Bikovi iz Bosne i Hercegovine morem do Libana

Bikovi iz Bosne i Hercegovine morem do Libana

 

Pored izvoza mesa za Tursku, stočari iz Bosne i Hercegovine tokom prošle godine imali su priliku i da dio prihoda ostvare izvozom žive stoke u Liban, koji je, i pored bilateralnih problema, trajao u kontinuitetu, pišu Nezavisne.

Bikovi teški od 500 do 800 kilograma svaka dva mjeseca tovareni su u specijalne brodove s hranilicama i pojilicama u crnogorskoj luci Bar da bi zatim nakon luke u Kopru u Sloveniji, gdje je vršen utovar stoke iz EU, plovili u ovu azijsku zemlju na Bliskom istoku.

U zavisnosti od težine životinja, na brod se moglo utovariti od 1.200 do 1.800 grla, a za ona iz Bosne i Hercegovine bila je obezbijeđena trećina prostora. Drugu trećinu popunili bi bikovi iz Srbije, a brod bi bio pun s trećinom životinja iz EU.

Nemanja Vasić, potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, kaže kako je najveći problem u ovom poslu bio činjenica da BiH, ali ni Srbija, nemaju potpisan bilateralni sporazum o trgovini s ovom zemljom, što dosta otežava stvari, jer se po važećim zakonima u BiH žive životinje tada ne mogu izvoziti.

“Inicijativa za bilateralni sporazum s Libanom je pokrenuta od strane Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, tačnije ministra Mirka Šarovića, a do tada postoji saglasnost i uputstvo da se radi u skladu s pravilima Evropske komisije, koja omogućavaju izvoz živih životinja. Zasad premoštavamo na taj način”, kaže Vasić.

Inače, posljednji raspoloživi podaci pokazuju kako je u ovu zemlju do novembra prošle godine iz BiH izvezeno živih životinja u vrijednosti od 2,64 miliona maraka.

To je svrstava na drugo mjesto kada je izvoz svih životinja iz BiH u pitanju, jer je samo u Srbiju otišlo više živih životinja, i to u vrijednosti od oko 3,2 miliona maraka.

Jedan od prvih farmera koji je krenuo s izvozom stoke u Liban, i to još prije desetak godina, je Bogdan Sladojević iz Gradiške, koji ima veliku farmu u mjestu Cerovljani, a tada je sam izvezao oko deset punih brodova. Smatra kako bi stočarima trebalo otvoriti nova tržišta, prvenstveno kroz nove rute transporta.

“Mi nemamo provoz. Ured za veterinarstvo BiH bi trebalo da završi procedure kako bismo životinje mogli prevoziti kopnenim putem, ali i preko luke Ploče, koja nam je bliža od Bara. Zasad kopnenim putem se može izvesti samo meso za Tursku”, kazao nam je Sladojević.

Na njegovoj strani su podaci koji pokazuju kako ukupan izvoz živih životinja iz BiH u 2017. iznosi oko sedam miliona maraka, dok je sa druge strane uvoz “težak” preko 75 miliona KM i veći je za 15 miliona maraka nego u 2016. godini.

Da li će se ove godine raditi na uspostavljanju nekih novih ruta za izvoz živih životinja, pokušali smo saznati i u Kancelariji za veterinarstvo BiH, ali odgovor nismo dobili.

Previous ZEMALJSKI MUZEJ BIH IZLAŽE NOVI EKSPONAT – PLAŠT BOSANSKOG PLEMIĆA
Next Crkva bosanska podupirala je državnost Bosanskog kraljevstva

You might also like

MADE IN BOSNIA-387

Šampioni u proizvodnji cvijeća: Selo sa više plastenika nego stanovnika

Mještani Gornjih Karajzovaca, sela u srcu Lijevče polja, najveći su proizvođači cvijeća u Bosni i Hercegovini, pa i u regionu. U ovom selu tri puta je više plastenika nego stanovnika.

Ekonomija/Biznis

Ambasador Makarević pokrenuo video serijal o saradnji Bosne i Hercegovine i dijaspore

Ambasador Bosne i Hercegovine u Norveškoj, Nedim Makarević, pokrenuo je video serijal na YouTube kanalu pod nazivom “Jačajmo BiH”, a koji će se baviti prvenstveno ekonomijom i dijasporom. Kako ističe,

Ekonomija/Biznis

Jerlagić: Neka se Energetska zajednica malo bavi Poljskom, a ne nama, Blok 7 je projekat koji treba Bosni i Hercegovini

Izgradnja Bloka 7 Termoelektrane Tuzla trebala je biti jedna od najvećih poslijeratnih investicija u Bosni i Hercegovini, ali već godinama tapka u mjestu. Procjene su da bi kompletan posao, koji