Kineski predsednik Si Đinping (Xi Jinping) završio je dvodnevnu posjetu Beogradu.
Tamo je pompezno dočekan, a predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kineskog predsjednika nerijetko naziva ‘brat Si’. Ovaj put govorilo se o ‘čeličnom prijateljstvu’.
Pričom o jakim vezama s Kinom, Vučić pokušava sebe prikazati značajnim na međunarodnoj sceni. Posebno mu je to od važnosti u danima kada je doživio brojne neuspjehe i omalovažanja na Zapadu. Često u priči o Kinezima i zabavi javnost. Ranije je (još 2018.) najavljivao kako će Srbija izvoziti svinjske papke u tu zemlju te u zamjenu dobiti fabriku letećih automobila!?
Stvari ne stoje baš tako kako idilično kako ih Vučić prezentuje.
-Ekonomski odnosi, investicije i infrastrukturni projekti, okosnica su odnosa Srbije i Kine. O kineskim investicijama vlast ima samo riječi hvale, stručnjaci, međutim, nerijetko upozoravaju da od tih investicija veću korist ima Kina nego Srbija. Slično je i sa brojnim infrastrukturnim projektima, za čiju se izgradnju Srbija zadužuje u kineskim bankama. Dug Srbije prema Kini raste iz godine u godinu. Neke kredite otplaćivaćemo još najmanje 15 godina, dok otplata nekih još nije ni počela. Koliko novca dugujemo Kini i za koje projekte? – analizira srbijanski Insajder.