Prije zvaničnog početka agresije na BiH, JNA likvidirala bošnjačke intelektualace

Prije zvaničnog početka agresije na BiH, JNA likvidirala bošnjačke intelektualace

Na 12. januar 1992. godine klanjana je dženaza bh. intelektualcu Abdulahu Kovačeviću iz Čelića, kojeg su srpski obavještajci ubili jer je bošnjačkom stanovništvu pokušao ukazati na zločine koji im se spremaju.

Kovačević se smatra prvom žrtvom srpskog režima na sjeveroistoku Bosne, gdje će samo nekoliko mjeseci kasnije uslijediti i masovni zločini širom zemlje, koji su počali 1992. godine.

Smatra se da je Kovačević bio jedan od najobrazovanijih Bošnjaka na bijeljinskom kraju. 1990. godine pokušao je Bošnjacima ukazati da se obruč oko njih steže. No, krajem 1991. godine misteriozno je nestao.

Potraga za njim trajala je oko mjesec. Poslije demonstracija pred općinskom zgradom u Loparama tadašnji predsjednik SDS (Kerović), kasniji četnički vojvoda, okupljenom narodu ispred općine je poručio:

– Ništa ne brinite, Abdulaha ćete dobiti živa ili mrtva. Bošnjaci su znali da je mrtav.

Dvije sedmice poslije, Kovačevića su pronašli lovci na padinama Vlastaka na Majevici. Bio je izbačen iz helikoptera koji je toga dana kružio iznad Majevice. Bio je to helikopter JNA. Očevici opisuju da su po njegovom tijelu bili urezani krstovi, tijelo mu je bilo spaljeno vatrom, puno lomova i modrica.

Na dženazi u Vražićima koja je obavljena 12. januara 1992. godine, prisustvovalo je više od deset hiljada Bošnjaka. Njegove ubice nikada nisi pronađene i procesuirane. Nekoliko mjeseci nakon njegove smrti, zloglasni Željko Ražnatović Arkan i negove jedinice, u saradnji sa lokalnom policijom i vojskom ubili su i protjerali na hiljade Bošnjaka iz ovog dijela Bosne i Hercegovine.

(Patria/mb)

Previous Kako se nekad živjelo, sijelilo, ašikovalo: Ja na stolici, on na merdevinama
Next Turisti u glavnom gradu: “Kahva je odlična, ćevapi su fenomenalni”

You might also like

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Avdo Huseinović povodom 1. marta predstavio novi dokumentarni film ”Ovamo daleko-Atentat na Bosnu“

Novinar, publicista i autor dokumentarnih filmova Avdo Huseinović danas je u Sarajevu, glavnom gradu Bosne i Hercegovine, predstavio novi dokumentarni film ”Ovamo daleko – Atentat na Bosnu”, o vojnoj agresiji

NAŠI DANI

U Vijećnici otvorena stalna postavka „Prikaz rada i doprinosa Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ)“

Gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka, Sven Petke, direktor njemačke Fondacije Konrad Adenauer u BiH i Igor Gavrić, predsjedavajući Gradskog vijeća Grada Sarajeva svečanim činom otkrivanja ploče zvanično su u Vijećnici otvorili

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Predsjednik Izetbegović ’94.: Ovo je zadnji pokušaj uništenja bošnjačkog naroda

Iz obraćanja predsjednika RBiH Alije Izetbegovića jednoj skupini bosanskih vojnika 1994. godine… – Drugi ne bi mogli da izdrže ono što smo mi izdržali, jer mi smo jedna mala skupina