Eldin Hadžiselimović, generalni direktor ASA Group, kaže u intervjuu za portal eKapija da su u 2017. godini bili fokusirani na stvaranje preduslova za dalji rast u predstojećem periodu, te da nisu isključene ni nove akvizicije.
U okviru ASA Group sada posluje 20 firmi.
eKapija: Pred kraj 2016. godine najavili ste da će uz nove investicije broj zaposlenih u 2017. preći hiljadu. Koje su najznačnije investicije i projekti sprovedeni u godini za nama, te da li bilo značajnijeg povećanja broja radnika na nivou grupacije?
– ASA grupacija je nastavila rast i u 2017. godini i to u svim oblastima poslovanja – usluge, finansije, nekretnine, zdravstvo i trgovina na dijelu prirodnih resursa. Danas imamo oko 900 zaposlenih, što je rekordan broj zaposlenih u historiji grupacije.
eKapija: Pretprošle godine fomirali ste domaću ASA banku i to spajanjem IK banke Zenica i Moje banke. Da li se ulazak u taj sektor pokazao kao dobar potez? Da li uspijevate da idete ka zadanom cilju usljed jake konkurencije stranih banaka na tržištu BiH?
– Očigledno da tržište BiH ima potrebu za snažnom, domaćom bankom. Kao potvrdu toga ističemo da je ASA banka u prošloj godini imala veći procentualni rast na dijelu aktive i kreditnih plasmana u odnosu na prosjek ukupnog bankarskog tržišta.
eKapija: Osim toga, iste godine ste ušli u vlasništvo BamCarda, firme koja se bavi kartičnim poslovanjem, a preuzeli ste i većinsko vlasništvo nad poliklinikom Eurofarm. Koji su najznačajniji rezultati tih firmi nakon ulaska u vaše vlasništvo?
– Ulazak u vlasničku strukturu firme BamCard se pokazao kao veoma dobar potez. U protekloj godini firma BamCard je napravila internacionalni iskorak na dijelu procesuiranja transakcija koji je u suštini core biznis firme BamCard. Također u prošloj godini firma BamCard je bila fokusirana na nova inovativna rješenja, gdje posebno možemo izdvojiti mobilnu aplikaciju “kviko”, koji na jedan drugačiji način stavlja u komunikaciju banke i klijente i time omogućava da klijenti podignu novac sa bankomata bez upotrebe kartice.

eKapija: Koliko ste zadovoljni poslovanjem u sektoru osiguranja, budući da je ASA osiguranje bilo smanjilo dobit početkom 2017. u odnosu na godinu prije?– ASA Osiguranja je i ove godine raslo više nego ukupno tržište osiguranja. Ostvarena dobit na nivou prošle godine je za 35% veća u odnosu na 2016. godinu. Isplata šteta se ove godine popela na 98%, čime je ASA Osiguranje zadržalo lidersku poziciju. Sve ovo potvrđuje da je ASA Osiguranje na pravom putu da postane jedno od vodećih osiguranja u BiH.
eKapija: Trenutno poslujete u pet segmenata. Da li planirate širenje poslovanja na još neke sektore?
– U temelje ASA Prevent grupacije je utkan poduzetnički pristup, te na osnovu toga sigurno da ćemo koristiti svaku novu poslovnu priliku za dalji rast.
eKapija: Kineska korporacija Shanghai CRRC Urban Traffic Construction&Investment pokazala je interes za izgradnju željezničke pruge Vareš-Banovići, u saradnji sa vašom kompanijom. Koja bi bila uloga ASA Group u tom projektu? Kolike su šanse da se to realizuje?
– ASA grupacija u ovom aranžmanu je bila samo posrednik u komunikaciji jedne od najvećih svjetskih kompanija u oblasti drumskog saobraćaja i relevantnih institucija u BiH. Dalji aranžman ovisit će od te dvije strane, a mi kao jedan od najvećih privrednih subjekata u BiH imamo moralnu odgovornost pomoći razvoju naše države. Želimo našim primjerom biti podrška novim investitorima i pozvati ih na ulaganje u našu Bosnu i Hercegovinu.
eKapija: Kakvi su generalno bili razultati ASA grupacije u 2017. godini?
– Gledajući sa aspekta svih ostvarenih planskih veličina, možemo reći da su rezultati veoma zadovoljavajući. U ovoj godini smo bili fokusirani na stvaranje preduslova za dalji rast, te smo ubjeđeni da smo napravili dobre temelje za period koji predstoji.