BKUD “Nur” Oberhausen: ” Bosno, naša domovino, u srcu te nosimo”
Bošnjačko Kulturno-Umjetničko-Društvo “Nur” iz Oberhausena (Njemačka), velikim trudom i radom čuva tradiciju i običaje, kao i narodne folklorne igre. Osnovano je 2009. godine, a broji preko 100 članova raznih uzrasta.
BKUD “Nur” ima nekoliko sekcija, a to su folklorna sekcija i horska sekcija ilahija i kasida. Najviše je aktivna folklorna sekcija. Iza sebe su imali dosta nastupa, kako u Njemačkoj, tako i van granica. Učesnici su na brojnim kulturnim manifestacijama, Teferičima, te Bosanskim sijelima.
BKUD “Nur” najveći je folklorni ansambl u Nordrhein Westfalenu. Kao i svako Kulturno-Umjetničko-Društvo, tako i BKUD “Nur” radi, ulaže znoj da se tradicija otrgne od zaborava. Svojim velikim radom i trudom predstavljaju Bosnu i Hercegovinu iz dijaspore, kao i unutar dijaspore. Glavni su ambasadori Bosne i Hercegovine, kada je riječ o prezentaciji i načinu očuvanja adeta i običaja. Također imaju svoje koreografije.
U tuđini ništa nije tvoje, ali kada izgovoriš riječi Bosna i Hercegovina…sjeti se svojih adeta, običaja, rahatluka, mirisa Ramazana, sevdaha, zvuka ezana, Bajrama….da, da u Bosni žive moji preci, ostaviše u amanet adete (tradiciju i običaje) svojoj djeci.
(MiruhBosne)
You might also like
Katalog orijentalno-islamskih rukopisa vrijedan doprinos bosanskom naslijeđu
Katalog arapskih, perzijskih, turskih i bosanskih rukopisa iz iznimno vrijedne zbirke Bošnjačkog instituta, Svezak 3 u izdanju Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića bit će predstavljen danas u tom institutu
Novalić: Otkupom slika pomoći umjetnicima u radu
Predstavnici Vlade Federacije Bosne i Hercegovije primili su u svom sjedišu u Sarajevu predstavnike Upravnog odbora Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti FBiH, predsjednika Armina Omerovića i članove Upravnog
Velikan sevdaha Arif Alajbegović: Od sevdalinke nema ničeg ljepšeg na svijetu
Ima nešto neobično i neobjašnjivo lijepo u izvedbama sarajevskog interpretatora i velikana sevdalinke Arifa Alajbegovića. To nešto lijepo u njegovoj izvedbi, koliko je tiho i blago, u toj mjeri je,