Bakir Izetbegović glasao u OŠ “Nafija Sarajlić” u Sarajevu: Pozvao građane da iskoriste pravo glasa

Bakir Izetbegović glasao u OŠ “Nafija Sarajlić” u Sarajevu: Pozvao građane da iskoriste pravo glasa

Dopredsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović u pratnji supruge Sebije na lokalnim izborima 2020. glasao je na biračkom mjestu u Osnovnoj školi “Nafija Sarajlić” u Sarajevu, javlja AA.

Izetbegović je nakon glasanja pozvao građane da izađu na birališta i iskoriste pravo glasa.

“Iskoristio bih priliku da pozovem građane da iskoriste svoje pravo, da izađu i nek biraju one koji dobro rade, a ne one koji dobro pričaju. Naročito to je važno za načelnike. Dalje, lokalna politika se vezuje i sa vrhom države, a znamo kakve probleme imamo, tako je bitno i to imati u vidu”, kazao je Izetbegović.

Na pitanje o očekivanjima od lokalnih izbora, Izetbegović je istakao da neće biti nekih, kako je kazao, velikih tektonskih poremećaja.

“Mislim da će Stranka demokratske akcije napraviti jedan manji pomak naprijed. Ništa značajno, nikakvih, kako neki najaviše, tektonskih poremećaja, i poremećaji iz temelja se desiti neće. Neke manje pomake naprijed će da ima SDA, jer mislim da su njeni načelnici radili dobro”, rekao je Izetbegović.

Na pitanje da se neki predizborni skupovi nisu održavali u skladu sa propisanim epidemiološkim mjerama, kazao je da je bilo takvih skupova.

“Bitno je bilo da se predizborni skupovi drže u skladu sa propisanim mjerama”, rekao je Izetbegović te istakao da se svi, ipak, nisu održali u skladu s tim mjerama:

“Mnogi su griješili i to nije bilo dobro. Mogli smo odustati naravno, ali bolje je ipak održati kako tako, i to je dio demokratije”.

U 07.00 sati otvorena birališta, građani glasaju za novu lokalnu vlast

Izvor: Fena

Birališta za Lokalne izbore u Bosni i Hercegovini otvorena su jutros u 07.00 sati,  a priliku da ostvare biračko pravo građani će imati do 19.00 sati. Izbori se prvi put održavaju u uslovima epidemije Covid-19.

Centralna izborna komisija BiH saopćila je da poštivanje propisanih epidemioloških mjera ne smije biti smetnja za zakonito odvijanje izbornog procesa.

Građani mogu glasati  uz pokazivanje jednog od važećih bh. identifikacionih dokumenata (lična karta, vozačka dozvola, pasoš) i  na biračkom mjestu birač dobija kombinaciju glasačkih listića koja mu pripada i ostvaruje pravo na glasanje. Tajnost glasanja je osigurana na biračkom mjestu, navode iz CIK-a.

 Iz CIK-a podsjećaju da se na Lokalnim izborima 2020. godine biraju: 64 općinska vijeća u Federaciji Bosne i Hercegovine, 56 skupština općina u Republici Srpskoj, 120 načelnika općina u BiH, 14 gradskih vijeća u Federaciji BiH, sedam skupština gradova u Republici Srpskoj, 22 gradonačelnika u BiH i Skupština Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.

Zagarantirana mjesta za pripadnike nacionalnih manjina predviđena su u 21 općini za 23 kandidata.

Prvi put na Lokalnim izborima u BiH, gradonačelnik Grada Istočno Sarajevo se bira neposredno, u skladu sa izmjenama Izbornog zakona Republike Srpske.

Osim 120 načelnika i 22 gradonačelnika na lokalnim izborima 2020. godine bira se i 3.142 vijećnika/odbornika, od čega 23 predstavnika nacionalnih manjina.

Na izborima učestvuju 543 politička subjekta – 129 političkih stranaka, 262 nezavisna kandidata, 72 koalicije, devet Lista nezavisnih kandidata, 71 nezavisni kandidat za nacionalne manjine.

