Bošnjački institut u 2018. godini realizovao više od 100 programa

Bošnjački institut u 2018. godini realizovao više od 100 programa

 

Bošnjački institut – Fondacija Adila Zulfikarpašića, kao jedinstvena institucija nauke i kulture u Bosni i Hercegovini, već 16 godina aktivno doprinosi razvoju bosanskohercegovačke nauke i kulture kroz različite programe.

Na konferenciji za medije danas su predsjednik i potpredsjednik Upravnog odbora fondacije profesori Faris Gavrankapetanović i Fahrudin Rizvanbegović, te direktorica instituta Amina Rizvanbegović Džuvić, voditeljica Sektora bibliotečke i arhivske djelatnosti Narcisa Puljek Burbić, te kustos zbirke umjetničkih djela Ermin Lagumdžija, predstavili brojne aktivnosti u 2018.godini kao i planove za narednu godinu.

Predstavnici Instituta izrazili su zadovoljstvo što je u institutu u 2018.godini održano više od 100 programa, seminara, naučnih konferencija, koncerata, izložbi, a najposjećeniji su bili izložba „Oružje iz kolekcije Bošnjačkog instituta“, kao i naučni skup povodom 10. godina od smrti vakifa „Adil Zulfikarpašić: Liberalne političke inicijative“.

U 2018. godini Institut je napravio iskorak u prezentaciji umjetničkih djela, realizirane su izložbe „Velika alegorija o Srebrenici“ Mersada Berbera i „Proljeće“ – akvareli Ismeta Rizvića.

U segmentu unapređenja informacijsko-komunikacijskih tehnologija, Bošnjački institut razvija digitalni akademski i naučni repozitorij „Znanstveni portal“ za online pohranu i korištenje bh. produkcije koja nastaje u inostranstvu.

Institut je 2018. godine posjetilo 13.000 građana, turista, učenika, studenata, te je u okviru razvoja kulturnog turizma kreirana nova linija suvenira Cvjetna Bosna, inspirisana cvjetnim motivima iz Etnološke zbirke Bošnjačkog instituta.

Previous Krivajina vila u Zavidovićima, nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine
Next Livnjaci predstavili sir sa biberom i limunom, paprikom i začinskim biljem

You might also like

BAŠTINA

Mak Dizdar je u svom djelu artikulirao specifičnu sliku Bosne

Vijekovima su pjesnici i umjetnici svjedočili o ljepotama, kulturi, običajima, ali i teškim periodima Bosne i Hercegovine. “Godinama me muči fenomen srednjovjekovnog čovjeka Bosne i njegove sudbine. Zato sam satima

RIJEČ

Levy o Bosni i Sarajevu: Duh Sarajeva je opstao (Video)

Francuski filozof, pisac i reditelj Bernard-Henri Levy, koji je juče napadnut tokom Beldocs festivala u Beogradu, izjavio je da taj incident ne zaslužuje da se pominje, zato što diskredituje isključivo

KULTURA I UMJETNOST

Bihać: Privatni muzej Osmana Sulića

  Entuzijast i nekadašnji pripadnik 5. korpusa ARBiH, Osman Sulić, i ove godine, povodom manifestacije Noć muzeja, otvorio je vrata Spomen sobe sa eksponatima, posvećene ratnim godinama.   -Volio bi