Home » Da li je Beograd spreman za Džanana Musu?
RIJEČ SPORT

Da li je Beograd spreman za Džanana Musu?

Partizan po sazanjima Sport Kluba nudi Džananu Musi duplo više novca nego Real Madrid, ali postavlja se pitanje je li sportska javnost u Srbiji i jesu li navijači u Srbiji spremni za igrača poput njega?

Nažalost ne radi se o tome da li su Beograđani spremni da vide košarkaške bravure, da uživaju u potezima jednog od najboljih igrača današnjice sa ovih prostora. Da je samo do košarke pitanja ne bi bilo. Ljubitelji košarke bi jedva čekali jednog takvog igrača.

S obzirom na to da je društvo ovdje i dalje nekoliko decenija unazađeno, radi se o međunacionalnom problemu. Da li jedan igrač iz Bosne i Hercegovine, reprezentativac koji ponosno ističe na svakom koraku odakle je, pri tom tolike magnitude može da zaigra u Partizanu? Ili Crvenoj zvezdi?

Posljednje dvije posjete Džanana Muse Partizanu protekle su uz ružne povike sa tribina: „Džanane Turčine, napu*i se kur*ine!“

Takvi povici su stizali iako Musa na svakom koraku također veoma lijepo govori o navijačima oba beogradska rivala. Baš je i pred posljednju utakmicu Reala i Partizana poručio da prati Partizan, da ima puno vjere u trenera Željka Obradovića i da su navijači Partizana među najboljima u Euroligi.

Zašto je toliki problem da igrač iz BiH ili Hrvatske dođe u Partizan ili Crvenu zvezdu?

Veoma često igrači sa prostora bivše Jugoslavije vole da „koketiraju“ sa beogradskim rivalima. Hvale atmosferu, govore kako prate rezultate tih timova, u neku ruku usljed nedostatka velikih ekipa iz svojih zemalja beogradske vječite smatraju donekle svojima. O Partizanu su mnogi lijepo govorili. Prije Muse je uvijek crno bijele posebno pominjao Mario Hezonja, Džedi Osman, Jusuf Nurkić…

I da se dogodi transfer nekoga od igrača sa imenom takve magnitude kao što su ovi navedeni, šta se dešava kada do tog igrača, a prije ili kasnije će doći, stigne pitanje recimo Srebrenice? Ili domovinskog rata? To su pitanja koja su daleko od riješenih na širem društvenom aspektu na području bivše Jugoslavije. Političke i društvene elite ni malo ne doprinose rješavanju tih problema i zbližavanju naroda, pa kako onda očekivati da bude normalno da jedan Bošnjak ili Hrvat zaigra u srpskom klubu?

Biće onih kojima bi Musa smetao u crno bijelom dresu. I u Srbiji bi bilo takvih i u Bosni i Hercegovini. Alen Omić se susreo sa problemima kada je igrao za Crvenu zvezdu, a ispostavio se zapravo kao dobar potez kad je doveden 2018.

Ali zašto? Ako elite svađaju tri naroda koji zaista bliže i sličnije sebi na ovom svijetu nemaju, zašto bi se ljudi svađali? Zašto bi košarka zbog toga patila?

Pričalo se o Hezonji u Partizanu. Nije bilo ni blizu realizacije, a svakome može da bude jasno šta je bio ozbiljan kamen spoticanja.

Dajte u ime košarke, sporta, ma i u ime razuma da neko poput Muse konačno zaigra za beogradsku publiku!

Da jednog dana to bude potpuno normalno i da pasoš, vjera, nacionalna pripadnost, stavovi po nekim pitanjima ne budu presudni za angažman nekog igrača – piše novinar srbijanskog Sport Kluba.