Home » Američka vladina komisija o najavljivanim promjenama Izbornog zakona: Dijelimo zabrinutost pripadnika civilnog društva, akademske zajednice i političke zajednice
NAŠI DANI

Američka vladina komisija o najavljivanim promjenama Izbornog zakona: Dijelimo zabrinutost pripadnika civilnog društva, akademske zajednice i političke zajednice

HELSINŠKA KOMISIJA DUBOKO ZABRINUTA ZBOG NAJNOVIJE INICIJATIVE ZA IZBORNE REFORME U BOSNI I HERCEGOVINI – naslov je vijesti objavljene na službenoj stranici Helsinške komisije – tijela američke vlade.

Predsjedavajući Helsinške komisije senator Ben Cardin i kopredsjedavajući rep. Steve Cohen izrazili su jučer duboku zabrinutost zbog napora visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni da nametne promjene u izbornom sistemu zemlje jedva dva mjeseca prije općih izbore početkom oktobra. Oni su izdali sljedeće zajedničko saopštenje:

“Dijelimo zabrinutost pripadnika civilnog društva, akademske zajednice i političke zajednice u Bosni i Hercegovini povodom aktuelnog prijedloga visokog predstavnika međunarodne zajednice da se izvrši promjena izbornog sistema u BiH neposredno prije predstojećih općih izbora. Ove promjene efektivno idu samo u korist vodećoj etnički baziranoj političkoj stranci među bosanskim Hrvatima i dodatno učvršćuju snagu podjele etničke pripadnosti u bosanskoj politici u cjelini. One ne uspijevaju da se pozabave širim pitanjima demokratije zasnovane na građanima, kojima se očigledno treba pozabaviti kako bi zemlja prevazišla destabilizirajući ćorsokak i krenula naprijed. Vrijeme njihovog uvođenja je također problematično.

“Helsinška komisija dugo je podržavala izborne reforme u Bosni i Hercegovini koje uklanjaju etničku pripadnost iz vlasti. Takve reforme treba da budu osmišljene tako da građanima daju širi spektar istinski demokratskih izbora, mogućnost da svoje izabrane zvaničnike pozovu na odgovornost, zaslužen osjećaj stabilnosti i potrebnu nadu za evropsku integraciju. Također smo podržali snažniju ulogu međunarodne zajednice i njenih predstavnika u zemlji, uključujući Ured visokog predstavnika, u odgovoru na nedostatak demokratije i stabilnosti u Bosni i Hercegovini. Međutim, vjerujemo da ova konkretna akcija, ako se sada nametne, neće predstavljati istinski napredak koji je Bosni potreban i da može efektivno pogoršati stvari” – istakli su u saopćenju.

Podsjećamo, OHR je jučer nametnuo određene izmjene Izbornog zakona – tehničke prirode. Svemu su prethodili i protesti građana u glavnom gradu.