Adnan Mujanović sedmi ljekar u Evropi koji specijalizira interventnu neuroradiologiju

Adnan Mujanović sedmi ljekar u Evropi koji specijalizira interventnu neuroradiologiju

Adnan Mujanović je mladi ljekar iz Tuzle čije obrazovanje ne poznaje granice. Postat će sedmi ljekar na Starom kontinentu koji će specijalizirati interventnu neuroradiologiju zahvaljujući prilici koju je dobio u Bernu.

Mujanović je angažovan na poziciji asistenta ljekara-istraživača na Odjelu za dijagnostičku i interventnu neuroradiologiju i Odjelu za neurologiju Univerzitetskog kliničkog centra Inselspital u Bernu, gdje se paralelno bavi kliničkim i naučno-istraživačkim radom.

– Interventna neuroradiologija ili invazivna neurologija se bave, najprostije rečeno, oboljenjima krvnih sudova na mozgu. Bogatstvo ovih grana je mogućnost izbora, gdje ljekar može odabrati minimalno-invazivnu hiruršku, konzervativnu, ili kombinaciju obje ove tehnike u radu sa pacijentom. Najčešća oboljenja kojima se bavimo su moždani udari, stenoze suženja, aneurizme proširenja, rupture, pucanja krvnih sudova mozga, arterio-venske malformacije i slično – izjavio je dr. Mujanović za Fenu.

Potreba za ovim ljekarima je velika, s obzirom na sve veću učestalost ovih oboljenja. Međutim, kada je u pitanju razvoj najnovijih tehnologija koje se primjenjuju u kombinaciji sa tehnikama liječenja, onda je to veoma mali broj subspecijalista. Trenutno je to šest ljekara u Evropi, tri u Sjedinjenim Američkim Državama i dva u Japanu.

Dr. Mujanović je krajem studija odlučio da je ova uska oblast kojoj će posvetiti svoju pažnju.

– S obzirom na to da se mali broj ljekara u Evuropi bavi ovime, kontaktirao sam ih. Jedan od odgovora koji je stigao je bila i ponuda za posao, te sam tako došao ovdje. Geografska destinacija je bila sekundarna, te je primarni naglasak uvijek bio na samoj oblasti interesovanja – izjavio je Mujanović.

Nije odbacio mogućnost povratka u zemlju gdje je započelo njegovo obrazovanje.

– Bosna i Hercegovina posjeduje zdravstveni kadar sa mnogo potencijala i prilike za razvojem. Ukoliko se savladaju administrativne barijere zdravstvenog sistema, ne vidim razloga zašto Bosna i Hercegovina ne bi bila jedan od pionira ove oblasti u Evropi – izjavio je Mujanović.

Mladim ljudima koji još uvijek traže svoju priliku mladi ljekar iz Tuzle sa trenutnom adresom u Bernu poručuje da “prilike postoje, potrebno je samo ažurno se informisanje o njima”.

– Rad i angažman u neformalnom sektoru i informalnom obrazovanju omogućava pristup velikom protoku informacija, što smatram da je bitno za sve mlade, ne samo one koji su u potrazi za prilikama. Formalno i informalno obrazovanje su komplementarne grane, gdje koristimo saznanja iz informalnog kao smjernicu i vodilju za formalno – izjavio je Mujanović.

Previous Budimpešta: Obnovljeni nišani muftije Durića, osnivača Islamske zajednice Mađarske
Next Tako je govorio Dodik: RS je "republika šumska", bolje je biti entitet u Bosni, nego provincija u Srbiji

You might also like

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Univerzitet u Tuzli promovisao doktore nauka, redovne profesore i zlatne studente

    U okviru obilježavanja 41 godine rada i postojanja Univerziteta u Tuzli, svečano su promovisani doktori nauka i redovni profesori, a studentima generacije uručene su Zlatne plakete.  

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Nobelova nagrada: Otkrijte koje zemlje u svijetu imaju najviše laureata, BiH vodeća u regionu

  Ova nagrada nosi ime po Alfredu Nobelu, švedskom industrijalcu i otkrivaču dinamita. On je 27. decembra 1895. u švedsko-norveškom klubu u Parizu objavio ideju o osnivanju fonda iz kojeg

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Rezultati velikog naučnog istraživanja: Ne postoji ‘gej gen’!

Saradnja između istraživača u SAD-u, Velikoj Britaniji i Švedskoj u velikom genetskom istraživanju preferencija ljudskog seksualnog partnera pokazuje da se geni ne mogu koristiti za utvrđivanje seksualne orijentacije pojedinca. Međunarodni