Bosanska kompanija dobila posao softverskog upravljanja i nadzora hrvatskih autocesta

Bosanska kompanija dobila posao softverskog upravljanja i nadzora hrvatskih autocesta

Domaća kompanija BS Telecom Solutions iz Sarajeva dobila je vrijedan posao izrade softverskog rješenja za nadzor i vođenje saobraćaja na autocestama u Hrvatskoj vrijedan čak 33,84 miliona kuna (4,5 miliona eura).

Posao je dobijen u otvorenom postupku javne nabavke, a dio je evropskog projekta CROCODILE 2, kojem je cilj harmonizacija ITS sistema svih subjekata u cestovnom sektoru. Projekt sufinansira Evropska unija – Instrument za povezivanje Evrope.

Riječ je o dva ugovora, jedan je s Hrvatskim autocestama (HAC), dok je drugi s naručiteljem Autocestom Rijeka – Zagreb (ARZ), na ukupnoj dužini od 1.087 kilometara.

Mirza Varatanović, CEO u BS Telecom Solutions, kaže kako je ovo veliki korak u razvoju kompanije i iskorak ka tržištu Evropske unije.

– Naš BS Husky kao ITS softver je regionalni lider i ovo je potvrda te činjenice da nakon Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore nastavlja ekspanziju i na zemlje EU – kaže on uz naglasak da je predmet projekta samo implementacija softvera, dok su hardverske komponente dio drugih ugovora.

Projektom je predviđena zamjena postojećih sistema integralnom platformom upravljanja i nadzora autocestom – BS Huskey, što je zaštićeni proizvod bosanskohercegovačke kompanije koja je regionalni lider u ovoj oblastii. Ugovorom je obuhvaćeno i uvođenje evropskih ITS direktiva i DATEX II standarda u objekte za izvještavanje.

Aktivnosti su vezane za Središnji centar za nadzor i vođenje prometa na cjelokupnoj mreži državnih autocesta u Zagrebu te će biti izvršena nadogradnja i modernizacija ukupno 12 regionalnih centara za nadzor i upravljanje prometom. Ovim bi BS Husky softver nadzirao 1.087 kilometara autoceste, što uključuje i najduže tunele u Republici Hrvatskoj – Sveti Rok i Mala Kapela.

Sve je dio CROCODILE 2 CROATIA projekta u koji su uključeni upravitelji državnih cesta i autocesta, a sve u svrhu osiguranja koordiniranog upravljanja i kontrole saobraćaja, što treba rezultirati visokom kvalitetom usluga informisanja putnika na jednom od najvažnijih cestovnih koridora u Evropi.

Previous Jedna od najuspješnijih svjetskih pjevačica ima i bosanske korijene
Next Imširevići besplatno dijele povrće ljudima koji su ostali bez posla

You might also like

MADE IN BOSNIA-387

Oko 300 izlagača na ovogodišnjim ‘Danima trešnje’ u Mostaru

Jubilarno 20. izdanje manifestacije “Dani trešnje”, na kojemu će se predstaviti oko 300 izlagača iz Bosne i Hercegovine i regije, održat će se od 22. do 24. juna u Mostaru.

Ekonomija/Biznis

Bosanski ‘Bimal’ kupio srbijanskog proizvođača ‘Sunce’

  Kompanija „Bimal“ iz Brčkog, preko svoje beogradske firme, kupila je poznatog proizvođača ulja „Sunce“ iz Sombora, piše BiznisInfo. Konkretno, kao kupac se pojavljuje firma “Bimal invest Beograd”, čiji je

Ekonomija/Biznis

Australijska kompanija ‘namirisala’ veliko bogatstvo u Bosni: Tone zlata u Varešu!

  Australijsku berzu “zatresao” je, prethodnih sedmica, rast kompanije Adriatic Metals nakon što je iz ove kompanije objavljeno da su otkrili izdašna nova nalazišta zlata, srebra i baznih metala u