Brošura ‘Srbija i Hrvatska u međunarodnom oružanom sukobu u Bosni i Hercegovini’

Brošura ‘Srbija i Hrvatska u međunarodnom oružanom sukobu u Bosni i Hercegovini’

Udruženje žrtava i svjedoka genocida nastavlja sa objavljivanjem brošura koje se odnose na naslijeđe međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), a s tim u vezi na progon ratnih zločinaca u Bosni i Hercegovini i regionu, zastoja, opstrukcija i blokada u realizaciji državne tzv. Revidirane strategije. Nova brošuru nosi naziv „Srbija i Hrvatska u međunarodnom oružanom  sukobu u Bosni i Hercegovini“.

 – Također, imajući  u vidu stalne velikodržavne nasrtaje Srbije i Hrvatske na državu Bosnu i Hercegovinu, imamo pravo i obavezu da podsjećamo domaću i međunarodnu javnost šta je utvrdio MKSJ, sud osnovan od  Vijeća Sigurnosti UN-a,odnosno kako su Srbija i Hrvatska bile umiješane u međunarodni konflikt i bile svojevrsni  napadači na državnost i teritorijalni integritet Republike Bosne i Hercegovine, te da mladim generacijama pružimo priliku i šansu da i se na ovaj način upoznaju i saznaju o sadržajima presuda MKSJ – navode iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida.

Presude MKSJ imaju međunarodnu validnost, dio su pravnog naslijeđa savremenog čovječanstva i sastavni dio legislative UN i kao takve su stalni izvor prava, istine i međunarodnog poretka.

 – Pozivamo i međunarodne predstavnike koje se bave političkim riješenjima u i oko Bosne i Hercegovine da se, ne samo podsjete, šta je jedan sud koji je osnovan jednoglasno od VS UN-a zaključio u vezi sa “sukobom” u BiH, nego da u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom i drugim međunarodnim mehanizmima koji ih obavezuju, koriste zaključke ovog suda koji je osnovan zbog svjetske prijetnje miru, kako je navelo VS UN u svojoj rezoluciji osnivajući MKSJ. Za potrebe ovih brošura smo dokazivanje i dokazanost međunarodnog  konflikta u Bosni i Hercegovini shodno članu 2 Statuta MKSJ nazvali  – Agresija – dodaju iz Udruženja. 

Brošura se sastoji iz dva zasebna dijela. Jedan dio se odnosi na pravosnažno utvrđene činjenice o ulozi  SRJ/Srbije, a drugi o pravosnažnim činjenicama o ulozi Republike Hrvatske.

Ova brošura, kao i ranije brošure “Napredak ili opstrukcije u procesuiranju ratnih zločina” i  “Sarajevo 30 godina bez optužnice,” trebaju dati dodatnu podršku svim nadležnim institucijama u Bosni i Hercegovini, na čelu sa VSTV-om, međunarodnim organizacijama, da se konačno otklone opstrukcije i blokade u radu tzv. Revidirane strategije Bosne i Hercegovine.

Brošura se može pronaći na web stranici tortura.ba kao i facebooku Udruženja, saopćeno je iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida.

SRBIJA I HRVATSKA U MEĐUNARODNOM ORUŽANOM SUKOBU U BOSNI I HERCEGOVINI 

Previous Počeo polumaraton "Zajedno Sarajevom" - učesnici iz 43 zemlje
Next Očekuje se nastavak rasta bosanske metalske industrije

You might also like

OTPOR BOSNE

Bitka na Proskoku: Kako su Fočaci branili glavni grad (Video)

Prema posljednjim dostupnim podacima oko 12.500 pripadnika samozvane Vojske RS na čelu sa haškim optuženikom Ratkom Mladićem, 10. jula 1993. godine krenulo je preko Bjelašnice i Igmana da zatvori obruč

NAŠI DANI

U Srbiji hapšenja učesnika genocida u Srebrenici, među uhapšenim i Neđo Kasapin

“Najvažnija osoba” među sedam uhapšenih u Srbiji, zbog ratnih zločina u Srebrenici, je Nedeljko Milidragović, komandant koji je imao nadimak Neđo Kasapin i koji je poslije rata postao uspješni biznismen

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Mirsada Malagić, haška svjedokinja: Sa svjedočenja Karadžiću na identifikaciju sina Elvira

U srebreničkom genocidu izgubila je Elvira koji je imao 19 godina i Admira koji je bio mlađi sin i imao je svega 15, te supruga Slaku. Njena porodica je zakopana