Institut za historiju Sarajevo nastavlja sa naučnim projektima iako se umalo našao na ulici

Uprkos tome što se nedavno umalo “našao na ulici”, Institut za istoriju Sarajevo nastavit će i ove godine rad na naučnim projektima, a možda će postati jedina naučna istitucija u državi u kojoj će svi naučni saradnici biti doktori nauka.

Piše: Fedžad Forto

Naime, deložacija Instituta za istoriju, iz inače neuvjetnih prostorija u Alipašinoj ulici u Sarajevu čiji je vlasnik Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine, izbjegnuta je u posljednji trenutak nakon što je Vlada Kantona Sarajevo postigla dogovor sa Sindikatom o šestomjesečnom plaćanju zakupnine.

Direktor Instituta Husnija Kamberović u razgovoru za Fenu kaže da je najbolje i dugoročno rješenje za Institut izgradnja zgrade u okviru Kampusa Univerziteta u Sarajevu.

– Znamo da je to daleki cilj, ali tome treba težiti. No, moramo vidjeti i šta je to rješenje do izgradnje Kampusa. Realnim se čini da se neki od postojećih objekata u Kampusu adaptira za potrebe Instituta, i tu moramo zajedno djelovati svi: Institut, Univerzitet i Vlada Kantona Sarajevo koja bi trebala izdvojiti sredstva za tu namjenu – kaže Kamberović.

Misli da se to mora raditi odmah, jer vrijeme jako brzo prolazi.

– Prije nekoliko dana smo svi govori da imamo šest mjeseci da to riješimo, a danas moramo postati svjesni da je to već tek nešto više od pet mjeseci. Ubrzo će i to proći i ne smijemo dopusti da u ljeto budemo u istoj poziciji u kojoj se nalazimo sada. Moram biti optimista, iako sam svjestan brojnih poteškoća s kojima ćemo se suočavati – rekao je on.

U međuvremenu, Institut nastavljamo raditi na naučnim projektima.

– U ovoj godini računamo da će osam magistara završiti i odbraniti svoje doktorske disertacije i time ćemo postati, vjerovatno, jedina naučna institutucija u BiH u kojoj će gotovo svi saradnici biti doktori nauka. Osim toga, objaviti ćemo niz novih knjiga, kao i neke ranije objavljene knjige koje su imale i još uvijek imaju utjecaja na razvoj historijske nauke i naše razumijevanje prošlosti – kazao je Kamberović.

Jedna od nedavnih pubolikacija kojim se može pohvaliti Institut za istoriju je i zbornik radova “Osmansko osvajanje Bosanske kraljivine”, koji je nastao rezultat naučnog skupa posvećenog 550. godišnjici osmanskog osvajanja Bosne. Cilj je bio da se na jednom mjestu sumiraju dosadašnja saznanja o osmanskom osvajanju srednjovjekovne Bosanske kraljevine te ocijeniti značenje tog osvajanja u dužem historijskom trajanju.

– Osnovno obilježje svih radova koje objavljujemo je smiren naučni pristup, bez ikakvih mitoloških i političkih primjesa, prisutnih u dijelu historiografije, ne samo u BiH, nego i njenom okruženju – navedeno je u predgovoru ove knjige.

Previous Bosna i Hercegovina protiv Španije 29. maja u St. Gallenu
Next Bol u Tuzli: Četiri zvorničke djevojčice ispraćene prema Drini

You might also like

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Bosanska pamet! Naučno-istraživački rad dr. Mehonića s potencijalom da transformiše svijet

Dr. Adnana Mehonića, Sarajliju s adresom u Londonu nedavno je ‘MIT Technology Review’ imenovao za jednog od najvećih inovatora za 2021. godinu na popisu ‘35 inovatora ispod 35 godina’. Dr.

MADE IN BOSNIA-387

Prva bosanska haubica na prestižnom sajmu u Abu Dabiju

Nakon nekoliko godina ispitivanja i testiranja, kako u zemlji tako i u inostranstvu bosanskohercegovačka haubica H-155 kalibra 155 mm čiji je prototip urađen u BNT-u Novi Travnik otišla je ovih

Ekonomija/Biznis

Sarajevo: Kako su dva brata za tri godine napravila multimilionsku kompaniju

  Iako postoji samo tri godine, sarajevska kompanija već sada u Bosni i Hercegovini postavlja svjetske standarde u poslovanju Nastala u maju 2015. godine, za samo tri godine kompanija Ministry of