Brusa Bezistan, Baščaršija

Brusa Bezistan, Baščaršija

Ovaj monumentalni objekat izgradio je 1551. Rustem-paša Veliki vezir Sulejmana Veličanstvenog. Objekat je služio za prodaju svile koju je sam osnivač proizvodio u Bursi.

Brusa bezistan ima pravokutnu osnovu (29,5 x 20,5 m), građen je od kamena i pokriven sa šest kupola i dvije manje kupolice.

Masivni stupovi unutar bezistana imaju konstruktivnu ulogu, a iznad kojih su kupolice koje su služile su za čuvanje arhivskih dokumenata i sidžila. Tokom opsade Sarajeva 1992-95. Brusa bezistan je oštećen da bi poslije obimnih sanacionih radova tu danas smještana Stalna postavka Muzeja Sarajeva, što ovom objektu visokih vrijednosti kulturnog naslijeđa čini dalji opstanak mogućim.

U koncepcijskom pogledu ova Stalna postavka zasnovana je na hronološkom principu i izlaganje arheološkog materijala podjeljeno je na tri osnovna dijela: prahistoriju, antiku (tu je izložen nastariji motiv ljiljana u Bosni i Hercegovini) i srednji vijek. Na galeriji bezistana su izloženi eksponati iz osmanskog perioda ( izložena najskuplja oprema osmanskog ratnika) i vremena austrougarske uprave u Sarajevu.

Graditeljska cjelina – Brusa bezistan (Rustem-pašin bezistan, Mali bezistan) sa dućanima u Sarajevu nalazi se i na listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.

(muzejsarajeva.ba/mb)

Previous I NOBELOVCI LAŽU...
Next Gdje je Bosanac stao, neka Hercegovac nastavi!

You might also like

KULTURA I UMJETNOST

Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine osnovan je 1. februara 1888. godine

Zemaljski Muzej Bosne i Hercegovine u Sarajevu je najstarija muzejska institucija u Bosni i Hercegovini, osnovana 1888. godine, za vrijeme Austro-Ugarske vladavine. U početku je muzej bio smješten u neuslovnim

BAŠTINA

Članovi udruženja ‘Ad Modum Bosnensis’ izložili svoje rukotvorine

Članovi udruženja “Ad Modum Bosnensis” izložili su svoje rukotvorine u okviru festivala Sarajevo Modest Fashion koji se održava na Trgu djece Sarajeva. Udruženje okuplja umjetnike, zanatlije i kreativce i zajednička

BAŠTINA

Maglaj čuva od zaborava srednjovjekovno bosansko pismo (Video)

Kako bi je sačuvali, kao dio historije, ali i kulturne baštine Bosne i Hercegovine, u Općoj biblioteci u Maglaju su organizovali niz sadržaja posvećenih njegovanju bosančice. Uz stručne edukatore, na radionicama