Uoči Međunarodnog dana maternjeg jezika, koji se 21. februara širom planete obilježava s ciljem promoviranja jezičke kulture i raznovrsnosti, kao i višejezičnosti, a proglašen je od strane UNESCO-a, u sklopu bh. dopunske škole u prostorijama Bosanske kuće održana je prezentacija na temu bosanski jezik.
Uvod u program i kratki osvrt na bosanski jezik i Međunarodni dan jezika upriličio je gospodin Eldin Bašić. Objasnio je značaj maternjeg jezika te razvoj bosanskog jezika kroz stoljeća. Naveo je i pokazao mnoge dokaze o postojanju Bosankog jezika kroz jedan veoma dugi period poput povelje Kulina bana i Humačke ploče . Djeca su imala priliku saslušati i naučiti da se Kulinova povelja smatra rodnim listom bosanske državnosti. Iz njenog sadržaja jasno se može uočiti činjenica da je Bosna već u 12. stoljeću imala uređenu državu i instituciju suverenog vladara.
Generalna skupština UNESCO-a proglasila je 1999. godine Dan maternjeg jezika, kao sjećanje na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki, u Istočnom Pakistanu, danas Bangladešu, jer su protestirali zato što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični. Prema procjenama, gotovo svakodnevno u svijetu nestane po jedan jezik, a lingvisti prognoziraju da će od oko 6.000 jezika, do kraja 21. vijeka odumrijeti više od polovine, čak i do 90 posto.
Učiteljica Azra je ukazala na činjenicu da se kod nas u BiH jezik, nažalost, smatra jednim od glavnih političkih pitanja, a uz to i da korištenje bosanskog jezika kod mnogih izaziva strah i predrasude. Upravo zbog toga, već nekoliko zadnjih godina u bh.dopunskoj školi Birmingham, redovno se održavaju prezentacije o značaju maternjeg jezika kako bi ih naveli na razmišljanje o domovini i jeziku njihovih roditelja. Osnovni cilj jeste da na jedan interesantan način kroz radove i pjesme podstaknemo učenike bh. dopunske škole u Birminghamu da se uključe u istraživanje bh.blaga i historijata bosanskog jezika, te da maternji jezik sačuvamo od zaborava, piše BH UK Network.