Bošnjaci grade prvu džamiju u američkoj državi Iowa

Bošnjaci grade prvu džamiju u američkoj državi Iowa

Oko 10.000 Bošnjaka koji žive u saveznoj američkoj državi Iowa dobit će moderan islamski centar sa džamijom. Kamen temeljac za ovo impozantno zdanje bit će postavljen 19. decembra, a isti dan bit će organizirana i donatorsko veče.

Imam u glavnom gradu Iowe Des Moinesu Nermin ef. Spahić rekao je za bh. novinsku agenciju Patria kako je sretan da će Bošnjaci u ovoj lijepoj američkoj zemlji imati islamski centar koji će ih okupljati i jačati njihov identitet

Bit će ovo prva džamija u Iowi. Neki od objekata u ovoj zemlji ranije su bili korišteni kao mesdžidi, jedna kuća u mjestu Cedar Rapids također je pretvorena u džamiju sa malom munarom, ali u državi nije postojala niti jedna džamija koja je kao takva izgrađena od temelja. Bošnjaci će izgraditi prvu!

– Sretan sam što Bošnjaci nisu napravili ražanj od drške bajraka kojeg su donijeli ovdje, nego ljubomorno čuvaju svoju vjeru. Bošnjaci su udarili temelje institucije koja će biti mjesto u kojem će se učiti o islamu – rekao je ef. Spahić.
Džamija koja će biti sagrađena u Iowi nosit će naziv „Es-selam“. Na spomen ploči pisat će: “U ime Allaha milostivog, samilosnog, 19. decembra 2015. Graner – Iowa, dobri Bošnjaci postaviše kamen temeljac za prvu džamiju „Es-selam”. Ovu džamiju gradimo u miru, iz ljubavi, zahvalni Stvoritelju što nam je podario da uživamo blagodati mira. Neka Allah blagoslovi Ameriku.


Nermin ef. Spahić

Efendija Spahić hvali lokalne vlasti, koje su ih podržale u njihovim nastojanjima da dobiju islamski centar.

– Ne samo da nismo imali nikakvih problema prilikom dobivanja dozvole za gradnju naše džamije, nego su nam lokalne vlasti pomogale maksimalno koliko je bilo u njihovoj moći – rekao je ef. Spahić .

– Naravno, mi smo također ispoštovali sve zakone i propise ove zemlje – dodao je, ponosno ističući i to što će na ceremoniju polaganja kamena temeljca za džamiju naredne subote doći i predstavnici drugih vjera, ali i veliki broj biznismena, koji u svojim kompanijama među radnicima imaju i Bošnjake.

Vlasti Iowe prepoznale su Bošnjake kao zajednicu koja uveliko doprinosi jačanju tamošnjeg društva i čiji članovi pomažu u izgradnji mira i tolerancije među narodima ove američke zemlje, piše Patria.

Previous Zapis o Mostaru iz 1887.
Next Ljepote naše domovine, pogled iz ptičje perspektive (Video)

You might also like

NAŠI LJUDI

Prijem u Bosanskoj kući u Birmingamu na Dan državnosti BiH

U ponedjeljak je simbolično povodom godišnjice zvaničnog otvorenja Bosanske kuće na Dan državnosti naše drage domovine Bosne i Hercegovine, Bosnia UK Network organizovao prijem na kojem je prezentovana historija razvoja Networka. Prisjećamo

NAŠI LJUDI

Bosanka postala junakinja Austrije: Merija Sulejmanović spasila život dječaku

Radila je tek dva mjeseca na bazenu, a već je postala junakinja. Merija Sulejmanović, 58-godišnja Bosanka, u utorak navečer spasila je život 4-godišnjem dječaku na bazenu u Ebelsbergu, gradskoj četvrti

NAŠI LJUDI

Alma Begić-Ćidić: Da! Vratit ću se u Bosnu i Hercegovinu

Rođena sam kao kćerka oca Ibrahima i mame Nuzrete, odhranjena sam na bosanskim jelima, odgojena sam u duhu svog naroda i na svom jeziku i koliko god “kosmopolitski” živjela, Bosna