Bužim: Godišnjica uspješne bitke ARBiH “Munja ‘93”

Bužim: Godišnjica uspješne bitke ARBiH “Munja ‘93”

“Bogami ne znam u kojem bi kraju još našao tako hrabre i jake ljude bez imalo straha. Čekali su na svom, uzdajući se samo u Boga…” (MAHMUT BAPIĆ, otac poginulog borca.)

Akcija “Munja ’93” počela je iznenada ujutro 11. januara 1993. godine. Ta akcija bila je remek-djelo manevarskog ratovanja bužimskih boraca. Akcija “Munja ’93” po umijeću komandovanja i hrabrosti boraca opredijelila je budući karater ratovanja bužimskih vitezova.

U toku priprema vršila su se intenzivna izviđanja u zaleđu neprijatelja, a bužimski izviđači uspjeli su se i spojiti na žičanu vezu neprijatelja i istu dovesti na kotu 546 gdje se vršilo intenzivno prisluškivanje.

Isprva Izet Nanić i njegov štab nisu dobili odobrenje za akciju “Munja ’93”. Viša komanda u Bihaću smatrala je da je previše rizično ući u takvu akciju sa vrlo oskudnim naoružanjem.

“Gotovo polovina ljudi koji su učestvovali u ovoj akciji krenula je bez ikakvog oružja. Oni koji su imali oružje, imali su po pet metaka u cijevi, a veliki broj cijevi činilo je i lovačko oružje. Ušli smo u dubinu neprijatelja. Prve borbene grupe probijale su liniju i ostavljale zarobljene puške kako bi ih uzeo naredni ešalon i išao dalje.” (ŠEFIK VELADŽIĆ ŠEKI, nosilac Zlatnog ljiljana.)

“Tada je bilo teško prihvatiti ideju da idete neprijatelju iza leđa, ali nas je komandant uspio uvjeriti da prihvatimo taj način ratovanja. Kad uđete neprijatelju iza leđa, imate faktor iznenađenja i paniku u neprijateljskim redovima. Nemate minskih polja…” (SAMIR ABAZOVIĆ)

“Tu se vidjelo da je čovjek bio maštovit, odlučan i siguran. Nakon akcije “Munja ’93” cijela Krajina je bila sigurna da je dobila vođu.” (ŠEFIK VELADŽIĆ ŠEKI, nosilac Zlatnog ljiljana.)
Za izvođenje napada formirano je šest borbenih grupa sa ukupno 360 boraca i starješina.

Iza četničkih položaja ubačene su specijalne jedinice “HAMZE” i “GAZIJE” (ojačane odjeljenjem iz bosanskokrupske brigade) preko objekta Kurijen, južno od Kukuljice i na pravcu prema selu Bulećani sa osnovnim zadatkom da spriječe prolaz agresorskih interventnih snaga prema prednjem kraju odbrane, te sprečavanja povlačenja sa prednjeg kraja u dubinu teritorije.

Bliži zadatak je veoma brzo obavljen i uspostavljena je linija odbrane. Žestoke borbe su se vodile u rejonu Banjanske škole, Kedića glavice, Lovrića ali i u dubini oko sela Bulećani.

U borbama je poginulo oko 150 neprijateljskih vojnika, zarobljene značajne količine naoružanja i municije i četiri agresorska vojnika.

Posebno treba izdvojiti i silovite kontraudare srbočetničkih snaga koje su trajale sve do kraja mjeseca januara ali su hrabri borci 105. brigade uspjeli odbraniti zaposjednute položaje, pa je agresor odustao od te namjere već je nastavio sa granatiranjem naseljenih mjesta i prednjeg kraja naše odbrane.

Dostignuti položaji se nisu mijenjali do sljedeće ofanzivne akcije ovih boraca.

U ovim borbama poginulo je 17 naših boraca, 38 ih je ranjeno, a teško je ranjen jedan od najboljih komandanata bataljona Hasan Musić-Musa koji je podlegao zadobijenim ranama desetak dana kasnije u RMC Bihać.

munja-93-2015

U Bužimu je jučer Međunarodnim turnirom u sjedećoj odbojci otpočela manifestacija u povodu obilježavanja slavne bitke “Munja 93”. Ovo je deveti po redu turnir koji se održava ovim povodom, a članovi KSO “Bužim” su ujedno obilježili i desetu godišnjicu postojanja kluba.

U ponedjeljak obilaskom šehidskog turbeta generala Izeta Nanića i šehida 505. Vbb, te  historijskim časom na Kedića glavici završit će ova trodnevna manifestacija.

Previous Državni parlamentarac: Bećirović srbijanskom premijeru Vučiću postavio 11 pitanja
Next Vogošća: Sjećanje na 'Zlatne ljiljane' Mršo Hakiju i Vejo Remziju

You might also like

NAŠI DANI

U Sarajevu održan tradicionalni defile “Mladi na putu života“

U Sarajevu je danas u okviru programskih aktivnosti manifestacije “Odbrana Bosne i Hercegovine – Igman 2022“ organiziran tradicionalni defile “Mladi na putu života“ ulicama bh. prijestolnice, javlja AA. Prvo je

OTPOR BOSNE

Kako je Beograd još 1984. radio studiju o tome koliko Sarajevo može opstati pod opsadom (Video)

Savezni sekretarijat za narodnu odbranu SFRj 1984. godine napravio je studiju o tome koliko Sarajevo može opstati pod opsadom – priča Alija Šabanović, nekadašnji izvršni direktor “Klasa” i moralista u

NAŠI DANI

U Sarajevu svjetski susret naroda Istočnog Turkistana

Svečana ceremonija otvorenja 13. svjetskog susreta Istočnoturkistanaca i 4. zasjedanja Vijeća nacionalnog jedinstva Istočnog Turkistana održana je danas u Sarajevu, glavnom gradu Bosne i Hercegovine, javlja AA. Cilj ovakvih programa