next Futsal: Bosna i Hercegovina bolja i od Rumunije

You might also like

NAŠI DANI

‘Ovo je trenutak kada se moramo ujediniti i zajedničkim snagama pronaći sve moguće izvore i resurse kojima ćemo pomoći našem stanovništvu’

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine utvrdila je na današnjoj tematskoj sjednici u Mostaru i u parlamentarnu proceduru uputila Prijedlog budžeta za 2022. godinu u iznosu od gotovo 5,6 milijardi KM.

NAŠI DANI

Marokanski dobavljači hašiša ‘bojkotuju izraelske dilere’ zbog rata u Gazi

Marokanski dobavljači hašiša odbijaju da ga prodaju izraelskim dilerima u znak protesta protiv rata u Gazi, navodi se u izvještaju izraelskih medija u petak, prenosi MEE. Izraelska novinska stranica Mako citirala je nekoliko izraelskih

NAŠI DANI

Početak radova na probijanju tunela Zenica

Prigodnom svečanošću održanom na gradilištu tunela Zenica obilježen je početak radova na probijanju sjevernog portala tunela, najznačajnijeg objekta na poddionici Ponirak-Vraca. Pored predstavnika organizatora i investitora projekta, JP Autoceste FBiH,