Alpina će dio proizvodnje preseliti u Bosnu i Hercegovinu, a u Sloveniji će otpustiti 60 radnika. Poslovanje sa gubitkom nastavlja se i ove godine, a iduće bi, prema planovima Alpine, trebalo poslovati oko pozitivne nule. U Alpini je zaustavljen razvoj modne obuće, ali i dalje proizvode stare modele za svoju prodajnu mrežu, piše ljubljanski Dnevnik.
Nakon najave smanjenja radne snage, Alpina je pripremila program otpuštanja koji će narednih dana biti predstavljen radnicima i sindikatima. U Sloveniji, gdje Alpina zapošljava 331 od 948 zaposlenika u cijeloj grupi, do kraja ove godine broj zaposlenih će biti smanjen za 60. Od ukupne radne snage u Sloveniji, više od stotinu radnika radi u trgovinama. Kako je objasnila direktorica Alpine Amadea Kavčič Jesenovec , za sada ne namjeravaju mijenjati broj trgovina, pa će broj zaposlenih u trgovinama ostati približno isti. Prema riječima direktora, rukovodstvo se zalaže da što više koristi blaža otpuštanja i vodeći računa o socijalnim kriterijima kako bi se ublažio uticaj nezaposlenih u lokalnoj sredini. „Pomoći ćemo u pronalaženju novih poslova. Čim su izašle prve javne informacije o otpuštanjima, javili su nam se i okolne firme kojima je potreban dodatni kadar“, rekla je Kavčič-Jesenovčeva.
Krajem jula Alpina je zatvorila jedan od dva svoja proizvodna pogona u Bosni i Hercegovini, a bez posla je ostalo 86 radnika. Kompanija će u narednim mjesecima preseliti dio svojih proizvodnih linija iz Žira: montažnu traku obuće za alpsko skijanje, obuće za skijaško trčanje i planinarenje, te fabriku za čipiranje. „U Žiru će ostati alatnica, odeljenja livenja plastike, razvoj, marketing i prodaja, odnosno svi poslovi sa visokom dodatnom vrijednošću“, rekao je direktor. Proizvodnja će se iz Slovenije preseliti u fabriku u općini Tešanj, gdje je nakon zatvaranja preseljena i proizvodnja iz Sarajeva. Alpina ima proizvodnju i u Kini, gdje proizvodi dio obuće za skijaško trčanje nižeg cjenovnog ranga, kao i laganu planinarsku i urbanu obuću. “Cipele za alpsko skijanje, zahtjevne patike za skijaško trčanje više cjenovne klase i kožna planinarska obuća se u potpunosti proizvode u Bosni i Hercegovini”, rekla je Kavčič-Jesenovčeva.
Posljednjih godina Alpina kontinuirano smanjuje proizvodnju modne obuće. U 2016. godini proizveo je oko 610.000 pari obuće, prošle godine dobrih 141.000, a ove godine će proizvesti tek oko 45.700 pari obuće. Kako je rekla Amadea Kavčič Jesenovec, najveći pad proizvodnje zabilježen je na početku epidemije covida. Prošle godine je, međutim, tadašnja uprava odlučila da zaustavi razvoj modne obuće, jer su najveći kupci Alpine bankrotirali, a nisu uspjeli pronaći nove kupce. “Proizvodne cijene modne obuće, koja je u potpunosti proizvedena u Evropi, bile su previsoke i nekonkurentne. Konkurentske kompanije proizvode ili kupuju modnu obuću u zemljama sa nižim troškovima rada, kao što su Vijetnam, Bangladeš, Brazil. U našim proizvodnim jedinicama proizvodimo samo stare modele za potrebe vlastite prodajne mreže, a ne razvijamo nove. Prošle godine smo se fokusirali na razvoj i proizvodnju sportske obuće“, objasnio je direktor. Istovremeno je naglasila da Alpina planira dugoročno ostati vodeći proizvođač obuće za skijaško trčanje – za zimsku sezonu 2024/25 potpisali su ugovor i sa aktuelnim šampionom u skijaškom trčanju, Norveškom. Harald O. Amundsen, koji je prošle sezone osvojio Kristalni globus – i da se ponovo pozicionira na tržištu cipela za alpsko skijanje, s novim inovativnim ženskim skijaškim čizmama koje dolaze na tržište ove godine, a novom muškom skijaškom čizmama sljedeće godine. “Dalji razvoj ne bi bio moguć bez vlasnika koji su u posljednjih godinu i po dana obezbijedili potrebna sredstva. U razvoj jednog novog modela mora se uložiti 500 do 700 hiljada. Za ovakav razvoj Alpine u posljednjih 15 godina nije bilo novca – dodala je Kavčič-Jesenovčeva. Od 2022. godine Alpina je u vlasništvu češke kompanije K&H.
Alpina Grupa je u prošloj godini ostvarila 38,8 miliona eura prihoda od prodaje, što je gotovo 20 posto manje nego godinu prije, uz gubitak od oko 2,2 miliona eura. Alpina će, prema planovima, i ovu godinu završiti u minusu, sa gubitkom od oko tri miliona eura, a uz optimizaciju proizvodnih pogona i zaposlenih u Žireu, projekcije za 2025. pokazuju pozitivnu nulu, rekao je sagovornik.