Devastirana nekropola stećaka kod Donjeg Vakufa

Devastirana nekropola stećaka kod Donjeg Vakufa

Prilikom radova na rekonstrukciji pravoslavne crkve devastirana je nekropola Trebanovac Šatare, uz magistralni put Travnik – Donji Vakuf, a stećci su s građevinskim materijalom završili poput otpada pored puta. To je još jedan u nizu primjera koliko ne brinemo o vlastitom kulturno-historijskom naslijeđu.

Spomenici koji više od pet stoljeća svjedoče o postojanju života na ovim prostorima sada su razbacani. Bez adekvatnog nadzora struke, prilikom građevinskih radova izmješteni su sa svojih lokacija i završili u građevinskom otpadu.

– Radi se o registrovanom arheološkom lokalitetu Trebanovac, odnosno, nekropoli stećaka koja sadrži 27 nadgrobnih spomenika u vidu ploča i sanduka – kaže Ajla Sejfuli, arheologinja JU Zavičajni muzej Travnik.

Slika ima prazan alternativni atribut; njen naziv fajla je 4-2.jpg

– Nekropola je definitivno, što se tiče samih stećaka, devastirana. Upitno je sada prisustvo grobova, da li tu postoje ukopi, šta je bilo s njima, da li je tu neko već iskopavao – ističe prof. dr. Adnan Kaljanac, voditelj Instituta za arheologiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu.

Za razliku od arheologa, predstavnici pravoslavne crkve tvrde da se ne radi o devastaciji nego zaštiti naslijeđa o kome ionako sistem ne vodi računa.

– Naša je namjera da to bude park koji će biti na tom putu Donji Vakuf-Travnik, mjesto gdje će moći da se stane i da se prošeta i da se uživa u čarima naše istorije – navodi protojerej Miladin Samardžić, paroh jajački.

A bez postojanja adekvatnog zakona koji bi sistemski štitio arheološko naslijeđe, ovi svjedoci prošlosti su, upozoravaju, prepušteni na milost i nemilost.

Slika ima prazan alternativni atribut; njen naziv fajla je 8-2.jpg

– To nije jedini slučaj. Niži nivoi vlasti, koji su zaduženi za to, bez ikakvih traženja arheoloških istraživanja, upućivanja u to da li tu postoji neka baština, izdaju građevinske dozvole bez problema – naglašava prof. Kaljanac.

– Zavičajni muzej Travnik će, iako nije nadležan za taj dio kantona, pokrenuti inicijativu prema Kantonalnom zavodu za zaštitu spomenika u Bugojnu da se obustave radovi i da se preduzmu dalje mjere na zaštiti – poručuje Sejfuli.

I dok nadležni za njihovu zaštitu šute, a koordinacija institucija na različitim nivoima ne postoji, ne čudi činjenica da stećci nerijetko završe u temeljima građevinskih objekata, pa i u smeću.

Izvor: federalna.ba, foto: bugojno-danas.info

Previous Komšić u Jajcu odao počast posljednjem bosanskom kralju
Next Salih ef. Smajlović dobitnik Povelje Hasana Kaimije za životno djelo

You might also like

NAŠI DANI

Mostar: Sa Starog mosta pušteno 150 balona

Sa Starog mosta u Mostaru večeras je u organizaciji udruženja “Djeca rata” Mostar, pušteno 150 svjetlećih balona, u znak protesta Thompsonovog koncerta koji se održava večeras na stadionu pod Bijelim

NAŠI DANI

Završena rekonstrukcija velike dvorane Mejdana

Nakon vremenskih neprilika koje su zadesile Tuzlu krajem jula 2020. godine, SKPC Mejdan je poplavio. Uništene su svlačionice, kuglana, a najveću štetu pretrpila je velika dvorana koja je ujedno i

NAŠI DANI

Borba za ‘ravnopravnost’: Čović se časti Audijem od 171.000 KM

Novinska agencija Patria donosi fotografije novog skupocjenog Audija A 8, koji je kupljen za potrebe hrvatskog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragana Čovića. Luksuzni automobil, čiji osnovni paket košta vrtoglavnih