Adla Kahrić voditeljica tima Nacionalne Geografije za analiziranje raža Mediteranskog mora

Adla Kahrić voditeljica tima Nacionalne Geografije za analiziranje raža Mediteranskog mora

 

Adla Kahrić iz Bosne i Hercegovine zvanično je izabrana za voditeljicu istraživačkog tima Nacionalne Geografije koji se bavi analizom populacija i dijagnostikom oboljenja batoida /raža/ u Mediteranskom moru.

Kroz svoj rad ova mlada naučnica će koordinirati stručnjacima, studentima i volonterima čiji je zajednički zadatak da u ime ove svjetski poznate institucije ocijene trenutno stanje populacija batoida koje žive u Mediteranu, procijene prijetnje koje imaju, međuspecijske odnose, te da daju adekvatne prijedloge zaštite svih vrsta koje obitavaju u tom moru.

Kahrić spada među rijetke osobe sa teritorije Evrope koje su dobile prestižnu poziciju unutar Nacionalne Geografije. Primarni produkt rada njene ekipe je dokumentarna emisija koju snima o diverzitetu i stanju populacija ciljanih vrsta na Mediteranu, te publikacija nekoliko naučnih radova.

„Čast mi je biti još jedna mlada uspješna osoba u nerazvijenoj državi kakva je naša Bosna i Hercegovina, te ukazati mnogima da upornost, trud i rad kroz život ruše sve barijere“, kaže Kahrić za novinsku agenciju Patria.

„Uporan čovjek ne vidi prepreke, on vidi samo cilj do kojeg korača, uz svoj trud, ne narušavajući međuljudske odnose.“ Kahrić dodaje da joj je drago da je njen život postao bogatiji za još jednu izazovniju misiju koja je podstiče da bude uspješnija tragajući za neistraženim morskim dubinama i svijetom.

Iako mlada, Kahrić je jedna od najpoznatijih marinskih biologa kad se govori o ražama istočnog Jadranskog mora. Svoju dosadašnju karijeru zasnovala je na boljem razumijevanju ekologije, anatomije, radiologije i genetike raža. Učestvovala je na brojnim terenskim istraživanjima u Jadranskom i Crvenom moru. Publicirala je više od 35 originalnih naučnih i stručnih radova, te učestvovala na velikom broju međunarodnih konferencija.

Rukovodilac je i projekta “Establishing MPAs in Bosnia and Herzegovina” finansiranog od strane jedne od najpoznatijih svjetskih fondacija (Waitt Foundation: ROC grant program), koja je prepoznala značaj diverziteta Neumskog zaljeva na globalnom nivou. Ovo je tek šesti projekt koji ta fondacija finansira na teritoriji Evrope.

Svoj dosadašnji angažman Kahrić je obavljala u okviri Udruženja za inventarizaciju i zaštitu životinja Bosne i Hercegovine. Predvodila je ekspertni grupu koja je radila na marinskoj fauni i batoidima Bosne i Hercegovine. Angažman je razvijala zajedno sa predsjednikom tog udruženja i univerzitetskim profesorom Suvadom Lelom.  U okviru Udruženja zaslužna je za značajan doprinos spoznaji faune Bosne i Hercegovine, kada se govori o marinskim vrstama. Dala je preglede brojnih skupina koje do danas nisu bile poznate u zemlji.

„Zahvalna sam porodici koja me čitav život bodrila i omogućila mi da napredujem“, kaže Kahrić. Sa prijateljem, profesorom Eddijem Čustovićem uporedo radi i na unapređenju kvaliteta nauke i obrazovanja u Bosni i Hercegovini.

Nacionalna Geografija, u kojoj je nedavno dobila angažman, osnovana je davne 1888. godine u Washington D.C. i predstavlja jednu od najvećih i najznačajnijih institucija koje se bave multidisciplinarnom naukom i edukacijom. Sačinjavaju je revolucionarni svjetski priznati naučnici, konzervacionisti i edukatori koji svojim radom značajno pomjeraju granice nauke i zalažu se za dobrobit planete. Istraživači Nacionalne Geografije, na poziciji koju je dobila i Adla Kahrić, predstavljaju ključni dio ove institucije i zaslužni su za većinu dosadašnjih spoznaja emitovanih putem televizije, magazina ili kroz druge medijske platforme.

Previous Bosanska jela na unikatnim ručno rađenim magnetima
Next Mahmutćehajić: Naša pluralnost je naša prednost

You might also like

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Sarajevski gimanzijalci osvojili šest medalja na ruskoj Olimpijadi metropola

Olimpijada metropola je prestižno takmičenje za učenike srednjih škola koje organizuje Grad Moskva. Održana je u online formatu od 16. do 22. decembra. Grad Sarajevo na čelu sa gradonačelnikom Abdulahom Skakom, podržao je učešće

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Naučnici iz Bosne i Hercegovine, RH i Irske zajednički prave najveći robotski dron na svijetu

Naučnici Fakulteta elektrotehnike i računarstva iz Zagreba, Sveučilišta u Dubrovniku, Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu te Univerziteta u Limercku zajednički u sklopu NATO-ovog programa Science for Peace and Security rade na

NAUKA I TEHNOLOGIJA

U Sarajevu otvoren sajam nauke, inovacija, kreacija i robotike Maker Faire

Drugi sajam nauke, inovacija, kreacija i robotike pod nazivom “Maker Faire Sarajevo” otvoren je danas u Domu mladih i na platou Skenderija u organizaciji Asocijacije FabLab.