Ovjereno je ukupno 30.809 kandidata od čega 425 kandidata za nečelnike/gradonačelnike, 30.188 kandidata za općinska vijeća odnosno skupštine općina ili gradska vijeća odnosno skupštine grada i skupštinu Brčko Distrikta BiH, te 196 kandidata predstavnika nacionalnih manjina.

U sljedećim osnovnim izbornim jedinicima na glasačkom listiću za načelnika/gradonačelnika se nalazi samo po jedan ovjereni kandidat: Domaljevac – Šamac, Orašje, Teočak, Mrkonjić Grad, Jezero, Olovo, Grude, Ravno i Usora.

U zaključeni Centralni birački spisak (stanje na dan 01. oktobra 2020. godine u ponoć) upisano je ukupno 3.283.380 birača i to: broj redovnih birača je 3.141.257;  broj birača sa statusom raseljene osobe koji glasaju u odsustvu 7.925;  broj birača sa statusom raseljene osobe koji glasaju lično 14.059; broj birača koji glasaju u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH 704; broj birača koji glasaju putem pošte 102.377 i 17.058 birača je upisano da glasa putem mobilnog tima (to su redovni mobilni timovi ne oni posebni COVID-19, o tome će CIK BiH imati izvještaj nakon izbora).

Ukupno u BiH je formirano 5.759 biračkih mjesta uključujući i 388 mobilnih timova (to su redovni mobilni timovi ne oni posebni COVID-19 mobilni timovi, o ćemu će CIK BiH imati informaciju nakon izbora).

Iz CIK-a BiH podsjećaju da će po jedno biračko mjesto na dan izbora biti otvoreno u u Ambasadi BiH u Beču, Počasnom konzulatu BiH u Gracu, Generalnom konzulatu BiH u Štutgartu, Generalnom konzulatu BiH u Minhenu, Ambasadi BiH u Oslu, Ambasadi BiH u Beogradu i Generalnom konzulatu BiH u Čikagu.

Izbori u Mostaru bit će održani 20. decembra, a  posljednji put održani su prije 12 godina, odnosno 2008. godine.

Tada bi Mostar trebao dobiti novo Gradsko vijeće, koje je raspušteno  2012. godine, od kada je vlast u rukama administracije na čelu s gradonačelnikom Ljubom Bešlićem.

Mostarci će tada birati 35 gradskih vijećnika iz šest izbornih jedinica i s posebne jedinstvene liste, a izabrani će potom odlučivati ko će biti gradonačelnik.

Izbori za Gradsko vijeće Mostara održat će se po novim pravilima i u skladu s izmjenama izbornog zakona koje je početkom jula usvojio Parlament BiH.

Previous Strah je intenzivna emocija koja može biti ekstremna u vremenima poput pandemije
Next Prezentirana idejna rješenja uređenja izletišta Jošaničkog potoka i adrenalinskog parka u Vogošći

You might also like

NAŠI DANI

Potočari: Klanjana dženaza za još 35 žrtava srebreničkog genocida

   U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari danas je klanjana dženaza za 35 žrtava genocida koji se u julu 1995. godine dogodio u Srebrenici, “zaštićenoj zoni” Ujedinjenih naroda. Dženazu-namaz

NAŠI DANI

Tragovima bosanskog kraljevstva: Od Bobovca do Bilinog polja – podrška za ‘Zmajeve’

Mladi Zenice u sklopu edukativne akademije Osnovi historije Bosne i Hercegovine organizirali su jednodnevnu ekskurziju Tragovima bosanskog kraljevstva (Bilino polje – Zenica, Vranduk, Kraljeva Sutjeska, Mili kod Visokog i Bobovac-Vareš).

NAŠI DANI

Demarš Briselu: Pelješkim mostom protiv suvereniteta Bosne i Hercegovine

  Pod dramatičnim naslovom “Republika Hrvatska proglasila državni suverenitet na pomorskom području Bosne i Hercegovine”, na sve glavne adrese zajedničke evropske vlasti u Briselu ovih je dana iz Sarajeva stigao