Biser Srednje Azije: Uzbekistan, spoj nekoliko civilizacija

Biser Srednje Azije: Uzbekistan, spoj nekoliko civilizacija

 

Tri uzbekistanska grada (Hiva, Samarkand i Buhara) uvrštene su na UNESCO-vu listu mjesta svjetske baštine, a ljepotom je bio očaran i Aleksandar Veliki

“Biser Srednje Azije“, kako se još naziva Uzbekistan, zbog bogate historije i zanimljive infrastrukture i danas je jedna od omiljenih destinacija mnogih istraživača, ali i turista.

Samo u prvih šest mjeseci 2017. ovu zemlju posjetilo je više od milion ljudi iz svih dijelova svijeta. Očaravajući gradovi, kojima je oduševljen bio i Marko Polo, mogli bi pomoći Uzbekistanu da se uskoro nađe na vrhu ljestvica mnogih popularnih turističkih destinacija, piše Anadolu Agency (AA).

Pretpostavlja se da je ime dobio po Uzbek-hanu, hanu Zlatne horde. Ova zemlja, smještena na historijskom Putu svile, granicu dijeli s Kirgistanom, Tadžikistanom, Afganistanom i Turkmenistanom.

Uzbekistan je sedmi svjetski proizvođač prirodnog gasa, četvrti uranija i šesti pamuka. Odnosno, to je drugi najveći izvoznik pamuka.

Nezavisnost od Sovjetskog saveza stekao je 1991. godine, a danas ga čine 12 provincija i jedna autonomna republika (Karakalpakija/Karakalpakstan).

Mnogi objekti i danas podsjećaju na trgovačke karavane koji su prolazili kroz ovu zemlju.

Tri grada (Hiva, Samarkand i Buhara) uvrštene su na UNESCO-vu listu mjesta svjetske baštine.

Pojedini izvori navode kako je ljepotom Samarkanda, starog nekoliko hiljada godina, bio zapanjen i Aleksandar Veliki koji je navodno rekao da je ”tačno sve što je čuo o Samarkandu, a da je jedina razlika što je ljepši nego i što je zamišljao”.

Turisti koji se nađu u Uzbekistanu osjećaju kako imaju priliku putovati i kroz vrijeme.

Osim toga, ova zemlja ima ozbiljan potencijal za razvoj vjerskog turizma. Ipak, Uzbekistan je poznat i po mnogim učenjacima koji potiču s tog prostora, prvenstveno Buhare i Samarkanda. Među brojnim učenjacima nalaze se Muhammed ibn Ismail el-Buhari, poznat i pod imenom Buharija, ali i glasoviti Ibn Sina, poznatiji kao Avicena.

U Uzbekistanu i danas je moguće vidjeti uticaj turkijske, arapske, perzijske i grčke kulture, zbog čega je sigurno da turisti i istraživači nakon posjete ne ostaju ravnodušni.

Previous Dokumenti demantuju hrvatske političare: UN 1994. osudio neprijateljsko djelovanje Hrvatske prema Bosni i Hercegovini
Next Ilija Jurišić - istinom pobijedio Srbiju

You might also like

TURIZAM

BH kupališta dodatna prilika za domaći turizam poslije korone

Usred pojave pandemije izazvane COVID-19 koja je narušila sve grane ekonomije, a posebno turizam, Agencija WEB Studio, zajedno sa Studijem turizma „Univerziteta Džemal Bijedić“,najavila je pokretanje projekta „Doživi ljepote BH kupališta“,

Ekonomija/Biznis

Sarajevo i Rim povezani aviolinijom, od novembra redovni letovi (VIDEO)

Sarajevo i Rim povezani su aviolinijom bosanskohercegovačke kompanije FlyBosnia, danas je upriličena promotivna vožnja, a redovni letovi će početi u novembru.

BH RAZGLEDNICA

Neiskorišteni resursi u oblasti turizma velika šansa za prosperitet Bosanskopodrinjskog kantona Goražde

  Bogata prirodna i kulturno-historijska baština resursi su koji imaju neprocjenjivu vrijednost i potencijal za razvoj turizma na području Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) Goražde. Nažalost, bogatstvo kojim je priroda obdarila ovaj