Bosna i Hercegovina na Amazonovoj listi, šta to znači za privrednike

Bosna i Hercegovina na Amazonovoj listi, šta to znači za privrednike

Kompanija Amazon revidirala je prije dvije sedmice listu dozvoljenih zemalja za registraciju prodavača na kojoj se sada nalazi i Bosna i Hercegovina. Proširenjem liste, prodavači iz ukupno 188 zemalja mogu nuditi proizvode u najvećoj online trgovini na svijetu, piše Indikator.

Interesantno, kompanija koja je svoju tržišnu vrijednost povećala za 70% u Covid-19 krizi tek sada dodaje čak 85 zemalja, i na taj način fundira svoj dalji rast. Zemlje pod sankcijama kao što su Kuba i Sjeverna Koreja ostale su van ove liste.

– Prodavači iz Bosne i Hercegovine ranije su mogli prodavati na Amazonu na način da osnuju svoje preduzeće u zemlji koja se nalazi na listi, što je stvaralo dodatne troškove i značajno otežavalo pristup tržištu. Ulazne barijere su sada otklonjene, te preduzetnici iz BiH mogu direktno kao fizička lica i/ili putem domaćih preduzeća nuditi svoje proizvode ili registrirati svoje trgovine na Amazonu, pojašnjava prof. dr. Azra Zaimović sa School of Economics and Business u Sarajevu.

Prodaja se može započeti već sa Amazonovim korisničkim računom ili putem profesionalnog prodajnog računa. Prodavači mogu nuditi popularne proizvode koji već postoje na Amazonu, kreirati vlastiti brend (koji je u online okruženju važniji nego inače) ili kombinirati oboje. Amazon nudi broje analize i jedna od analitika jeste i njihova lista najprodavanijih proizvoda na Amazonu koja se objavljuje svaki sat vremena.

Amazon oblikuje ekonomiju SAD-a pa i svijeta prema svojoj viziji. Kompanija koja je sinonim za internet trgovinu kontinuirano radi na povećanju broja proizvoda, privlačenju novih kupaca i pronalasku tržišnih niša. Činjenica da proizvodi iz Bosne i Hercegovine mogu jednostavno biti ponuđeni kupcima i isporučeni na njihova vrata u cijelom svijetu predstavlja određenu razvojnu šansu i priliku za domaće proizvođače. Međutim, ovo je prilika još više za preduzetnike i mlade osobe koji mogu kreirati svoje radno mjesto na globalnom tržištu uz relativno male investicije u početni kapital.

– Za olakšan iskorak domaćih preduzetnika na svjetsko online tržište, potrebne su jasne instrukcije poreskih tijela u Bosni i Hercegovini u vezi s poreznim tretmanom prekogranične internet trgovine i dobitaka, naglašava prof. Zaimović.

Previous Komšić: NATO odbacio konstitutivnost, pozdravljam deklaraciju
Next Obilježena godišnjica oslobađanja lijeve obale Mostara

You might also like

Ekonomija/Biznis

Bosanski izvoz od januara do augusta skoro 12 milijardi; 35,8% viši nego prošle godine

Od januara do augusta iz Bosne i Hercegovine je izvezeno proizvoda u vrijednosti od 11 milijardi i 889 miliona KM, što je drastičan skok u odnosu na isti period prošle

Ekonomija/Biznis

Preko 60 bosanskih stručnjaka i radnika angažovano u najvišem tornju sa satom na svijetu (Video)

Kamere BHRT-a imale su priliku ekskluzivno prve zabilježiti atmosferu u muzeju Mekka Clock Towera, jednog od najvećih objekata na svijetu. Sat ovog tornja donosi najtačnije vrijeme na svijetu. Karakteristika ove

Ekonomija/Biznis

Visočki Vimar – fabrika od 10 miliona i 23 nova radnika

Iza Vimar Grupe iz Visokog je uzbudljiv period. Završena je izgradnja njihove fabrike za proizvodnju mesa i mesnih prerađevina vrijedna skoro 10 miliona KM, počeli su sa izvozom u zemlje