Dao je otkaz u Njemačkoj i vratio se u domovinu, danas ima svoju firmu: Vratio sam se jer volim Bosnu i Hercegovinu i naš narod

Dao je otkaz u Njemačkoj i vratio se u domovinu, danas ima svoju firmu: Vratio sam se jer volim Bosnu i Hercegovinu i naš narod

U Bosnu i Hercegovinu sam se vratio 1. aprila prošle godine. Iako su mnogi mislili da se šalim, ja sam bio ozbiljan. Odlučio sam da dam otkaz u firmi u kojoj sam radio, da se vratim u Bosnu i Hercegovinu i pokušam u životu napraviti nešto više  – ispričao je za BiznisInfo mladi Edvin Valentić.

 

Iako je u Njemačkoj imao platu od oko 5.000 KM i kako kaže, posao iz snova, u ovoj zemlji nije se vidio.

– Radio sam u šljunkari, bio sam serviser i vozač pretovarnih mašina i bagera. Kad sam dao otkaz svi su se šokirali. Međutim, meni Njemačka nije odgovarala, nisam se tu vidio, smatrao sam da mogu napraviti više, da mogu raditi sam za sebe – priča Edvin.

U početku Edvin je imao viziju da će u Bosni i Hercegovini osnovati mali obrt, no kontakti koje je ostvario svega tri dana prije nego što će napustiti Njemačku odredili su da stvari krenu u drugom pravcu i da vrlo brzo postane generalni zastupnik uspješne njemačke kompanije „Lutze Group“ za Bosnu i Hercegovinu i zemlje regije – Hrvatsku, Srbiju i Crnu Goru.

Ova grupacija se bavi plastičnim inžinjeringom i održavanjem transportnih sistema u sektoru mašinstva i postrojenja za kompanije koje se bave „krupnim“ transportom i transportom gumenim trakama na okretanje u teškoj industriji i same njihove reparacije.

– Tri dana prije isteka otkaznog roka u firmu gdje sam radio došli su radnici da nešto poprave. Kad sam vidio kako rade zapitao sam se da li u BiH postoji nešto ovako. Malo sam istraživao i vidio da je uglavnom riječ o kineskoj i turskoj robi što je značajna razlika u kvalitetu u odnosu na njemačku opremu i alate. Tehnologije koje koristi “Lutze Group” još uvijek nisu bile prisutne na Balkanu – priča Valentić.

Odmah sutradan ih je pitao da li su zainteresovani da prošire tržište.

– Nazovem, predstavim sebe i svoju viziju i kažem da želim da ove tehnologije dovedem u BiH. Oni su se odmah složili  i rekli da im treba za ovaj region neko ko priča njemački jezik – kaže Valentić.

Došao je u Bosnu i Hercegovinu i umjesto prvobitno plairanog obrta ovorio d.o.o. Tako je nastala firma Valex company.

Ugovor iz njemačke kompanije stigao je za dva dana a odmah je dogovoreno da iz Bosne i Hercegovine pokriva i susjedne zemlje.

Valex Company sada ima zastupništvo za opremu i reparaciju transportnih sistema – od vijaka preko tehničkih guma, trakastih trasportera u svim dimenijama, ljepila za hladne i tople vulkanizacije.

Ova oprema i alati za reparaciju primjenjuju se u svim industrijama gdje postoje transportni sistemi – najviše u rudnicima i energetskim postrojenjima, ali i prehrambenoj i farmaceutskoj industriji, u šljunkarama, betonarama, na aerodromima…

Jedina je kompanija na našem tržištu koja ima najnovnije tehnologije za ove namjene njemačke kvalitete.

Dvadesetdvogodišnji Edvin Valentić rođen je u Njemačkoj

– Valex Company d.o.o. Zenica osnovana je kao društvo koje vrši posredovanje između klijenata sa teritorije Bosne i Hercegovine i njemačkog proizvođača „Lutze Group“ koji svoje proizvode plasiraju širom Evrope, od Holandije preko Belgije do Francuske i šire  – kaže nam Valentić.

Najpopularniji proizvodi „Lutze Group“ su LUWIREP® materijali za popravku, sa dvokomponentnim razvijenim sistemom za popravku transportnih traka i zaštitu od habanja i korištenja.

Najznačajniji među njima su LUWIREP® 70, osmišljen i dizajniran za popravku gumenih traka i zaštitu od habanja, te LUWIREP® 85 smjese za popravku i jačanje PU zaštitnih ploča i premaza, te izravnavanje prijelaza.  

– Društvo je specijalizovano za reparaciju gumenih pokretnih traka, zatim nabavku svih vrsta traka i valjaka, ljepila za vulkanizaciju, strugače/čistače i druge sitne proizvode namijenjene reparaciji – kaže Valentić.

A nakon nekoliko manjih poslova, Valex company je nedavno dobila i svoj prvi veći posao na koji je Valentić izuzetno ponosan.

– Prvi veliki posao koji smo dobili je u Elektroprivredi i iako ni ovdje nije riječ o nekom prevelikom iznosu, mogu reći da je to posao na koji sam izuzetno ponosan. Otkako sam počeo raditi, susretao sam se i s korupcijom i s različitim mišljenjima ljudi o tome kako se može i treba raditi. A ja to neću, ja hoću da dokažem da se može pošteno raditi. Uspio sam dobiti posao u firmi gdje su svi mislili da je to nemoguće i u kojoj nikog ne poznajem i to na sasvim regularan način. Vidio sam da za kvalitet ima nade i da će on vremenom biti jači od korupcije u ovoj državi. To je moto mojih njemačkih partnera a i moj – da kvalitet stvara razliku – priča nam Valentić.

Valentić ostaje u Bosni i Hercegovini da dalje razvija posao.

– Vratio sam se jer volim Bosnu i Hercegovinu i naš narod bez obzira što ovdje ima puno više problema nego u Njemačkoj. Volim slobodu koje u Njemačkoj nema. Mnogi ne cijene Bosnu dok iz nje ne odu – zaključuje Valentić.

Previous Neprespavana noć iza Stočana: Tužni smo zbog smrti djevojke
Next Džaferović i Komšić posjetili porodicu Sefo u Stocu: Mladi život je izgubljen, materijalnu štetu ćemo nadoknaditi

You might also like

Ekonomija/Biznis

Bespovratnim sredstvima Općina Jajce već šestu godinu podržava mlade u pokretanju vlastitog biznisa

Potpisavanjem Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava namijenjih poticaju zapošljavanja mladih ukupne vrijednosti 80.000 KM dvanaest mladih Jajčana i Jajčanki pokreću vlastiti biznis.  Obrada proizvoda od lima, izrada tračnih i kružnih

ŽIVOT

Danas je 98 godina od rođenja Alije Izetbegovića: Čovjek koji je bio poštovan u cijelom svijetu

Na današnji dan obilježava se 98 godina od rođenja prvog demokratski izabranog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alije Izetbegovića, javlja Anadolu. U povodu godišnjice rođenja, Muzej “Alija Izetbegović” u

Ekonomija/Biznis

Otvorena Hifa Oil benzinska pumpa u Podogorici

  Svečanim otvaranjem svog prvog maloprodajnog objekta u glavnom gradu Crne Gore – Podgorici, Hifa Oil vodeći distributer nafte i naftnih derivata u Bosni i Hercegovini, postala je i zvanično