Bosna i Hercegovina može biti među regionalnim liderima u izvozu kornišona

Bosna i Hercegovina može biti među regionalnim liderima u izvozu kornišona

 

Bosna i Hercegovina može biti među regionalnim liderima u izvozu kornišona, smatraju realizatori projekta USAID/Sweden FARMA II. 

U Srebreniku su danas održani edukacijski treninzi za proizvođače ovog povrća i razmijenjene prakse uzgoja te informacije o agrotehničkim zahtjevima proizvodnje.

Organizatori skupa, Uprava Bosne i Hercegovine za zaštitu zdravlja bilja i USAID/Sweden FARMA II poručili su da je edukacija u ovoj oblasti važan segment ka rastu u proizvodnji i podizanju standarda kvalitete.

– U posljednjih sedam godina, uz određene oscilacije, raste proizvodnja kornišona, zbog čega raste broj domaćih poljoprivrednih proizvođača zainteresiranih za ovakva okupljanja. Trendovi posljednjih godina ukazuju i na postepenu stabilizaciju tržišta. S obzirom da uzgoj kornišona, nije dio tradicionalne proizvodnje u Bosni i Hercegovini i nije toliko rasprostranjen kao primjerice proizvodnja paprike ili paradajza, nužna je kontinuirana edukacija domaćih poljoprivrednih proizvođača. Korisno je upoznati proizvođače s agrotehničkim zahtjevima koje ova kultura traži, kao i s perspektivama koje ona pruža, posebno za male proizvođače jer se proizvodnja kornišona posebno isplati na malim parcelama – poručuju iz USAID/Sweden FARMA II projekta.

Današnji skup o temi “Uzgoj i perspektive kornišona za bosanskohercegovačku poljoprivredu” je važan korak naprijed i nastavak okupljanja poljoprivrednih proizvođača s ciljem postizanja boljih rezultata u efikasnosti proizvodnje i dostizanju svih potrebnih EU standarda za izvoz.

– Danas smo razgovarali i o podacima vezanim za izvoz kornišona. Uradili smo osvrt na proizvodnju, analizu konkurencije i analizu tržišnih pokazatelja. Svjetska proizvodnja krastavaca i kornišona bilježi stalan porast, a Bosna i Hercegovina zauzima 20. mjesto u Evropi po proizvodnji ovih dviju kultura. Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, svježi kornišoni su ključna povrtlarska kultura za izvoz i učestvuju s 32 posto u ukupnom izvozu povrća iz zemlje – dodaju iz USAID/Sweden FARMA II projekta.

Bosna i Hercegovina izvozi oko 3.500 tona kornišona godišnje te po trenutnim brojevima, može biti jedan od regionalnih lidera u izvozu ovog proizvoda. U tom smislu, veća informiranost, povezivanje proizvođača i efikasnija proizvodnja mogu osigurati nastavak rasta proizvodnje i povećanje prihoda za male poljoprivredne proizvođače.

Previous BBC objavio tekst o čuvenoj bosanskoj poslastici
Next Bosanski ćevapi drugo najpopularnije jelo na svijetu!

You might also like

Ekonomija/Biznis

Biznismen, povratnik iz Švedske: Najbolji potez u životu! Vratio sam se u najljepšu zemlju na svijetu

  Samir Jusufović, biznismen koji se prije osam godina iz Švedske odlučio vratiti u Bosnu i Hercegovinu, izjavio je da mu je to najbolji potez koji je uradio u životu,

MADE IN BOSNIA-387

‘Bashka’, novi brend ručno pravljene čokolade u našoj zemlji

Merjem Hamzić je mlada poduzetnica koja se odlučila da dugogodišnji posao u bankarskom sektoru zamijeni sa radionicom čokolade. Zajedno sa suprugom pokrenula je brend ručno pravljene čokolade Bashka. “Bashka je

Ekonomija/Biznis

Prognoze s Harvarda: Bosnu očekuje najbrži razvoj među zemljama u tranziciji

Prema prognozama privrednog rasta koje objavljuju stručnjaci uglednog američkog univerziteta Harvard, Bosna i Hercegovina će ostvariti najveći rast do 2028. godine među tranzicijskim zemljama na kontinentu. Projekcije za Bosnu i